Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт «Про державне регулювання генетично-інженерної діяльності та державний контроль за обігом генетично модифікованих організмів і генетично модифікованої продукції для забезпечення продовольчої безпеки» (№5839). Про це йдеться у повідомленні на сайті парламенту.
Отримуйте щоденний лист з останніми матеріалами та головними новинами від Forbes Ukraine
Ключові факти
- Документ ухвалено, зокрема, на виконання міжнародних зобов’язань України відповідно до ст. 64 Угоди про асоціацію з ЄС.
- Прийняття законопроєкту дозволить досягти системної сумісності законодавства України із законодавством ЄС у сфері поводження з ГМО, йдеться у пояснювальній записці до проєкту.
Що передбачає законопроєкт
- Розмежування повноважень органів державної влади для усунення дублювання функцій у сфері поводження з ГМО.
- Удосконалення системи оцінювання ризиків ГМО щодо можливого впливу на здоров’я людини та навколишнього природного середовища.
- Запровадження європейських механізмів державної реєстрації ГМО.
- Удосконалення вимоги до маркування ГМ-продукції та запровадження правила щодо її простежуваності.
- Посилення державного контролю у сфері поводження з ГМО, а також встановлення відповідальності за порушення законодавства у цій сфері.
Контекст
У 2019 році в Україні був ухвалений закон про маркування продуктів з ГМО. Він спрямований на захист прав споживачів на отримання інформації про склад продуктів, які вони купують.
Маркування здійснюється шляхом розміщення на упаковці слова «ГМО» або позначення «містить ГМО», якщо вміст ГМО в продукті становить не менше 0,9%.
За даними Держпродспоживслужби, в Україні налічується близько 300 видів харчових продуктів, які містять ГМО.
В Україні заборонено вирощувати генетично модифіковану сировину з метою продажу до моменту внесення такої сировини в держреєстр. Водночас немає жодного зареєстрованого сорту ГМ-культур, оскільки діє Закон «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів» №1103-V.
Однак на практиці українські аграрії продовжують засівати свої поля ГМ-культурами, особливо стійкими до гербіцидів – соєю та ріпаком. Українське законодавство не забороняє виводити генетично модифіковані культури, але є нюанси. Зокрема, закон про ГМО дозволяє селекцію ГМ-культур у разі, якщо розробки в цьому напрямі мають науковий інтерес і проводяться на базі лабораторій дослідних інститутів НАНУ.
![Доба непевності. Що дійсно вартує уваги бізнесмена у світі. Гід від експерта з консалтингу Адріана Сливоцького /Фото Getty Images](https://forbes.ua/static/storage/thumbs/80x80/c/26/5adf16ee-635e98afcb7059db9b504bb31684826c.jpg?v=6677_5)
![Не зовсім чистий бізнес. Як Євгенія Аратовська привчила українців платити за переробку власного сміття. Історія компанії «Україна без сміття»](https://forbes.ua/static/storage/thumbs/80x80/7/91/ebe9fbd0-cf9230c90354ea62db93c325c21c3917.jpeg?v=9873_1)
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.