Ілон Маск. Ілюстрація Анна Наконечна /Ілюстрація Getty Images / Анна Наконечна
Категорія
Найбагатші
Дата

Звичайно, Ілон Маск. 10 мільярдерів, які найбільше розбагатіли в 2021 році. Рейтинг Forbes

6 хв читання

Ілон Маск. Ілюстрація Анна Наконечна Фото Ілюстрація Getty Images / Анна Наконечна

Це був чудовий рік, щоб розбагатіти. Особливо для мільярдерів. За оцінками Forbes, з 1 січня по 10 грудня 2021 року 1800 із 2660 мільярдерів світу стали лише багатшими. Деякі з них розбагатіли на сотні мільйонів доларів, інші – на кілька мільярдів

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Невелика група мільярдерів все ж таки виділяється на загальному тлі. Це еліта серед і без того найбагатших людей світу, члени якої лише за один рік розбагатіли на десятки мільярдів доларів. За 2021 рік сукупний статок 10 мільярдерів світу, які найбільше розбагатіли, зріс на $458 млрд. Це понад чверть від загального приросту статків усіх мільярдерів світу в період із 1 січня по 10 грудня 2021 року ($1,6 трлн).

Шість із 10 мільярдерів світу, які найбільше розбагатіли, проживають у США. Усі вони – представники технологічної галузі чи суміжних із нею сфер. З початку року індекс S&P 500 зріс на 27%, а індекс Nasdaq Composite – на 23%, проте ці мільярдери зі США обійшли ринкові показники, адже приріст їхніх статків у середньому склав 51%. За 2021 рік сукупний статок мільярдерів Америки, які найбільше розбагатіли, зріс на $304 млрд.

На тлі стрімкого зростання багатьох ринків у всьому світі до рейтингу 10 мільярдерів, які найбільше розбагатіли, у доларовому еквіваленті (дані станом на 10 грудня 2021 року) за версією Forbes також увійшли бізнесмени з Індії, Франції, Китаю та Гонконгу.

1. Ілон Маск: +$109,8 млрд

Країна: США

Статки: $265,4 млрд

Приріст статків за 2021 рік: +$109,8 млрд

Що ще можна сказати про божевільний рік глави компаній Tesla та SpaceX Ілона Маска? Продаж особняків у Каліфорнії, переїзд до складного модульного будинку площею приблизно 37 кв. м у штаті Техас, розставання з поп-зіркою Граймс, меми у Twitter, суперечки з політиками та думки про вихід на пенсію – все це помістилося в його 2021 рік.

Протягом усього року статки Маска зростали на тлі зльоту курсу акцій Tesla на 39% та підвищення оцінки SpaceX. У листопаді 2021-го він навіть став першою людиною в історії, статки якої оцінили в $300 млрд. Проте це тривало не так довго. Незабаром курс акцій Tesla різко знизився, оскільки Маск опублікував у Twitter опитування, чи має він продати частину своїх акцій. Після цього підприємець одразу втратив кілька мільярдів доларів. А втім при підбитті підсумків року Маск може знову тріумфувати.

У 2021 році Маск знову зайняв перше місце в рейтингу мільярдерів, які найбільше розбагатіли, і повторив власний рекорд. Приріст його статків другий рік поспіль становить майже $110 млрд.

2. Гаутам Адані: $52,5 млрд

Країна: Індія

Статки: $81,1 млрд

Приріст статків за 2021 рік: +$52,5 млрд

Завдяки інвесторам, що грають на підвищення, індійський фондовий індекс BSE SENSEX виріс на 23%. У результаті друге місце в рейтингу 10 мільярдерів світу, які найбільше розбагатіли, за версією Forbes дісталося саме Адані. Його конгломерат Adani Group займається розвитком інфраструктури, постачанням сировини, електроенергетикою та нерухомістю.

За 2021 рік вартість акцій публічної компанії Adani Gas злетіла на 400%, курс акцій енергетичної компанії Adani Transmission зріс на 330%, а холдингової компанії Adani Enterprises – на 250%.

3. Ларрі Пейдж: $49,1 млрд

Країна: США

Статки: $126,3 млрд

Приріст статків за 2021 рік: +$49,1 млрд

За 2021 рік акції материнської компанії Google під назвою Alphabet зросли на 71% на тлі хорошої звітності та зворотного викупу акцій. «Акції під тикером GOOGL явно найбільше подобаються інвесторам. Серед акцій найбільших компаній світу про них сперечаються найменше», – написав аналітик фінансового холдингу JPMorgan Даг Анмут у звіті для клієнтів. Це хороші новини для Ларрі Пейджа, який у 1998 році заснував Google разом із ще одним аспірантом Стенфордського університету Сергієм Бріном. Пейдж досі входить до числа великих акціонерів і членів ради директорів Alphabet.

4. Ларрі Еллісон: +$47,5 млрд

Країна: США

Статки: $135,7 млрд

Приріст статків за 2021 рік: +$47,5 млрд

У 2021 році зростанню статків засновника, голови ради директорів та директора з технологій Oracle Ларрі Еллісона сприяли два чинники. По-перше, акції виробника програмного забезпечення Oracle зросли на 61%.

По-друге, Еллісон отримав прибуток зі зростання акцій Tesla, адже його пакет – другий за величиною після пакета акцій Ілона Маска. У 2018 році Еллісон придбав 3 млн акцій виробника електромобілів. Вважається, що вартість операції склала менше $1 млрд. З того часу Еллісон також входить до ради директорів компанії. Мільярдер володіє приблизно 1,5% акцій Tesla, вартість яких станом на 10 грудня 2021 року перевищувала $15 млрд.

