Категорія
Новини
Дата

Вилучення у громад ПДФО військових. Яких змін зазнав законопроєкт №10037 до другого читання

Комітет з питань бюджету доопрацював законопроєкт №10037, який передбачав вилучення у громад податків на доходи фізичних осіб (ПДФО), сплачених військовими. Голова бюджетного комітету Ради Роксолана Підласа розповіла, яких змін зазнав документ до другого читання.

Ключові факти

  • «Звичайний ПДФО» залишається в громадах в обсязі 64%.
  • Не менше 4% податку мають бути спрямовані на проведення розрахунків при виробництві теплової енергії, а також на підтримку підприємств із виробництва, постачання теплової енергії, а також централізованого постачання холодної води та водовідведення.
  • У 2024 році реверс не вилучається з усіх громад. Йдеться про вилучення з місцевих бюджетів певних коштів на користь держбюджету, а потім перерозподіл цих коштів серед менш спроможних громад.
  • У 2024-му всі громади дотягуються до рівня доходів 2021 року дотаціями.
  • Закон набирає чинності з дня, наступного за днем опублікування, крім пункту про вилучення «військового ПДФО», який застосовується в 1 жовтня 2023-го.
  • Села та селища отримають можливість здійснювати внутрішні та зовнішні запозичення за погодженням з Мінфіном (зараз тільки міські громади можуть здійснювати).
  • Залишки на рахунках органів місцевого самоврядування можна буде використовувати також на лікування та реабілітацію осіб, які постраждали від російської агресії.

Контекст

20 вересня Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт №10037, який пропонує переспрямувати ПДФО з зарплат військових із місцевих бюджетів у держбюджет. 

Місцеві бюджети готуються до втрати десятків мільярдів гривень надходжень, які вони отримують від податку на доходи фізичних осіб. Ймовірно, вже з жовтня значна частина цього податку, що генерується з зарплат військових, надходитиме напряму до центрального бюджету. 

Йдеться про 25,8 млрд грн цього року і 93,7 млрд грн наступного, уточнив напередодні премʼєр-міністр Денис Шмигаль. Відповідний урядовий законопроєкт уже поданий до Верховної Ради. 

«Щодо нього є заперечення, особливо серед мажоритарних нардепів, але треба з ними працювати, – зазначає голова фінкомітету Ради Данило Гетманцев. – Армія повинна фінансуватися за рахунок державного, а не місцевих бюджетів».

Це дійсно болючий удар для місцевого самоуправління, яке стало звикати до суттєвих надходжень саме від військового ПДФО. Для деяких громад ця втрата буде критичною. Наприклад, у Миколаєві ПДФО з зарплат військових генерує 46% доходів бюджету, розповідає мер міста Олександр Сєнкевич. «Без цих грошей нам не вистачатиме коштів на зарплати, комунальні послуги, обслуговування міста», – каже він.

Для таких випадків уряд планує запровадити наступного року додаткову дотацію для міст і громад, де військовий ПДФО є бюджетоутворювальним податком.

Та чи достатньо цього, щоб вирішити фінансові суперечності між центральною та місцевою владою, читайте в матеріалі Forbes.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні