Категорія
Новини
Дата

Вилучення у громад ПДФО військових. Яких змін зазнав законопроєкт №10037 до другого читання

Комітет з питань бюджету доопрацював законопроєкт №10037, який передбачав вилучення у громад податків на доходи фізичних осіб (ПДФО), сплачених військовими. Голова бюджетного комітету Ради Роксолана Підласа розповіла, яких змін зазнав документ до другого читання.

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

Ключові факти

  • «Звичайний ПДФО» залишається в громадах в обсязі 64%.
  • Не менше 4% податку мають бути спрямовані на проведення розрахунків при виробництві теплової енергії, а також на підтримку підприємств із виробництва, постачання теплової енергії, а також централізованого постачання холодної води та водовідведення.
  • У 2024 році реверс не вилучається з усіх громад. Йдеться про вилучення з місцевих бюджетів певних коштів на користь держбюджету, а потім перерозподіл цих коштів серед менш спроможних громад.
  • У 2024-му всі громади дотягуються до рівня доходів 2021 року дотаціями.
  • Закон набирає чинності з дня, наступного за днем опублікування, крім пункту про вилучення «військового ПДФО», який застосовується в 1 жовтня 2023-го.
  • Села та селища отримають можливість здійснювати внутрішні та зовнішні запозичення за погодженням з Мінфіном (зараз тільки міські громади можуть здійснювати).
  • Залишки на рахунках органів місцевого самоврядування можна буде використовувати також на лікування та реабілітацію осіб, які постраждали від російської агресії.

Контекст

20 вересня Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт №10037, який пропонує переспрямувати ПДФО з зарплат військових із місцевих бюджетів у держбюджет. 

Місцеві бюджети готуються до втрати десятків мільярдів гривень надходжень, які вони отримують від податку на доходи фізичних осіб. Ймовірно, вже з жовтня значна частина цього податку, що генерується з зарплат військових, надходитиме напряму до центрального бюджету. 

Йдеться про 25,8 млрд грн цього року і 93,7 млрд грн наступного, уточнив напередодні премʼєр-міністр Денис Шмигаль. Відповідний урядовий законопроєкт уже поданий до Верховної Ради. 

«Щодо нього є заперечення, особливо серед мажоритарних нардепів, але треба з ними працювати, – зазначає голова фінкомітету Ради Данило Гетманцев. – Армія повинна фінансуватися за рахунок державного, а не місцевих бюджетів».

Це дійсно болючий удар для місцевого самоуправління, яке стало звикати до суттєвих надходжень саме від військового ПДФО. Для деяких громад ця втрата буде критичною. Наприклад, у Миколаєві ПДФО з зарплат військових генерує 46% доходів бюджету, розповідає мер міста Олександр Сєнкевич. «Без цих грошей нам не вистачатиме коштів на зарплати, комунальні послуги, обслуговування міста», – каже він.

Для таких випадків уряд планує запровадити наступного року додаткову дотацію для міст і громад, де військовий ПДФО є бюджетоутворювальним податком.

Та чи достатньо цього, щоб вирішити фінансові суперечності між центральною та місцевою владою, читайте в матеріалі Forbes.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні