Олег Бахматюк. Фото прес-служба Олега Бахматюка.
Категорія
Найбагатші
Дата

Крадіжка рефінансування ВіЕйБі Банку Олега Бахматюка. Чому детективи шукають винних у стінах Нацбанку

4 хв читання

Олег Бахматюк. Фото прес-служба Олега Бахматюка.

Національне антикорупційне бюро України повідомило про завершення розслідування розкрадання стабкредиту НБУ на 1,2 млрд грн, виданого ВіЕйБі Банку Олега Бахматюка напередодні його банкрутства. Адвокати взялися до вивчення документів, що може розтягнутися на пів року

У межах справи ВіЕйБі Банку детективи НАБУ в травні повідомили про підозру шести службовцям НБУ в зловживанні службовим становищем. Під роздачу потрапили три співробітники управління НБУ по Києву і області, директор юридичного департаменту, головний економіст і директор департаменту пруденційного нагляду. Серед можливих підозрюваних – Світлана Фабер, Ірина Вінічук, Юлія Гарагон і Віктор Новіков, які, згідно з даними декларацій, працювали на відповідних посадах у 2014 році.

«На їх місці міг опинитися кожен, – каже про нових підозрюваних топменеджер НБУ, який попросив не згадувати його імені. – Люди просто виконували свої службові обовʼязки».

Крім співробітників НБУ, підозру отримав заступник директора компанії, яка готувала рецензію на оцінку заставного майна банку. Цю оцінку, згідно з реєстром судових рішень, проводила компанія «Бізнес-Центр «Експертиза», а рецензії до звіту надали компанії «Канзас» і «БДО Валюейшн».

НАБУ розслідує справу ВіЕйБі Банку з жовтня 2016 року. У лютому 2019-го тодішній генпрокурор Юрій Луценко передав справу до Нацполіції, яка її закрила через відсутність складу злочину. За пів року новий генпрокурор Руслан Рябошапка відновив провадження і передав його до НАБУ.

У листопаді 2019-го детективи вручили підозри 10 особам, серед яких ексвласник ВіЕйБі Банку Олег Бахматюк, експерший заступник голови НБУ Олександр Писарук, ексдиректор гендепартаменту нагляду Алла Шульга та екскерівник управління НБУ по Києву і області Микола Каленський. З урахуванням травневих підозр, кількість фігурантів справи зросла до 17 осіб.

ВіЕйБі Банк отримав стабкредит у НБУ за місяць до банкрутства, у жовтні 2014 року. Кредит був виданий, за версією детективів НАБУ, без діючої програми оздоровлення банку, а оцінка майна була завищена в 25 разів. Через місяць після видачі кредиту, в листопаді 2014-го, НБУ визнав банк неплатоспроможним, і той у встановлений термін кредит не повернув.

В заставу за кредитом банк надав приміщення лікеро-горілчаного цеху в Івано-Франківську «Станіславської торгової компанії» Бахматюка і ряд дрібних обʼєктів у Харкові. Оцінювач 8 жовтня оцінив заставу в 1,85 млрд грн. Також у заставі було майнове поручительство його власника.

Реальна вартість закладеної нерухомості, як встановила експертиза НАБУ, становить 72,6 млн грн. Нацбанк, відзначається в справі, повинен був вимагати у банку рецензію на звіт оцінки. Управління НБУ по Києву і області зажадало рецензії, але без визначення оцінювача.

Все це дало підстави детективам НАБУ запідозрити співробітників НБУ в умисному зловживанні службовим становищем та завданні збитків в особливо великих розмірах. За це, згідно зі статтею 364 КК України, передбачено позбавлення волі від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади.

Нацбанк зацікавлений в обʼєктивному розслідуванні справи ВіЕйБі Банку, повідомили у пресслужбі регулятора за запитом Forbes. Чи була в справі банку програма оздоровлення та наскільки адекватною була оцінка застави, в НБУ не відповіли, посилаючись на банківську таємницю.

Для захисту діючих співробітників НБУ залучив адвокатів. Для колишніх службовців такої опції немає. Адвокатські послуги НБУ за результатами тендеру на ProZorro в цьому році надає компанія Everlegal. Юристи вже підключилося до цієї справи, підтвердив партнер Everlegal Олександр Ружицький, але розслідування тільки закінчилося, і захист ще не встиг ознайомитися з матеріалами справи.

«Там понад 150 томів матеріалів, – говорить Ружицький. – Думаю, ознайомлення з ними триватиме понад шість місяців». Після справу буде передано до Вищого антикорупційного суду.

«Детективи не розкопали нічого нового, – стверджує один із фігурантів справи на правах анонімності. – Взяли ті ж документи, з яким працювали з 2016 року, і роздали нові підозри».

Бахматюк проживає в Австрії. З жовтня 2019 року він перебуває у розшуку. Слідство не довело факти злочинної змови і нанесення збитків державі, стверджують в компанії Укрлендфармінг, що належить Бахматюку. Черговий суд, сподіваються в компанії, поставить крапку в цій історії. Пропозиція реструктуризувати борги, згідно із заявою компанії, залишається в силі.

Розслідування щодо Бахматюка і топів ВіЕйБі Банку правоохоронці винесли в окремі провадження, які зупинені у звʼязку з розшуком підозрюваних. Належна Бахматюку «Станіславська торгова компанія», майно якої передали в заставу за стабкредитами, з жовтня 2020-го перебуває в стадії банкрутства.

Справу про банкрутство ініціював венчурний фонд «Фавор». 26 лютого 2020-го, як зазначено в судовому реєстрі, «Фавор» викупив права вимоги за кредитом компанії на $43 млн у фінкомпанії «Авістар», яка купила ці права на аукціоні Фонду гарантування вкладів 6 лютого 2020-го.

Чинне законодавство, пояснили Forbes у Фонді гарантування вкладів, забороняє продаж майна боржнику або поручителю, але «Авістар» до таких не належить і зміг взяти участь в торгах. Що покупець зробив з майном потім, ФГВ не стосується – після продажу боргу він втратив статус кредитора.

Проданий кредит спочатку був виданий у 2011 році банком Бахматюка «Фінансова ініціатива» компанії «Залізничник». У 2012 році кредитором став ВіЕйБі Банк. У липні 2015-го, вже після визнання банків неплатоспроможними, компанія «Залізничник» була ліквідована, а її правонаступником стала «Станіславська торгова компанія». Компанія проти боргу не заперечує. У жовтні 2020-го суд ввів мораторій на стягнення з неї боргів кредиторів.

Серед кредиторів «Станіславської торгової компанії», згідно з реєстром виконавчих проваджень, Національний банк і ВіЕйБі Банк, що ліквідується Фондом гарантування вкладів. Предмет застави під стабкредит, повідомили Forbes в НБУ, описали, оцінили і передали для продажу на торгах держпідприємства СЕТАМ, але ці торги зупинені за рішенням Печерського суду Києва від 14 травня.

Майно почали продавати ще до введення мораторію, пояснив арбітражний керуючий «Станіславської торгової компанії» Андрій Козирицький, і виникли судові спори. Справа слухається в касаційній інстанції. Всього у боржника, за словами Козирицького, близько двох десятків кредиторів.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні