Воррен Баффет /Getty Images
Категорія
Найбагатші
Дата

«Звикайте до меншого». Воррен Баффет п'ять годин відповідав на питання акціонерів Berkshire Hathaway: що він думає про банкопад, інфляцію та загрозу штучного інтелекту

Воррен Баффет Фото Getty Images

На 59-х щорічних зборах акціонерів холдингової компанії Berkshire Hathaway її незмінний гендиректор і пʼята найбагатша людина світу Воррен Баффет пʼять годин відповідав на запитання. Всіх цікавила думка «оракула з Омахи» про банківську кризу, інфляцію, штучний інтелект та інші нагальні питання сьогодення.

Forbes пропонує огляд ґрунтовних статей Bloomberg і NBCNews, що присвячені цій події.

На цьогорічних зборах акціонерів Berkshire Hathaway, які Воррен Баффет і фанати прозвали «Вудстоком для капіталістів», 40 000 відвідувачів зібралося у найбільшому конференц-центрі Омахи, що у штаті Небраска, повідомляє NBCNews.

Щороку Баффет відповідає на запитання відвідувачів, цього разу на це виділили понад пʼять годин.

На питання він відповідав не сам, а із віцеголовою Berkshire Hathaway Чарлі Мунгером.

Проблеми з банками

У проблемах банків, які в останні кілька місяців зазнали краху, винні їхні керівники. Вони повинні понести покарання за помилки, які були очевидними, вважає Баффет.

Як приклад він навів First Republic Bank. Звіти проблемного банку показували, що він пропонував клієнтам не гарантовані урядом іпотеки під фіксовану ставку, за якими деякі з них повинні були сплачувати лише відсотки за іпотекою 10 років. Цю «скажену пропозицію» банк не приховував, але «світ ігнорував її, поки все не пішло коту під хвіст».

Винними у банківській кризі Баффет також вважає регуляторів, політиків і пресу, які погано пояснюють американцям події у системі.

Банківська система стала занадто складною, не дивно, що вона дала збій, наголосив мільярдер. Ознаки неефективного управління банками зʼявилися ще на початку пандемії. Їхнє керівництво все частіше обирає нераціональні методи управління, за останні пів року тенденція лише збільшилася. Саме через це Баффет ще тоді почав продавати акції банків.

Інвестор похвалив американський уряд за втручання у проблеми банківського сектору, які без його допомоги могли б стати «катастрофічними».

Якби уряд відмовився гарантувати депозити клієнтів SVB, це могло б призвести до «масового виведення грошей з усіх банків країни». Це вже було б загрозою для світової фінансової системи, відмітив він.

Баффета непокоїть нюанс, повʼязаний з технологіями: «вивести усі свої гроші з банку можна за кілька секунд».

Інфляція та долар США

Баффет похвалив голову Федеральної резервної системи США Джерома Павелла: «Ніхто не розуміє економічну ситуацію краще за нього». Але можливості Федеральної резервної системи не безмежні, а зростання цін та емісія руйнують віру в американську валюту, попередив він.

Існує невпевненість через рівень зменшення купівельної спроможності населення, аналізує стан економіки Баффет. Але він відкидає можливість того, що долар може втратити свій статус світової резервної валюти. «Я не бачу інших валют, які могли б замінити долар у цій ролі», – наголосив інвестор.

Поріг держборгу

У Конгресі все ще точаться суперечки навколо боргового порогу США, але Баффет не уявляє сценарію, за яким Вашингтон дозволить статися дефолту за національним боргом США, адже тоді «світова фінансова система перевернеться з ніг на голову».

Наразі поріг держборгу США становить $31,4 трлн. Адміністрація президента США Джо Байдена закликає Конгрес підвищити його.

Але Республіканська партія США, яка контролює Палату представників, скептично ставиться до цієї пропозиції й наполягає на скороченні витрат. Дійти згоди у цьому питанні потрібно до 1 червня, інакше можливий технічний дефолт.

Зменшення заробітків

Berkshire звітував про 12,6% зростання операційних заробітків, до $8,07 млрд, у першому кварталі, відзначає Bloomberg. Досягти цього допоміг страховий бізнес, зокрема автостраховик Geico, який став прибутковим після шести кварталів збитків.

Але Баффет попередив, що сповільнення економіки ймовірно призведе до того, що «більшість інших наших бізнесів» цього року повідомить про менші доходи порівняно з попереднім роком. Інфляція та зростання облікової ставки не проходять безслідно.

Геополітика, Тайвань

Баффет продав майже всі акції Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., які були у портфелі Berkshire. У компанії чудове управління й вона виробляє один із найважливіших продуктів у світі, але йому не подобається її розташування, відмітив інвестор.

Баффет і Мунгер наголосили на необхідності безпроблемних відносин між США та Китаєм, а також закликали збільшити торгівлю між державами. Вони розуміють, що країни завжди конкуруватимуть, але обом сторонам потрібно зважувати, «наскільки сильно можна розгнівати супротивника».

Занепокоєння штучним інтелектом

На запитання про застосування таких інструментів, як ChatGPT, для прогнозування цін на акції, Баффет сказав, що «технології аж ніяк не впливають» на пошук вигідних можливостей для інвестування. «Справжні нагоди приховані у дурницях, які вчиняють інші люди», – наголосив він.

Баффета непокоїть, що суспільство не може «розвивати» технології, які змінюють майбутнє, але він вважає, що люди повинні залишатися за штурвалом.

«Штучний інтелект може змінити у світі все, окрім того, як людина думає та поводиться», – сказав Баффет, перефразувавши цитату Альберта Ейнштейна про винайдення атомної бомби.

А Мунгер пожартував, що «старий добрий інтелект працює достатньо непогано». 

Матеріали по темі

Отримуйте щоденний лист з останніми матеріалами та новинами від Forbes

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні