Частка російського газу в Європі обвалилася до 8,5%, але зима не страшна. Як ЄС позбувся газової залежності від Росії /Колаж Анна Наконечна
Категорія
Світ
Дата

Частка російського газу в Європі обвалилася до 8,5%, але зима не страшна. Як ЄС позбувся газової залежності від Росії

6 хв читання

Колаж Анна Наконечна

Залежність ЄС від російського газу сильно перебільшена пропагандою і може бути нульовою. Принаймні цієї зими Європі не страшний енергетичний шантаж Кремля, вважають експерти KSE Institute

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Після 24 лютого Європейський Союз суттєво скоротив постачання газу з РФ. Частка російського палива на європейському ринку в порівнянні із середнім значенням за 2021 рік впала у понад три рази і продовжує скорочуватися ледь не щотижня.

Тим не менше, Москва й надалі шантажує «недружні» держави – звучать погрози «заморозити Європу». На подібні залякування ЄС уже відповів частковою відмовою від російських енергоресурсів. Утім країни Європи готові до того, щоб уже цієї зими повністю зупинити імпорт газу з РФ. І ось чому це можливо.

Росія втрачає позиції на європейському ринку газу

У 2021 році РФ була головним постачальником газу до Європи. Її частка складала 36%. Ситуація почала суттєво змінюватися з початком вторгнення російської армії на територію України. Більшість європейських країн ухвалили рішення зменшувати залежність від газу агресора. Зі свого боку, Кремль також взявся «прикручувати трубу».

Двостороння неприязнь призвела до вражаючих результатів. На початку другого півріччя 2022 року щотижневі обʼєми постачань російського газу до країн Європи скоротилися в середньому до 890 млн куб. м, або на 12%.

Однак навіть такі показники не стали для Росії «дном» – після припинення постачань «Північним потоком» (ПП) вони скоротилися до менш ніж 9% у вересні. 

Спочатку здавалось, що рішення зупинити «Північний потік» – тимчасове. Далі був підрив газопроводу. І стало зрозуміло, що прокачування палива по ньому відновиться нескоро. Якщо взагалі відновиться.

Як же зупинка «ПП» вплинула на постачання російського газу до Європи? За останні чотири тижні, після того як по трубопроводу припинив іти газ, середній показник експорту російського палива, згідно з даними порталу Brueghel, зменшився до 571 млн куб. м на тиждень.

При цьому, що важливо, загальний обʼєм поставок газу до країн Європи після припинення роботи «ПП» практично не змінився. За місяць до зупинки трубопроводу він складав в середньому 6883 млн куб. м на тиждень. У вересні цей щотижневий показник майже не змінився — 6 741 млн куб. м. Втрату російського трубопроводу європейські держави компенсували додатковим імпортом газу, зокрема з Норвегії.

Частка російського газу в Європі обвалилася до 8,5%, але зима не страшна. Як ЄС позбувся газової залежності від Росії /Фото 1

Після зупинки «Північного потоку» об'єми постачань газу до країн Європи практично не змінилися. До зупинки «ПП» щотижня загалом в Європу в середньому поставлялося 6883 млн куб. м газу. Після - в середньому поставляється 6741 млн куб. м. Джерело: Brueghel

Виведення з ладу «Північного потоку» де-факто призвело не до зменшення обсягів постачань газу до Європи, а до скорочення частки російського палива на її ринку.

Частка російського газу в Європі обвалилася до 8,5%, але зима не страшна. Як ЄС позбувся газової залежності від Росії /Фото 2

Зупинка «Північного потоку» призвела до значного зменшення об'ємів постачань російського газу до країн Європи. До зупинки «ПП» щотижневі постачання російського газу до Європи в середньому складали 890 млн куб. м. Після зупинки - 570 млн куб. м. Джерело: Brueghel

У вересні російська частка на ринку Європи склала лише 8,5%. Для порівняння, частка норвезького газу у вересні склала 35%, зрідженого природного газу – 41,7%, а імпорт газу з Алжиру досяг позначки 10,4%. Росія зі своїми 8,5% стала другорядним і дуже незначним постачальником газу до Європи.

Частка російського газу в Європі обвалилася до 8,5%, але зима не страшна. Як ЄС позбувся газової залежності від Росії /Фото 3

. Залежність Європи від газу з різних країн після зупинки «Північного потоку». Зріджений природній газ – 41,7%, Норвегія – 35%, Алжир – 10,4%, Росія – 8,5%, інші – 4,4%

Крім «ПП», є ще «Турецький потік» та Українська ГТС, якими Росія продовжує експортувати газ на Захід. Припустимо, що в якийсь момент Кремль вирішить «закрутити» усі шляхи поставок енергоресурсу. Що тоді?

Для успішного проходження опалювального сезону (30 тижнів) Європі доведеться щотижня знаходити додаткові 570 млн куб. м. Загалом, щоб «не замерзнути», для компенсації поставок із РФ європейським країнам потрібно буде знайти понад 17 млрд куб. м. газу. Це при найгіршому сценарії, якщо зупиниться «Турецький потік» і російське паливо перестане надходити до Угорщини. Зважаючи на тісні політичні відносини Будапешту з Москвою, такий сценарій виглядає вкрай малоймовірним.

І все ж таки, чи є в Європи можливості покрити 17 млрд куб. м, якщо Кремль повністю відключить поставки газу? Так, є. Таких можливостей чотири. Кожна з них самодостатня, а їхнє поєднання дозволить Євросоюзу маневрувати при вирішенні потенційної газової кризи.

Рекордні запаси газосховищ

Незважаючи ні на суттєве зменшення закупівель російського газу за останні пів року, ні на зупинку «Північного потоку», Європа рекордними темпами нарощує закачування газу до сховищ, накопичивши станом на початок четвертого тижня жовтня 100,7 млрд куб. м. Наразі теперішні показники країн Європи випереджають минулорічні показники орієнтовно на 8–9 тижнів. Для порівняння, минулого року в цей час у європейських сховищах зберігалося лише 83,0 млрд куб. м газу. 

Частка російського газу в Європі обвалилася до 8,5%, але зима не страшна. Як ЄС позбувся газової залежності від Росії /Фото 4

Європа рекордними темпами нарощує запаси газу в своїх сховищах. Станом на початок четвертого тижня жовтня 2022 року в європейські сховища закачано 100,7 млрд куб. м газу Станом на початок четвертого тижня жовтня 2021 року в європейські сховища було закачано 83,0 млрд куб. м газу.

За оцінками аналітиків KSE Institute, при збереженні теперішніх темпів закачування газу напередодні зими країни ЄС зможуть досягти пікового показника у понад 108 млрд куб. м. Щоб зрозуміти, чи вистачить цього газу для безпроблемного проходження опалювального сезону, достатньо зробити декілька арифметичних розрахунків.

Якщо взяти проміжок часу у 10 років, то рекордним споживанням газу європейськими країнами був сезон 2017/18 рр. Тоді було використано 83 млрд куб. м палива. В середньому ж для проходження зими Європі вистачало 60 млрд куб. м. Тобто навіть у випадку холодної зими після завершення опалювального сезону в європейських сховищах усе ще зберігатиметься 25 млрд куб. м газу. А це приблизно на 8 млрд куб. м більше, ніж Європа очікує отримати від Росії. Логічний висновок – європейський континент уже цієї зими може спокійно обійтися без російського палива.  

Нарощення закупівель ЗПГ

Цьогорічні поставки зрідженого природного газу (ЗПГ) до ЄС і Великої Британії перевищили очікування. У перші дні війни США обіцяли впродовж 2022 року збільшити експорт ЗПГ до країн Європи на 15 млрд куб. м. Відповідні плани виглядали дуже амбітними. Однак навіть їх вдалося перевершити, збільшивши обсяги поставленого газу на 24 млрд куб. м.

Прогнозується, що до кінця року додаткові поставки ЗПГ до Європи досягнуть показника у 61 млрд куб. м. Це на 64% більше, ніж минулоріч. І значно більше від обсягів російського палива, яке зараз потрапляє на європейський ринок.

При цьому Європа закуповує не так вже й багато зрідженого газу. Минулого року її попит склав лише 21% від світового ринку ЗПГ. На тлі високих цін європейські країни зможуть легко конкурувати за паливо з менш заможними державами з Азії, які до того ж мають доступ до більш дешевих енергоресурсів на кшталт вугілля.  

Збільшення власного видобутку

У Нідерландах розміщене третє за світовими запасами газове родовище Гронінген. Його запаси оцінюють у 450 млрд куб. м. Родовище роками справно працювало. Однак через ризики посилення сейсмічних поштовхів, які завдавали шкоду нерухомості, нідерландський уряд спочатку обмежив видобуток газу на родовищі, а згодом взагалі ухвалив рішення закрити його до кінця 2022 року. 

Цікаво, що до запроваджених обмежень видобуток газу в Гронінгені складав 40–50 млрд куб. м на рік. А в сезон 2012/13 рр. сягнув 53 млрд куб. м.

Аналітики KSE Institute вважають, що влада Нідерландів могла б відновити роботу родовища, а ймовірну майнову шкоду компенсувати за рахунок прибутків. Експерти інституту порахували, що при нинішніх цінах на газ за доходи від продажу 50 млрд куб. м можна було б двічі придбати весь житловий фонд Гронінгена.

Іншими словами, якби родовище повернулося до колишніх обсягів роботи, це дозволило б компенсувати збитки, завдані мешканцям регіону, та відмовитися всій Європі від російського газу.

Зменшення обʼємів споживання газу

За останні пів року Європа суттєво скоротила використання природного газу. Аналітики KSE Institute підрахували, що сукупність двох факторів – зменшення імпорту газу на 2% при збільшенні накопичень у сховищах в другому півріччі 2022 року – відображає реальне зниження попиту на газ у країнах ЄС на 7,5%.

Єврокомісія пропонує скоротити на 15% попит на газ до квітня 2023 року, що в абсолютних величинах дорівнює 5 млрд куб. м за місяць. При цьому відзначимо, місячна потреба Європи у російському газі зараз складає 2,4 млрд куб. м. Тобто якщо плани ЄК будуть втілені в життя, то обʼєми зекономленого палива вдвічі перекриють запит на газ із РФ. А значить, від нього можна буде відмовитися.

Досвід України показав, що різке зростання вартості газу суттєво знижує попит споживачів. Так, у 2020 році використання газу українськими домогосподарствами становило лише 54% від показників 2014 року. Вочевидь, десятикратне підвищення цін на газ також спонукатиме європейців до більш ощадливого споживання енергоресурсів.

Європа цілком успішно диверсифікує постачання природного газу, відмовляючись від покупок в Росії. Завдяки переорієнтації на нових постачальників Кремлю все важче використовувати енергоресурси як інструмент тиску на «ворожий Захід». Це, власне, показала зупинка «Північного потоку», яка «вдарила» перш за все по самій РФ, оскільки обʼєми поставок газу до ЄС практично не змінилися, але натомість частка російського палива на європейському ринку впала на 3,5%.

Безумовно, ринок все ще нервово реагує на шантаж Кремля, через що вартість газу залишається рекордною і необґрунтованою. Експерти KSE Institute переконані, що європейський ринок неправильно встановив ціни на газ, оскільки перевищує загрози залишитися взимку без російського палива.

Насправді ж Європа може остаточно позбавити Москву енергетичної зброї, відмовившись від її газу. Можливості для цього є – потрібно скоротити споживання газу, наростити поставки з альтернативних джерел, збільшити власний видобуток та поповнити до максимального рівня запаси сховищ. Завдяки цьому газовий ринок Європи відкоригує ціни на паливо до справедливих показників, чим «помʼякшить» інфляцію та зниження доходів громадян. 

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні