Категорія
Новини
Дата

Уряд Словаччини заборонив імпорт зернових з України, транзит зберіг

Словаччина запровадила заборону на імпорт зерна та деяких сільськогосподарських товарів з України, проте зберегла їх транзит своєю територією. Про відповідне рішення уряду від 17 квітня повідомив міністр сільського господарства Словаччини Самуель Влчан, пише агентство TASR.

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Ключові факти

  • Це захід для захисту словацького агропродовольчого сектору та особливо здоровʼя споживачів, наголосив Влчан. За його словами, список товарів був визначений переважно з огляду на безпечність продукції для здоровʼя.
  • «Сьогоднішньою постановою уряд не запроваджує заборону на транзит через «шляхи солідарності» до портів, щоб продукція з України, призначена для третіх ринків за межами ЄС, могла й надалі вивозитися», – зазначив міністр.
  • За даними Мінсільгоспу Словаччини, заборона імпорту стосується зернових, цукру, сухих кормів, насіння, хмелю, льону та конопель, фруктів та овочів, продуктів переробки фруктів та овочів, а також вина, етилового спирту сільськогосподарського походження, меду та продуктів бджільництва.

Контекст

13 квітня Мінсільгосп Словаччини заявив, що виявив партію українського зерна в 1500 т із забороненими пестицидами і заборонив використання будь-якого українського зерна і борошна та рекомендував запровадити тимчасову заборону на їх ввезення.

15 квітня Польща ухвалила рішення про тимчасову заборону ввезення будь-якої сільгосппродукції з України, попри те, що раніше сторони домовилися про тимчасове зупинення експорту лише чотирьох культур – пшениці, кукурудзи, ріпака та соняшника. Транзит мав зберегтися, але за умов, які сторони планували оперативно узгодити.

16 квітня Угорщина вслід за Польщею запровадила тимчасову заборону на ввезення зерна з України. За словами міністра сільського господарства країни Іштвана Надя, заборона стосується зернових та олійних культур. Міністр зазначив, що заборону запроваджено до 30 червня 2023 року, чого буде достатньо, щоб знайти довгострокове рішення цієї проблеми.

Європейська комісія вважає неприйнятними самостійні рішення окремих країн, як-от Польщі та Угорщини, щодо обмежень на імпорт сільськогосподарської продукції з України, заявила 16 квітня агентству PAP речниця ЄК Аріана Подеста.

Країни ЄС не були фінальною точкою експорту української агропродукції. Поки що з усіх країн, які ввели заборону, лише Польща заборонила транзит. Через Польщу йшло 50% залізничних і 40% автотранспортних перевезень зерна й олійних, розповіла старший аналітик Dragon Capital Наталія Шпигоцька. «‎Це ставить під загрозу 8–10% експортних поставок зерна та олійних культур і близько 40% експорту мʼяса птиці (у 2022 році обсяг агроекспорту, за даними Українського клубу аграрного бізнесу, склав $23,3 млрд – Forbes)», – додає Шпигоцька. Тепер українським аграріям доведеться перерозподіляти експорт на інші країни, які не заборонили транзит. «‎Але все перерозподілити не вийде: у інших кордон-переходів немає необхідної потужності», – пояснює вона. Більше про це читайте тут.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні