Федеральна торгова комісія США (FTC) та коаліція прокурорів 48 штатів подали позови проти Facebook. Позивачі звинувачують компанію Марка Цукерберга в антиконкурентних діях та монополії.
Ключові факти
- Регулятор інкримінує компанії багаторічні порушення антимонопольного законодавства й просить суд зобов'язати Facebook продати Instagram і WhatsApp.
- Коаліція прокурорів подала окремий подібний позов. Вони, зокрема, звинувачують соцмережу в антиконкурентній поведінці, яка завдала шкоди споживачам. «Facebook використовувала своє домінування та монопольну владу, аби розчавити менші компанії та придушити конкурентів. І все це за рахунок користувачів», - заявила генеральний прокурор штату Нью-Йорк Летиція Джеймс.
- FTC розслідувала угоди з придбання Instagram і WhatsApp більше року з метою встановити, чи було це поглинанням потенційних конкурентів. Свого часу FTC сама схвалила обидві угоди, але за законом вона має право переглянути ці рішення й звернутися до суду, аби їх скасувати.
- У Facebook назвали позов FTC переглядом історії та «просто неправильною роботою антимонопольного відомства». У цій заяві віцепрезидент і головний юрисконсульт компанії Дженніфер Ньюстед зазначила, що користувачі «обирають наші продукти не тому, що змушені, а тому, що ми робимо їхнє життя кращим».
- Вона підкреслила, що це безпрецедентний позов антимонопольного регулятора. «Позов FTC означає, що тепер жодна угода не буде остаточною, і це негативно відіб'ється на споживачах та інноваціях», - додала вона.
- Засновник Facebook у публікації на внутрішній платформі запевнив підлеглих, що не очікує впливу позовів на робочий процес, передає Reuters.
- Поки що пред'явлені позови проти Facebook відносно не позначилися на акціях компанії. У перші години після виходу новин вони впали на 3%, але до закриття торгів зниження скоротилося до 1,93%.
Великі цифри
3,21 млрд. Саме стільки людей у світі використовували принаймні один із додатків компанії Facebook Inc. у третьому кварталі 2020 року. Відповідно до даних Statista, Facebook є найбільшою в світі соцмережею з 2,74 млрд користувачів. Instagram об'єднує 1 млрд активних користувачів і WhatsApp 2 млрд відповідно.
Цікава думка
Експерти в розмові з Reuters зазначили, що, з одного боку, у позовів FTC і 48 штатів хороші шанси, адже проти Цукерберга грають його власні заяви. Як, наприклад, електронний лист від 2008 року, в якому він говорив, що «краще купувати, ніж конкурувати». З іншого боку, угоди укладалися шість і вісім років тому, в суді буде складно домогтися відчуження активів зараз, кажуть інші експерти. Інвестори при цьому очікують, що розгляд справи затягнеться на роки.
Контекст
Про необхідність примусового поділу таких компаній, як Facebook, Apple, Amazon, Google, ще влітку говорили в американському Конгресі. Антимонопольне розслідування їхньої діяльності тривало понад 16 місяців, і врешті в опублікованій на початку жовтня доповіді автори визнали техногігантів монополіями та закликали розділити їх на частини.
Конгресмени тоді зробили висновок, що Facebook є монополістом у секторі онлайн-реклами і на ринку соцмереж. Особливі претензії викликало придбання Instagram за $1 млрд у 2012 році. Конгресмени допустили, що це був спосіб усунути небезпечного конкурента, а не врятувати перспективний стартап.
Що ж до WhatsApp, то у теперішньому позові FTC зазначається, що до 2012 року месенджер уже був лідером у своїй категорії, і компанія Марка Цукерберга купила його (за $19 млрд) у 2014 році для нейтралізації конкурента.
Наприкінці жовтня Міністерство юстиції США звинуватило Google в незаконному захисті своєї монополії на пошук і пошукову рекламу та подало проти неї позов до Федерального суду в Вашингтоні.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.