Ілюстрація: Shutterstock.
Категорія
Картина дня
Дата

США та Велика Британія відмовилися від російської нафти. Як сильно це вдарить по Росії

Ілюстрація: Shutterstock.

США ввели ембарго на постачання енергоносіїв із Росії. «Ми забороняємо будь-який імпорт російської нафти, газу та енергії», – сказав президент США Джо Байден на брифінгу в Білому домі. Що це означає для економіки Росії?

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Також під заборону потрапили нові інвестиції в енергетичний сектор Росії.

Слідом за США імпорт енергоресурсів із Росії заборонила і Велика Британія, яка повністю відмовиться від постачання з РФ до кінця 2022 року.

Росія забезпечує близько 11% світового видобутку нафти. За цим показником вона посідає третє місце у світі після США та Саудівської Аравії, свідчать дані Міжнародного енергетичного агентства.

Видобуток нафти в січні на добу:

  • США – 17,6 млн барелів
  • Саудівська Аравія – 12 млн барелів
  • Росія – 11,3 млн барелів

РФ також другий найбільший експортер нафти після Саудівської Аравії. 2020 року вона заробила на експорті нафти та нафтопродуктів $120 млрд – це третина всього експорту країни-агресора. Близько 60% російського експорту нафти йде до Європи, або 4,5 млн барелів нафти на день. Для порівняння: у США РФ продавала 600 000 барелів.

Доходи від експорту нафти та нафтопродуктів для Росії – головний двигун її економіки та військової машини, каже Михайло Гончар, президент Центру глобальних досліджень «Стратегія XXI». «Існує пряма залежність між світовими цінами на нафту та війнами, які розв'язує Росія», – каже він.

  • У 2008 році за рекордних цін на нафту РФ вторглася в Грузію.
  • У 2014 році за рекордних цін Росія вторглася в Україну..
  • 2022 року ціни також знаходяться на рекордному рівні.

Враховуючи, як мало США та Велика Британія купують нафти в РФ, ембарго не зможе зупинити війну, каже Гончар. «Зростання цін на нафту продовжується, що компенсує можливі втрати, до того ж Росія зможе перенаправити ці невеликі обсяги до Китаю та Індії. Вони можуть купити цю нафту», – каже він.

Інша справа – тотальне ембарго від європейських країн.

Тільки в такому разі ембарго буде повноцінним, каже експерт. «Логістика російського експорту енергоносіїв зав'язана на країни Європи, – каже Гончар. – Росія не зможе компенсувати втрату цього ринку».

Якщо ЄС бойкотує постачання, Росія продовжить видобуток лише до етапу, коли всі її резервуари заповняться. Потім доведеться консервувати свердловини. «Багато скважин після цього відновити вже буде неможливо», – каже Гончар.

Повне ембарго на постачання енергоносіїв із Росії призведе до падіння економіки країни-агресора на 25% та гіперінфляції, прогнозує Capital Economics.

Але Євросоюз, який закуповує майже третину всієї нафти з Росії та понад 40% газу, навряд чи піде на повне ембарго, упевнений Гончар. «Якщо не повне ембарго, то Євросоюз міг би запровадити спеціальний режим постачання енергоносіїв із Росії за спеціальною ціною, – каже він. – Такий механізм вже був випробуваний на Іраку під назвою «Нафта в обмін на продовольство».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні