У ІІ кварталі банки заробили на торгівлі валютою 12,4 млрд грн – вшестеро більше, ніж за такий самий період минулого року, свідчать дані НБУ. За результатами липня показник зріс ще більше, до 19,1 млрд грн. Який із банків найбільше заробив на курсовій різниці та чи отримуватимуть надприбутки від валютообмінних операцій банки і надалі.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Режим кількох курсів валют, що фактично існує з перших тижнів повномасштабного війни, дозволив банківській системі непогано заробити на валютообмінних операціях та стати прибутковою.
Ще у серпневому «Огляді банківського сектору» Нацбанку вказано, що у ІІ кварталі прибуток банківського сектору від операцій з купівлі-продажу іноземної валюти зріс у порівнянні з минулорічним показником з близько 2 млрд грн до 12,4 млрд грн.
Також показово, що зросла і частка результату купівлі-продажу валюти у операційних доходах банків. За результатами ІІ кварталу вона сягнула 22,5%. За підсумком січня – березня було лише 6,6%, у ІІ кварталі 2021-го – 4,5%.
Чи продовжать банки заробляти на цьому гроші?
Як банки поверталися на ринок
У липні банкам вдалось перекрити збиток перших шести місяців року. Вперше з початку війни банки отримали чистий прибуток – 3,4 млрд грн. Це сталось саме за рахунок збільшення результату від операцій купівлі-продажу валюти: станом на 1 липня вони зросли до 15,5 млрд грн, а на 1 серпня – вже до 19,1 млрд грн.
Нагадаємо, що до середини квітня банки не могли продавати фізособам інвалюту взагалі. Пізніше НБУ зняв це обмеження та дозволив населенню купувати валюту в банках за умов, що курс не більше ніж на 10% вище за офіційний. Також банки могли продавати лише ту валюту, яку попередньо продали інші клієнти.
З 20 травня НБУ взагалі скасував обмеження на фіксований курс +10% і банки змогли самостійно вирішувати, за яким курсом продавати валюту (обмеження за обсягом збереглося). Це дозволило банкам значно збільшити свої прибутки від операцій з купівлі-продажу інвалюти.
За даними НБУ середній курс купівлі/продажу банками готівкової валюти у ІІ кварталі 2022 року становив 33,89–34,32 грн/$, тоді як офіційний курс НБУ становив 29,25 грн/$.
«Банки заробляють на різниці між курсами купівлі та продажу, – коментує експерт з банків та банківського нагляду «Case Україна» Євген Дубогриз. – За офіційним курсом купували у бізнесу (в основному у експортерів) та за офіційним + 1% купували в НБУ, а продавали за «ринковим» курсом вже з третьої декади квітня, тобто за тим курсом, який банки могли встановлювати самостійно».
Хто найбільше заробив на валюті
Чи зростатимуть прибутки банків від валютообмінних операцій і надалі? Скоріше за все, так, оскільки наразі значний розрив між офіційним і ринковим курсом зберігається.
З 21 липня НБУ скорегував офіційний курс гривні на 25%, до 36,56 грн/$, а ринковий середній курс купівлі/продажу валюти у банках України становить 40,4–41 грн/$. Тобто тенденція зберігається, вважає фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків. Банки і надалі зароблятимуть на різниці між офіційним та ринковим курсом, проте їхні прибутки дещо зменшаться, додає він. Адже зараз різниця з офіційним курсом становить 10%. У червні – 21%, у липні – 18%.
Найбільший прибуток від валютообмінних операцій закономірно отримав державний ПриватБанк: 8,3 млрд грн на 1 серпня. На другому місці – Універсал Банк (monobank) – 3,1 млрд грн, третій результат у «Ощадбанка» – 944 млн грн.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.