«Фірма» – це прізвисько, яке дали королівській родині ще понад 80 років тому, коли тодішній король Едуард VIII зрікся престолу /Getty Images
Категорія
Світ
Дата

«Фірма». Як і скільки заробляє королівська родина Великої Британії

4 хв читання

«Фірма» – це прізвисько, яке дали королівській родині ще понад 80 років тому, коли тодішній король Едуард VIII зрікся престолу Фото Getty Images

Королева померла – нехай живе король. До майбутнього короля Карла ІІІ від його матері перейде не лише престол Великої Британії, а й активи, які до нього додаються. Тепер він очолить «Фірму», яка утримує членів королівської родини, а також сприяє економіці країни.

«Фірма» – це прізвисько, яке дали королівській родині ще понад 80 років тому, коли тодішній король Едуард VIII зрікся престолу. Сьогодні публічні обличчя «Фірми», статки якої оцінюють у $28 млрд, щороку притягують сотні мільйонів фунтів у економіку Великої Британії.

Розкішні весілля, які транслюють по всьому світу (весілля Гаррі і Меган принесло економіці королівства близько $1,5 млрд), яскраві тури країнами Співдружності та публічні демонстрації помпезності генерують інтерес – і прибутки – до міжнародного підприємства.

У своєму інтервʼю Опрі Меган Маркл сказала про «невидимий контракт» королівської родини із таблоїдами, який вона назвала симбіотичним, підлабузницьким і зловісним. Проте така німа домовленість сприяє продажам газет і телерейтингам: за оцінками Brand Finance, «Фірма» приносить медіаіндустрії майже $70 млн.

Після відмови Гаррі і Меган виконувати королівські обовʼязки і смерті Філіпа залишилося вісім старших членів королівської родини: королева, принц Карл (Чарльз) і його дружина Каміла, герцогиня Корнуольська; принц Вільям і Кейт, герцогиня Кембриджська; принцеса Анна, донька королеви; принц Едуард, наймолодший син королеви, і його дружина Софія, графиня Вессекська. Без Єлизавети їх залишилося вже сім.

Завдяки інвестиціям, дорогоцінностям і двом замкам особисті активи королеви оцінювалися у $500 млн.

Гендиректор британської фірми Brand Finance Девід Гай каже, що для «Фірми» публічний образ невідʼємний для успіху, тому в цьому вони дуже схожі на сучасних інфлюенсерів. Але, на відміну від Кардашьянів, Віндзори особисто не заробляють від бізнесу.

До пандемії вони щорічно приносили економіці Великої Британії $2,7 млрд за рахунок переважно туризму, але Гай каже і про інші фінансові плюшки, такі як безкоштовне висвітлення Британії у ЗМІ (у 2017-му його оцінили у $400 млн).

А ще є королівські грамоти (warrants) – такі собі знаки схвалення для розкішних споживчих товарів, таких як куртки Barbour і віскі Johnnie Walker, що може принести підвищення доходів на 10%. За словами Гая, економічні переваги для компаній і закладів, які входять до орбіти королівської родини, значно переважають $550 млн витрат на утримання королівської родини.

Єлизавета II

На родину Віндзорів працюють тисячі людей по всьому світу. Штат лише Букінгемського палацу налічує близько 1200 осіб, хоча платять їм не так багато, як можна було б подумати. Айтішник-початківець, за даними оголошення на офіційному сайті палацу, може заробляти менше $50 000 на рік плюс бонуси.

The Crown Estate – це організація, яка керує активами монархів, і в ній працює 450 людей, включно з радою директорів, яка приймає остаточне рішення за монархію.

Якщо ти частина «Фірми», на тебе покладається відповідальність за те, щоб вся ця справа йшла як помащена. Короні належать активи, які вона не може продати, на майже $28 млрд: Crown Estate – $19,5 млрд, Букінгемський палац – приблизно $4,9 млрд, герцогство Корнуол – $1,3 млрд, герцогство Ланкастер – $748 млн, Кенсінгтонський палац – $630 млн, Crown Estate Scotland – $592 млн.

У 2019-му Crown Estate заробила понад $700 млн, а $475 млн з них – це прибутки. Королівська родина отримує 25% від доходів Crown Estate, це називається Суверенний грант, а решта 75% йде у британську скарбницю. Суверенний грант 2021–2022 становив £86,3 млн.

Forbes

На чому заробляє Корона Британії Фото Forbes

Гроші від Суверенного гранту йдуть виключно на офіційні витрати, такі як зарплати, охорона, поїздки, догляд за майном, ремонти та витрати на ІТ. Особисті витрати покійної королеви та її родини покривали і покривають надходження від герцогства Ланкастер, яке у 2021–2022 роках повідомило про чистий прибуток у $24 млн.

Завдяки інвестиціям, дорогоцінностям і двом замкам – Сандрінгем-Гауз і замок Белморал – особисті активи королеви оцінювалися у $500 млн, значна частка яких перейде до майбутнього короля Карла ІІІ. Як і його мати, він прямо не володітиме цими активами.

Майбутній Карл ІІІ

У поки що принца Чарльза другі за розміром операції у королівській родині. Як герцог Корнуольський він отримує доходи від герцогства Корнуольського на додачу до того, що йому йде від Суверенного гранту. Сьогодні 150 співробітників герцогства займаються понад 130 000 акрами землі на південному заході Англії, які оцінюють у $1,3 млрд.

Нічого із активів герцогства продавати не можна, але старший син покійної королеви за її життя міг заробляти на них. У 2020-му завдяки оренді землі під магазини, ферми і житло герцогство заробило понад $50 млн, $30 млн з яких пішли Принцу Вельському і його нащадкам на підтримку їхніх співробітників та операцій.

З них $7,3 млн спрямували на зарплати 132 працівникам Чарльза, $6,75 млн пішли на податки, а $4,4 млн майбутній король віддав на благодійну діяльність, до якої входить Prince’s Trust, організація, що допомагає безробітній молоді.

Значна частина доходів майбутнього короля йшла його синам: до того як Меган і Гаррі вийшли з «Фірми», принци Вільям і Гаррі отримали $7,8 млн на підтримку своїх операцій у 2020-му.

Принц Вільям і Гаррі

У принца Вільяма немає прямого доходу від герцогства батька, але він і його дружина Кейт точно мають свій вплив. За даними Brand Finance, у 2017-му королівська пара додала британській економіці понад $165 млн. Кейт також збільшує продажі брендів, які носить, або навіть тих, які намагаються копіювати її стиль. У 2015-му сайт G.H. Hurt & Sons, виробника ковдрочки, в яку була загорнута новонароджена принцеса Шарлотта, відвідали рекордні 100 000 людей.

Втім герцог і герцогиня Кембриджські особисто не заробляють на своєму впливі. Вільям щороку отримує від герцогства Корнуольського гроші на утримання родини.

Проте він не залежить повністю від герцогства: за заповітом Діани, матері Гаррі і Вільяма, частину її майна принци отримали в день їхнього 25-го дня народження, а решту – в день 30-го. Діана залишила синам по £6,5 млн (станом на 1997 рік), але завдяки багаторічним інвестиціям фінансових радників принців ці суми зросли. За даними Forbes, Гаррі врешті отримав $10 млн.

 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд