Категорія
Новини
Дата

Запаси вугілля на українських теплоелектростанціях впали до історичного мінімуму, що загрожує енергетичній безпеці країни, — «Укренерго»

1 хв читання

Станом на 25 січня на складах ТЕС знаходиться 455 000 тонн вугілля, що є найнижчим показником за весь період незалежності України. Цього недостатньо для гарантування енергетичної безпеки країни, зазначив директор з управління ОЕС України — головний диспетчер НЕК «Укренерго» Віталій Зайченко.

Віталій Зайченко, директор з управління ОЕС України — головний диспетчер НЕК «Укренерго». /Прес-служба Укренерго

Віталій Зайченко, директор з управління ОЕС України — головний диспетчер НЕК «Укренерго». Фото Прес-служба Укренерго

Ключові факти

  • Значна частина з 455 000 тонн вугілля зосереджена на двох станціях: 116 000 тонн антрациту на Луганській ТЕС і 105 000 тонн на Слов'янській ТЕС, яка не працює. На всіх інших станціях — 220 000 тонн.
  • Активні запаси вугілля нижче гарантованих на 522 000 тонн - на 51 000 тонн з антрациту і на 471 000 тонн - з газового вугілля.
  • Українську енергосистему в минулий морозний тиждень вдалося збалансувати завдяки нарощуванню імпорту електроенергії з Білорусі. За даними НЕК «Укренерго», білоруський імпорт у період з 18 до 24 січня збільшився з 6,3 млн до 9,4 млн кВт-год на добу.
  • Подальшому нарощуванню імпорту з Білорусі перешкоджає недостатня пропускна здатність між енергосистемами двох країн, яка становить 900 МВт за поточної потреби України в імпорті на рівні 1,5 ГВт.

Головна цитата

«Без достатніх поставок вугілля збалансуватися можна буде або при переході на спалювання природного газу або за рахунок відключення споживачів», — наголосив Зайченко.

Контекст

Раніше, 15 січня, прем'єрміністр Денис Шмигаль запевнив, що необхідності у віялових відключеннях електроенергії немає. За його словами, через невеликі залишки вугілля на складах вугільних ТЕС у разі потреби відбудеться запуск газомазутних блоків, а також переведення вугільних блоків на спалювання газу.

Шмигаль завірив, що крім імпорту вугілля, зокрема з Казахстану, поставки палива забезпечать українські шахти. «Єдине — є певна інерційність. Коли склади були забиті, вугільні шахти призупинили або скоротили видобуток, а зараз починають відновлювати його», — сказав він та додав, що на це потрібен певний час.

Як зазначив Forbes.ua голова Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус, дефіцит вугілля пояснюється діями монополістів, які таким чином прагнуть спекулятивно піднімати ціни. Він зазначив, що 90% вугілля та 70% ТЕС належить компаніям ДТЕК Ріната Ахметова.

Причому Герус наголосив, що якби з 1 січня продовжили заборону на імпорт електроенергії з Білорусі, то віялові відключення почалися б ще 18 січня. Імпорт електроенергії з Росії та Білорусі був заборонений 8 квітня 2020 року постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Такий крок обґрунтовувався значними проблемами балансування енергосистеми України та обмеженням внутрішньої генерації.

Однак уже з 1 січня 2021 року законних підстав для обмежень імпорту/експорту електроенергії не існує, зазначили в «Укренерго».

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд