Категорія
Світ
Дата

За шість тижнів після виборів у Британії закликають до нових. Чим Ліз Трасс не догодила британському істеблішменту. Огляд світових ЗМІ

Ліз Трасс, премʼєрка Британії /Getty Images

Чим Ліз Трасс не догодила британському істеблішменту Фото Getty Images

Шість тижнів на чолі консервативної партії та уряду Британії були для Ліз Трасс насиченими подіями: війна в Україні триває, смерть королеви, небачена інфляція, захмарні ціни на енергоресурси, зростання безробіття. Але її політика аж ніяк не допомогла розвʼязати нагальні проблеми країни, а, навпаки, погіршила їх, тому вже лунають заклики до її відставки.

Forbes розповідає, що пишуть провідні ЗМІ щодо політики нової премʼєрки Британії.

У пʼятницю Ліз Трасс вирішила звільнити з посади канцлера скарбниці Квазі Кватенга і призначити на його місце свого опонента на останніх виборах премʼєр-міністра – Джеремі Ганта. Причиною такої значної кадрової зміни став невдалий напрям фіскальної політики, до якого вдався Кватенг за підтримки Трасс.

Вони вирішили запропонувати суттєво урізати корпоративні податки – ринку це не сподобалося, і на фоні небаченої досі інфляції в Британії фунт значно опустився відносно долара.

Зазвичай американські президенти не коментують бюджетів країн-союзниць, але цими вихідними навіть Байден вирішив не стримуватися: «Не один я вважаю це помилкою… Думаю, що урізати податки на надприбутки в часи, коли… хай там як, я не згоден із такою політикою, але це справа Британії, а не моя».

Крутий поворот

«Ми скасуємо майже всі податкові заходи, про які оголошувалося три тижні тому, – сказав Гант. – Боюся, що надалі на нас чекає ще більше складних рішень і в питання податків, і в питанні видатків…».

Гант також оголосив, що популярний план уряду допомагати домогосподарствам платити за енергоресурси триватиме не два роки, а лише до квітня. Потім уряд перейде до «нового підходу», який «коштуватиме платникам податків не так дорого».

The Washington Post пише, що ринки добре відреагували на таку кардинальну зміну урядової політики. Британський фунт стабілізувався. Головний індекс країни, FTSE 100, пішов угору. Вартість урядових кредитів почала опускатися, хоч і до вищого рівня, ніж той, що був до Трасс.

А от The Financial Times зазначає, що рішення Трасс призначити Ганта на посаду канцлера скарбниці та скасувати попередні свої зміни у фіскальній політиці не вселили в ринки й Сіті впевненість та довіру до уряду.

«Багатьом інвесторам знадобиться більше часу, а також хороші фіскальні новини, щоб упевнитися, що курс державних цінних паперів стабілізувався настільки, щоб можна було повернутися в країну», – сказав Джеймс Еті, менеджер фонду облігацій в Abrdn, FT.

Goldman Sachs знизив свої прогнози на економічне зростання Великої Британії та попередив, що тепер очікує на більш значну рецесію після оголошення про цю кардинальну зміну.

Заклики до відставки

Якщо на економічному фронті все складно, то на політичному – ще гірше. Хоч до загальних виборів ще далеко, два опитування, які опублікували в понеділок, показали, що лейбористська партія на понад 30% випереджає консерваторів.

Деякі оглядачі кажуть, що відставка Трасс – це питання часу. Один британський таблоїд веде живий стрім, який показує качан салату «Айсберг» поруч із фото премʼєрки Британії, щоб відповісти на запитання: хто з них протримається довше?

Daily Star: «Хто протримається довше: салат «Айсберг» чи Ліз Трасс?»

Провідні діячі Сіті й три консервативні члени парламенту відкрито закликали Трасс піти.

Стюарт Роуз, консерватор, колишній керівник Marks and Spencer і голова Asda

«Трасс втратила довіру бізнесу й інвесторів. Вона провалилася. Як премʼєр-міністру тобі потрібна впевненість бізнесу, інвесторів, електорату і колег по партії. У неї немає нічого з цього».

Елісон Карнват, колишня голова Land Securities і чинна старша радниця інвестиційного банку Evercore

«У Трасс немає довіри, значної підтримки в парламенті, її економічній політиці бракує продуманості, а їй самій – стилю, харизми й авторитетності». Вона додала, що Трасс «має належати рекорд як премʼєрки, яка найменше протрималася на посаді».

Гай Гендс, засновник приватної інвестиційної фірми Terra Firma

«Трасс треба піти якнайшвидше. На чолі консервативної партії має стати доросла людина і бути премʼєром, який представляє всіх у Британії… Ця людина має нагодитися скоро, поки надія для колись величної нації не згасне зовсім… Звільнення Квазі Кватенга – це найбільш боягузливий політичний крок, який колись робили премʼєри в часи демократичної Британії».

Консерватори проти

Консервативна партія відома тим, що безжалісно скидає лідерів, які завинили. Лише нещодавно через скандали Бориса Джонсона відправили у відставку, а в нього і близько не був такий поганий особистий рейтинг, як нині у Трасс. За повідомленням The Guardian, кількість «незадоволених» роботою Трасс зросла на 9 пунктів – до 64%.

Проте її союзники різко розкритикували розмови про відставку нинішньої премʼєрки, засудивши «змовників», які хочуть підштовхнути торі до загальних виборів.

Володимир Зеленський і Борис Джонсон /прес-центр Президента України

Лише нещодавно через скандали Бориса Джонсона відправили у відставку, а в нього і близько не був такий поганий особистий рейтинг, як нині у Трасс. Фото прес-центр Президента України

Один із таких союзників сказав: «Ті, хто влаштовують змову проти уряду, явно байдужі до нашого економічного процвітання або до долі ринків. Ринки погано реагують на політичну нестабільність».

ВВС цитує іншого консерватора Джеймса Гіппі: «Зараз не час знову змінювати лідера».

Люди дивитимуться «скоса» на партію, яка так скоро влаштує ще одні вибори на посаду свого очільника, сказав впливовий консерватор Деміан Ґрін в інтервʼю BBC Radio 4.

Чарлі Муллінс, засновник Pimlico Plumbers, сказав, що партія наразі «не може її позбутися» через страх ще більше втратити довіру до себе.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні