НБУ зберіг облікову ставку на рівні 25% річних. Ціни зростають повільніше за очікування /Getty Images
Категорія
Новини
Дата

НБУ зберіг облікову ставку на рівні 25% річних. Ціни зростають повільніше за очікування

Getty Images

Національний банк вдруге поспіль зберіг облікову ставку на рівні 25% річних, вважаючи такий рівень достатнім для утримання курсу гривні та інфляції. Про це йдеться в пресрелізі регулятора. Інфляція у серпні становила 23%, і ціни зростають повільніше за очікування, констатує регулятор.

Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.

Ключові факти

  • Інфляційний тиск залишається значним через руйнування виробництв і логістики, погіршення інфляційних очікувань. Це відображається у високому попиті на товари довгострокового використання та на іноземну валюту. Додатковий чинник – липнева корекція офіційного курсу гривні на 25%.
  • Корекція офіційного курсу та додаткові обмеження НБУ на валютному ринку сприяли зменшенню дисбалансів на валютному ринку. Завдяки зниженню обсягів продажу валюти НБУ та значній міжнародній допомозі золотовалютні резерви у серпні зросли до $25,4 млрд.
  • До кінця року НБУ очікує надходження від міжнародних партнерів близько $12 млрд, в тому числі $8 млрд макрофінансової допомоги від ЄС. Міжнародна підтримка допоможе утримувати золотовалютні резерви на достатньому рівні і в наступні роки.
  • Завдяки поверненню податків на імпорт з липня потреба уряду в емісійному фінансуванні бюджету скоротилась, і щомісячні обсяги купівлі ОВДП Нацбанком у липні та серпні скоротились до 30 млрд грн з 105 млрд грн у червні.
  • Відкладення питання запровадження акцизу на пальне та додаткового оподаткування імпорту створюють ризики для фіскальної стійкості, збереження контролю над інфляцією і макрофінансової стабільності загалом.
  • Ключовим ризиком залишається триваліший термін повномасштабної військової агресії. Від цього фактору залежить швидкість відновлення української економіки та сповільненні інфляції.

Контекст

Інфляція у серпні, за оцінками НБУ, прискорилась до близько 23% з 22,2% місяць тому, але ціни зростали повільніше за очікування. Стримуючі фактори: більш швидке зниження вартості пального внаслідок подешевшання нафти на світових ринках та налагодженню логістики, менші темпи зростання цін на овочі завдяки сезонному збільшенню пропозиції.  

Нацбанк у липні вирішив зберегти облікову ставку на рівні 25% річних і оприлюднив макроекономічний прогноз. За базовим сценарієм, облікова ставка збережеться на такому рівні щонайменше до ІІ кварталу 2024 року.

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні