Категорія
Світ
Дата

Британський пацієнт. Чому Ліз Трасс пішла у відставку, не пробувши на посаді прем'єра і шести тижнів — розбір The Economist

Лише 44 дні Ліз Трасс обіймала посаду прем'єр-міністра Великої Британії. Але хвороби в економіці та політиці, які призвели до її відставки, накопичувалися роками, пише The Economist у своїй редакційній колонці. Forbes вибрав головне.

🎂 День народження у нас — подарунки вам. Forbes Ukraine чотири роки, тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом FORBES4 до 31 березня. Оформлюйте зараз за цим посиланням

2012-го Ліз Трасс і тепер уже колишній канцлер казначейства Квазі Квартенг опублікували статтю «Британія без кайданів». Вони описували роздуті держбюджети, повільне економічне зростання, низьку продуктивність праці та інші проблеми країн Південної Європи.

Через десять років, коли Трас стала премʼєр-міністром, Сполучене Королівство страждає від схожих проблем – повільного зростання, регіональної економічної нерівності, хронічної політичної нестабільності та залежності від ринку облігацій.

1. Політична нестабільність стала візитівкою Британії. З моменту розпуску коаліційного уряду в травні 2015-го в країні змінилися чотири премʼєр-міністри – Девід Кемерон, Тереза Мей, Борис Джонсон – і тепер Ліз Трасс. Вона займала цю посаду рекордно недовго: лише шість тижнів. Термін перебування на міністерській посаді обчислюється тепер місяцями.

З липня у Великій Британії змінилося чотири канцлери казначейства, а міністр внутрішніх справ подав у відставку лише через 43 дні після призначення. Хаос посилюється, довіра до політиків падає: 2010-го уряду довіряли 50% британців, зараз – менше 40%.

2. Британія стає іграшкою в руках учасників ринку облігацій. Консерватори витратили останні шість років на досягнення мрії про зміцнення британського суверенітету, але натомість вони втратили контроль. Канцлер казначейства Квазі Квартенг втратив портфель через реакцію ринку на його програму зниження податків. Суддями британського уряду стали трейдери, які торгують борговими зобовʼязаннями. Новий канцлер Джеремі Хант скасував більшість податкових скорочень та вирішив переглянути державну схему гарантування цін на енергоносії.

Рішення, які Хант повинен ухвалити, щоб залатати дірки в держбюджеті, розробляються з урахуванням потреб ринку облігацій. Британський центральний банк став інструментом заборони політиків. Припинивши 14 жовтня екстрену скуповування облігацій, він змусив уряд швидше змінити курс.

3. Проблема низьких темпів економічного зростання у Великій Британії перейшла в розряд хронічних. Політична стабільність – це запорука зростання, а не приємне доповнення до нього. Якщо відставка премʼєр-міністра та уряду постійно маячать на горизонті, політичну діяльність замінюють театральні жести, якими славився, наприклад, Борис Джонсон.

Фіскальна дисципліна, яку сповідує Хант, має заспокоїти ринки облігацій. Але сама собою вона не стимулює зростання економіки. Економія за рахунок скорочення витрат на інфраструктуру добре позначиться на прибутковості облігацій, але не стане поштовхом до зростання. У країні мало можливостей для масштабних скорочень держвитрат. Але можна скоротити щедрі пенсії держслужбовців та підвищити податок на спадок.

До кінця свого недовгого премʼєрства у Трасс залишилося не більше влади, ніж у іншого мешканця Даунінг-стріт – «головного мишолова» кабінету міністрів легендарного кота Ларрі. Тепер парламентарі Консервативної партії мають знайти заміну Трас самостійно, інакше не уникнути загальних дострокових виборів. Ліз Трас права, називаючи низькі темпи зростання найбільшою проблемою Британії. Однак зростання залежить не від фантастичних планів та гучних заяв, а від стабільного уряду, продуманої політики та політичної єдності.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні