НБУ зберіг облікову ставку на рівні 25% річних. Ціни зростають повільніше за очікування /Getty Images
Категорія
Новини
Дата

НБУ зберіг облікову ставку на рівні 25% річних. Ціни зростають повільніше за очікування

Getty Images

Національний банк вдруге поспіль зберіг облікову ставку на рівні 25% річних, вважаючи такий рівень достатнім для утримання курсу гривні та інфляції. Про це йдеться в пресрелізі регулятора. Інфляція у серпні становила 23%, і ціни зростають повільніше за очікування, констатує регулятор.

Ключові факти

  • Інфляційний тиск залишається значним через руйнування виробництв і логістики, погіршення інфляційних очікувань. Це відображається у високому попиті на товари довгострокового використання та на іноземну валюту. Додатковий чинник – липнева корекція офіційного курсу гривні на 25%.
  • Корекція офіційного курсу та додаткові обмеження НБУ на валютному ринку сприяли зменшенню дисбалансів на валютному ринку. Завдяки зниженню обсягів продажу валюти НБУ та значній міжнародній допомозі золотовалютні резерви у серпні зросли до $25,4 млрд.
  • До кінця року НБУ очікує надходження від міжнародних партнерів близько $12 млрд, в тому числі $8 млрд макрофінансової допомоги від ЄС. Міжнародна підтримка допоможе утримувати золотовалютні резерви на достатньому рівні і в наступні роки.
  • Завдяки поверненню податків на імпорт з липня потреба уряду в емісійному фінансуванні бюджету скоротилась, і щомісячні обсяги купівлі ОВДП Нацбанком у липні та серпні скоротились до 30 млрд грн з 105 млрд грн у червні.
  • Відкладення питання запровадження акцизу на пальне та додаткового оподаткування імпорту створюють ризики для фіскальної стійкості, збереження контролю над інфляцією і макрофінансової стабільності загалом.
  • Ключовим ризиком залишається триваліший термін повномасштабної військової агресії. Від цього фактору залежить швидкість відновлення української економіки та сповільненні інфляції.

Контекст

Інфляція у серпні, за оцінками НБУ, прискорилась до близько 23% з 22,2% місяць тому, але ціни зростали повільніше за очікування. Стримуючі фактори: більш швидке зниження вартості пального внаслідок подешевшання нафти на світових ринках та налагодженню логістики, менші темпи зростання цін на овочі завдяки сезонному збільшенню пропозиції.  

Нацбанк у липні вирішив зберегти облікову ставку на рівні 25% річних і оприлюднив макроекономічний прогноз. За базовим сценарієм, облікова ставка збережеться на такому рівні щонайменше до ІІ кварталу 2024 року.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні