Український ритейл втратив через війну $1,4 млрд. За останній тиждень прямі втрати економіки України через руйнування та пошкодження цивільної та військової інфраструктури зросли на понад $8 млрд, свідчить аналіз проєкту «Росія заплатить». Загальна сума збитків на 25 травня вже перевищує $105,5 млрд, або понад 3,1 трлн грн.
Ключові факти
- Збільшення загальної суми збитків на поточному тижні повʼязане зі зростанням руйнувань, завданих житловому фонду, підприємствам, а також через врахування втрат, завданих українському ритейлу.
- У поточних обрахунках вперше додано збитки українського ритейлу. Внаслідок війни постраждало щонайменше 2910 торгових точок, а сумарні збитки складають $1,4 млрд. Ці обрахунки зроблені KSE Institute на основі дослідження, проведеного Українською радою торговельних центрів та Асоціацією ритейлерів України.
- Сума збитків через руйнування житлового фонду зросла ще на $5,5 млрд. Крім подальшого руйнування, цифра пов’язана з додаванням нових міст до переліку населених пунктів, за якими здійснюється розрахунок. На 25 травня загальна сума збитків житлового фонду становить $39,3 млрд.
- Найбільше від руйнування житлового фонду постраждали такі міста, як Маріуполь, Харків, Чернігів, Сєвєродонецьк та Лисичанськ. Загалом через війну пошкоджено, зруйновано чи втрачено понад 44 млн кв. м житла українців.
- Загальна сума прямих задокументованих збитків українських підприємств вже сягає $11,3 млрд. За останній тиждень цей показник збільшився на $591 млн. З початку війни росії проти України пошкоджено чи зруйновано щонайменше 227 підприємств, заводів та фабрик.
- Загальні втрати економіки України через війну, за спільними оцінками Мінекономіки та KSE, враховуючи як прямі втрати, розраховані в цьому проєкті, так і непрямі втрати, коливаються від $564 млрд до $600 млрд.
Контекст
У перший місяць війни загальна кількість працюючих торговельних точок в Україні становила 9701 за загальної чисельності 13 674 (станом на 21 березня), заявляла Асоціація ритейлерів України. Було закрито 3973 торгових обʼєктів, що пов’язано з їх повною чи частковою фізичною втратою, відсутністю можливості постачати товар, загрозою небезпеки для персоналу та покупців.
На 20 травня загальна картина виглядає наступним чином: із 15 263 торгових об’єктів всієї галузі вже працює 12 523. Таким чином, відсоток діючих об’єктів становить 82%, а закритих – 18%, свідчить дослідження, яке провела RAU методом онлайн-опитування приблизно сотні власників та CEO підприємств по всій Україні.
Порівняно з показниками березня вдалося повернути до роботи додатково 11% торгових точок (6% у квітні та 5% у травні). Зокрема, відсоток закритих об’єктів помісячно виглядає так: березень – 29%, квітень – 23%, травень – 18%.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.