В Україну ввозять на 50% менше техніки, ніж до війни. Ритейлери прогнозують дефіцит недорогої електроніки. Як вони намагаються врятувати ринок /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

В Україну ввозять на 50% менше техніки, ніж до війни. Ритейлери прогнозують дефіцит недорогої електроніки. Як вони намагаються врятувати ринок

Getty Images

Ритейлери прогнозують дефіцит недорогої техніки та електроніки. Це шанс для українських виробників, які частково можуть задовольнити нестачу.

🎂 День народження у нас — подарунки вам. Forbes Ukraine чотири роки, тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом FORBES4 до 31 березня. Оформлюйте зараз за цим посиланням

Мережа магазинів «Фокстрот» у березні зазнала важкого удару. У Гостомелі згорів склад ритейлера, знищено техніки на 600 млн грн. Це не зупинило роботу, але зараз компанія розпродає залишки, що залишилися в магазинах і які завезли до війни. «Асортименту немає», – зітхає співвласник мережі Валерій Маковецький. У його магазинах майже закінчуються деякі моделі смартфонів, планшетів, ноутбуків та павербанків. 

Подібна ситуація і в інших українських ритейлерів техніки й електроніки в Україні. За словами комерційного директора COMFY Івана Павліка, на вітчизняному ринку вже є певний дефіцит персональної електроніки. Маковецький прогнозує через два-три місяці посилення нестачі товару. Маркетинг-директор «Алло» Артур Матковський, зокрема, очікує дефіциту смартфонів OPPO та vivo, планшетів, Wi-Fi-роутерів, недорогих ноутбуків, дронів та акумуляторів. Цього товару обмаль вже зараз.

Причин цієї ситуації дві: підвищений попит і нестача пропозиції. З початком повномасштабної війни волонтери та військові скупили бюджетні планшети, смартфони, зарядні пристрої, дрони й іншу електроніку. А ритейлери та дистрибутори втратили товарні запаси через війну. Крім «Фокстроту», постраждав Eldorado – деякі склади на сході України у компанії розграбовано. 

До того ж імпортувати нову техніку стало значно складніше: порти, через які в Україну завозили техніку з Китаю, закрито. Авіатранспорт не функціонує. 

І хоча техніку знов починають завозити, обсяги імпорту невеликі. За словами гендиректора великого дистрибутора техніки та електроніки ERC Володимира Костенка, це 40–50% від довоєнного, залежно від типу товару. Загалом, за даними Міністерства економіки, імпорт в Україну в березні впав у 3,2 раза порівняно з лютневим. Більш детальних даних немає, статистика Митної служби з початку війни не оприлюднюється 

Як імпортують техніку під час війни

«Морські ланцюжки переналаштовуємо на порти в європейських країнах, через західний кордон», – каже Матковський з «Алло». З літаками така сама історія. Вони прямують до інших країн і там товар перевантажують на фури, які потім їдуть в Україну. «Дорогою товар довго стоїть на кордоні, і все це подовжує ланцюжок поставок до 14–20 днів», – розповідає Павлік з COMFY. 

Проте імпортувати інтенсивніше продавці техніки не поспішають. І не тільки через складнощі з логістикою. Попит виріс лише на окрему техніку. В цілому ж він кардинально впав. За словами Маковецького, його компанія зараз продає на 35–40% від довоєнних обсягів. 

Загалом у 2021-му продажі побутової техніки та електроніки, за даними компанії GfK-Україна, яка спеціалізується на дослідженні ринків, становили 119,5 млрд грн. 

Через це ритейлери та дистрибутори вже перебудовують політику закупок. «Ми робимо замовлення з іншим підходом: менше, але частіше», – каже Костенко. Він пояснює, що раніше завозили техніку, прогнозуючи попит, тепер такого не робитимуть, щоб не допустити помилок. 

Що далі? Ситуація створює вікно можливостей для українських виробників техніки, вважає Павлік з COMFY. 

Найбільший з них – Saturn. У компанії два виробництва – у Черкасах і Каневі. Комерційний директор Saturn Олексій Костюков каже, що його компанія може забезпечити ринок побутовою технікою. У компанії на 30% збільшилися продажі машин-напівавтоматів, які виробляють на заводі у Каневі. У Черкасах, де призупинили виробництво холодильної техніки, перефокусувалися на конвектори й електричні печі.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні