Європейські енергетичні компанії прогнозують, що припинення постачання російського природного газу призведе до більш швидкого виснаження запасів в найближчі місяці і ще більше ускладнить процес підготовки до наступних опалювальних сезонів. Ситуація триватиме, щонайменше, до 2025 року, пише Bloomberg.
Шукаємо 250 малих та середніх бізнесів, які змінюють правила гри. Якщо ваша компанія стрімко зростає та має амбіції стати лідером ринку — подайте заявку до Next250!
Ключові факти
- У німецькому енергетичному гіганті Uniper кажуть, що, можливо, наступного літа країни ЄС не зможуть заповнити сховища так, як їм вдалося зробити цього року.
- «Наступної зими у Європи можуть виникнути ще серйозніші проблеми», – сказав комерційний директор компанії Нієк Ден Холландер.
- Керівник глобального відділу досліджень сировинних товарів у Citigroup Inc Ед Морс зазначив, що «десь між 2025 і 2027 роками ціни в Європі повернуться до рівня, який був на початку 2021 року».
- За даними Citigroup Inc, Європі доведеться почекати до кінця цього десятиліття, перш ніж побачити якесь полегшення від підвищення цін на природний газ.
- Після десятиліть нарощування залежності від Росії Європу зараз чекає хворобливе перезавантаження: споживачі, які опинилися в тяжкому стані, змушені обмежувати споживання, а підприємства скорочують виробництво.
- Основна проблема полягає в тому, що російський газ, який минулого року покривав близько 40% потреб Європейського Союзу, не може бути легко замінений.
- «Якщо кінцева мета Кремля – повністю позбавити Центральну Європу поставок російського газу, то транзит через Україну, безумовно, опиниться під загрозою», – прогнозує старший аналітик компанії Kpler, яка займається збором енергетичних даних Лаура Пейдж.
- Оскільки Європа стикається з меншим запасом доступного газу, ринки залишаться напруженими в найближчому майбутньому, вважають у норвезькій енергетичній компанії Equinor ASA. Там впевнені, що «волатильність цін збережеться надовго».
Контекст
Європу охопила найгірша енергетична криза за останні 50 років, оскільки Росія скорочує постачання газу у відповідь на санкції, запроваджені через її вторгнення в Україну. Різке зростання цін посилило кризу вартості життя та поставило економіку на межу рецесії.
У Європі домогосподарства отримають принаймні €375 млрд ($372 млрд) у вигляді державної допомоги, щоб зменшити рахунки за комунальні послуги цієї зими, пише Bloomberg. За даними консалтингової компанії VaasaETT, у серпні середня ціна, запропонована побутовим споживачам у найбільших європейських країнах, була на 67% вищою, ніж торік, на електроенергію і на 114% вищою на газ.
Аналітики Goldman Sachs Group Inc вважають, що рахунки за електроенергію для європейських домогосподарств зростуть на €2 трлн на своєму піку на початку наступного року, що свідчить про необхідність державного втручання. На своєму піку рахунки за електроенергію становитимуть близько 15% валового внутрішнього продукту (ВВП) Європи, написали аналітики на чолі з Альберто Гандольфі та Мафальдою Помбейро.
Міністри енергетики ЄС зустрінуться у пʼятницю, 9 вересня, щоб домовитись про обмеження цін на природний газ. За словами голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, ЄС запропонує «стелю цін на російський газ». Глава ЄК додала, що в ЄС вже скоротили імпорт російського газу з 40% до 9%.
Раніше повідомлялось, що ЄК пропонує два варіанти обмеження цін на газ із Росії, пише Financial Times із посиланням на документ. Один з них передбачає запровадження граничної ціни на російський газ, інший – ділить країни на «червону» та «зелену» зони залежно від балансу газу та ризиків.
У «червоній» зоні ціни можуть бути обмежені, а в «зеленій» залишатимуться «досить високими», щоб полегшити надходження газу до «червоної» зони. Мінусом цього варіанта в Брюсселі назвали складнощі в організації.



Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.