5. Сергій Брін: +$46,7 млрд

Країна: США

Статки: $121,7 млрд

Приріст статків за 2021 рік: +$46,7 млрд

Другий засновник Google зник із поля зору з того часу, як вони з Пейджем залишили керівні посади в компанії в 2019 році. Втім Брін усе ще входить до ради директорів Alphabet. Зараз він займається розвитком виробника великих дирижаблів нового покоління LTA Research and Exploration. Брін також фінансує дослідження хвороби Паркінсона, на яку страждають деякі члени його сімʼї. У травні він уперше з 2017 року продав акції Alphabet. Проте Брін усе ж таки зберіг достатню кількість акцій, щоб його статки виросли на кілька десятків мільярдів доларів на тлі стрімко зростаючої вартості акцій материнської компанії Google.

6. Бернар Арно: +$43 млрд

Країна: Франція

Статки: $193,9 млрд

Приріст статків за 2021 рік: +$43 млрд

У 2021 році французького мільярдера ненадовго визнали найбагатшою людиною світу на тлі різкого зростання вартості акцій групи компаній LVMH. Проте потім його обійшли Джефф Безос та Ілон Маск. Наразі Бернар Арно посідає третє місце в рейтингу найбагатших людей планети. 2021 року акції LVMH зросли на 29% через високий попит на предмети розкоші з боку споживачів. Групі компаній LVMH належать будинок моди Louis Vuitton, виробник шампанського Moët та коньячний будинок Hennessy, а також бренди на зразок Fendi, Christian Dior та Givenchy.

7. Стів Балмер: +$32,3 млрд

Країна: США

Статки: $107,5 млрд

Приріст статків за 2021 рік: +$32,3 млрд

Вартість баскетбольного клубу Балмера під назвою «Лос-Анджелес Кліпперс» зросла на 20% порівняно з минулим роком, але це зовсім не головна причина того, що мільярдер розбагатів на кілька десятків мільярдів доларів. Стів Балмер був 30-м співробітником компанії Microsoft і з 2000-го по 2014 рік обіймав посаду її генерального директора. У 2021 році акції Microsoft зросли на 57%, оскільки інвесторам сподобалися високі темпи зростання доходів та прибутку компанії.

8. Чжан Імін: +$31,7 млрд

Країна: Китай

Статки: $59,4 млрд

Приріст статків за 2021 рік: +$31,7 млрд

У 2012 році Чжан Імін заснував компанію ByteDance, яка розробила популярний у всьому світі додаток TikTok. Саме завдяки TikTok китайський бізнесмен увійшов до рейтингу 10 мільярдерів світу, які найбільше розбагатіли, в непростий для його співвітчизників рік.

У 2021 році багато хто з найбагатших бізнесменів Китаю були змушені залишити керівні пости в своїх компаніях і втратили мільярди доларів через рішення влади КНР посилити контроль за китайською промисловістю. Крім того, побоювання з приводу кризи, що розгортається, на ринку нерухомості Китаю відлякали інвесторів. У травні 2021-го Чжан залишив посаду генерального директора ByteDance, а в листопаді – посаду голови ради директорів цієї приватної китайської компанії. Його рішення повʼязане зі зростанням контролю над інтернет-сектором із боку уряду КНР. Наразі Чжан володіє приблизно 22% акцій ByteDance.

9. Робін Цзен: +$26,8 млрд

Країна: Гонконг

Статки: $57,6 млрд

Приріст статків за 2021 рік: +$26,8 млрд

Вартість акцій одного з найбільших у світі постачальників літій-іонних акумуляторів електромобілів Contemporary Amperex Technology (CATL) зросла на 58%. До клієнтів CATL входять автовиробники BMW, Volkswagen і Geely. Крім того, повідомляється, що американський виробник електромобілів Tesla також купує акумулятори CATL.

Заснована в 2011 році компанія Робіна Цзена – один із лідерів китайської галузі виробництва електромобілів, що швидко розвивається. Нещодавно CATL оголосили про намір залучити $9 млрд для розширення виробництва літій-іонних акумуляторів.

10. Білл Ґейтс: +$18,9 млрд

Країна: США

Статки: $139,2 млрд

Приріст статків за 2021 рік: +$18,9 млрд

Це був непростий рік для Білла Ґейтса: спочатку розлучення, а потім шквал критики з боку громадськості через звʼязок із Джеффрі Епштейном і старий службовий роман. «Я не можу заперечувати, що цей рік був для мене роком великого особистого смутку», – написав нещодавно Ґейтс, підбиваючи підсумки року в блозі. «Пристосуватися до змін ніколи не буває легко, хоч би якими вони були», – додав мільярдер. Проте стосовно фінансів Ґейтс у повному порядку. Хоча він уперше за 30 років не посів перше або друге місце в рейтингу 400 найбагатших людей Америки за версією Forbes, а також передав колишній дружині Мелінді активи вартістю не менше $6,2 млрд, зрештою, порівняно з 1 січня 2021 року, Ґейтс розбагатів майже на $19 млрд. Багато в чому мільярдер завдячує цим високому доходу свого інвестиційного портфеля, до якого входять акції Microsoft і компаній на кшталт Republic Services і Berkshire Hathaway.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд