Категорія
Новини
Дата

Vitol та Gunvor продовжують купувати російські нафтопродукти, попри обіцянки зменшити торгівлю з РФ

Двоє найбільших у світі незалежних енерготрейдерів – Vitol і Gunvor – залишаються великими покупцями бензину й дизпального з Росії більш ніж рік по тому, як пообіцяли різко скоротити свій бізнес із Москвою після повномасштабного вторгнення в Україну, пише Financial Times.

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Ключові факти

  • Аналіз даних про експорт російської митниці за перші чотири місяці 2023 року показує, що обидві компанії входили до десятки найбільших покупців нафтопродуктів, таких як бензин та дизельне пальне.
  • За даними FT, компанія Gunvor зі штаб-квартирою у Швейцарії була восьмим за величиною покупцем за вартістю, поставивши 1 млн т нафтопродуктів на суму майже $540 млн. Vitol, топменеджери якої сидять переважно у Лондоні та Женеві, був 10-м за величиною покупцем, відвантаживши близько 600 000 т на суму приблизно $400 млн.
  • Обидві компанії підтвердили, що є постійними покупцями російських нафтопродуктів, але заперечили точність даних. Загалом 50 компаній експортували нафтопродукти з Росії на загальну суму $16 млрд за перші чотири місяці року.
  • Проблема дотримання граничних цін у поєднанні з репутаційним ризиком у Європі, повʼязаним із продовженням торгівлі з Росією, призвела до того, що багато європейських трейдерів, включаючи BP та Shell, повністю припинили роботу з російськими потоками. 
  • Gunvor заявила, що її власні звіти показують, що за цей період вона придбала трохи більше ніж 700 000 т на суму близько $330 млн. У Vitol заявили, що митні декларації не відповідають її внутрішнім даним, але відмовилися надати їх.
  • Митні звіти показують, що Gunvor та Vitol – єдині західні компанії, які досі входять до десятки найбільших покупців російської нафтопереробки. Інші вісім найбільших покупців є сумішшю трейдерів, контрольованих Росією, і нещодавно створених компаній в Обʼєднаних Арабських Еміратах, Гонконгу або Сінгапурі.
  • Очолює рейтинг Litasco, трейдинговий підрозділ російського «Лукойлу». Торік компанія перенесла більшу частину своїх операцій з Женеви до Дубаї і в період із січня до квітня продала російських нафтопродуктів на суму понад $3 млрд.

Контекст

З 5 грудня набула чинності так звана стеля цін на нафту на рівні $60 за барель, з 5 лютого – на нафтопродукти з Росії на рівні $100 та $45 за барель.

Останні два десятиліття приблизно 60% експортних надходжень Росії припадає на виторг від продажу нафтогазових ресурсів. У загальній структурі федерального бюджету доходи від продажу нафти й газу в середньому становлять понад 40%.

У першому кварталі експорт російської нафти та нафтопродуктів скоротився майже на 30% порівняно з попереднім кварталом, а доходи бюджету від вуглеводнів – на 47% за аналогічний період, йдеться у дослідженні KSE Institute. У дослідженні сказано, що РФ майже повністю переорієнтувалася на Китай та Індію. У січні – березні на ці дві країни припадало близько 75% експорту сирої нафти, тоді як частка ЄС впала до 19%.

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні