Категорія
Новини
Дата

«Зернова криза». Україна та Польща розроблять нові правила транзиту агропродукції

Україна та Польща протягом наступного тижня розроблять нові правила транзиту сільськогосподарських культур. Про це домовилися під час зустрічі 7 квітня міністр аграрної політики України Микола Сольський та новопризначений голова міністерства сільського господарства Польщі Роберт Телус, йдеться у повідомленні пресслужби Мінагрополітики.

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

Ключові факти

  • За словами Сольського, можливість транзиту через територію Польщі до інших країн-членів ЄС та третіх країн збережеться, порядок транзиту буде спрощений для усунення простою транспорту і черг на пунктах пропуску.
  • «Водночас українська сторона утримається від експорту в Польщу чотирьох культур: пшениці, кукурудзи, соняшнику й рапсу до нового сезону», – наголосив Сольський.
  • Мінагрополітики рекомендує експортерам за можливості перенаправити вантажі через інші країни, поки розроблятимуться нові правила. 

Контекст

За рік після початку війни Україна експортувала 10-15% свого зерна через сухопутний кордон із Польщею. У результаті ціни на внутрішньому ринку впали, вважають польські аграрії. У березні 2022 року ціна на польську пшеницю наближалася до 2000 злотих ($460), а зараз, за даними компанії, яка займається дистрибуцією та трейдингом, Agrolok, тонна коштує близько 940 злотих ($216). Кукурудза впала в ціні з 1200 злотих ($275, ціна на початок лютого) до 990 злотих за тонну ($227, ціна на кінець березня). Співставне падіння цін спостерігається і на світових ринках.

Польські фермери з осені 2022 року протестують, вимагаючи в уряду пільгових кредитів, посилення прикордонного контролю з Україною та фінансових компенсацій. Вони виводили техніку в центри міст, закидали яйцями міністра Ковальчика й навіть погрожували зірвати візит президента України Володимира Зеленського у Польщу.

5 квітня подав у відставку міністр сільського господарства Польщі Генрик Ковальчик. Він призначений на посаду міністра у жовтні 2021 року. Рішення позбавити міністра посади прийняла партія «Право та справедливість» через те, що Ковальчик не зміг впоратися з кризою, пов’язаною з українським зерном. 

Чи дійсно українське зерно шкодить аграріям сусідніх країн, читайте тут.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні