Біогазова станція /Getty Images
Категорія
Гроші
Дата

В Україні зʼявляються перші біометанові заводи. Чи варто інвестувати в цей бізнес і скільки можна заробити?

Біогазова станція Фото Getty Images

Високі ціни на газ стимулюють виробників електрики з відходів переходити на виробництво біометану. В планах – експорт до Європи. Скільки на цьому можна заробити

Головні матеріали Forbes Ukraine у email-розсилці. Раз на тиждень на вашій пошті.

6 жовтня. Онлайн-конференція Forbes «Без рожевих окулярів»

6 жовтня. Онлайн-конференція Forbes «Без рожевих окулярів»

Що ви дізнаєтесь: Правила розвитку бізнесу в умовах абсолютної невизначеності; Як отримати в клієнти й співпрацювати з Міноборони – найбільшим замовником у країні; Як «воєнні» інновації можуть допомогти вашому бізнесу; 2023-й у цифрах від Мінфіну й НБУ.

Квитки на конференцію за посиланням

20 спікерів: Олексій Резніков, Сергій Марченко, Михайло Федоров, Олександр Конотопський, Алекс Ліссітса, Сергій Ніколайчук, Юлія Бадрітдінова, Тарас Чмут та інші.

Коли: 6 жовтня, з 10:00 до 16:00

«Після 24 лютого виробництво електроенергії з біомаси навіть за зеленим тарифом важко назвати бізнесом», – каже Олег Джурик, директор «Юзефо-Миколаївська біогазова компанія».

Його компанія з 2019 року виробляє електроенергію на біогазовій станції потужністю 5,2 МВт у Козятинському районі Вінницької області. Цієї потужності вистачає, щоб задовольнити потреби в електроенергії 25 000 місцевих жителів.  

Усього електрику з біогазу в Україні роблять 73 установки потужністю 124 МВт, за даними Біоенергетичної асоціації. Такі станції відпускають енергію за зеленим тарифом – близько 12,4 євроценти за кВт-год.

Від початку війни держава виплачує тільки 40% цього тарифу за довоєнним курсом, каже генеральний директор компанії «Галс Агро» Сергій Кравчук. «Цих грошей не вистачає, щоб покривати витрати на сировину, виплачувати кредити», – каже він.  

Єдиний вихід – якомога швидше перейти на виробництво біометану, каже Кравчук. На відміну від електроенергії з біогазу, ціна біометану не регулюється державою, а дорівнює ціні природного газу, яка на рекордно високому рівні.

Ціна питання 

Виробляти біометан може кожна біогазова станція. Для цього треба встановити спеціальний модуль, який очищає біогаз від CO2 та інших домішок, збільшуючи концентрацію метану до 95–98%, каже керівник напрямку декарбонізації РГК Ігор Гоцик. «На виході отримуєте повний аналог природного газу, який можна закачувати в газові мережі», – каже він.

Побудувати новий завод потужністю 10 млн кубометрів біометану на рік коштуватиме до €16 млн, каже голова Біоенергетичної асоціації Георгій Гелетуха. Обладнати діючу біогазову станцію такої ж потужності модулем із виробництва біометану значно дешевше – приблизно €5 млн.

Також станцію треба підʼєднати до газової мережі. Такі установки зазвичай знаходяться далеко від населених пунктів, тому доведеться будувати новий газопровід, каже Гоцик із РГК. Вартість підключення одного 1 км газопроводу 2–2,5 млн грн.

За наявної в Україні ціни на газ у $1000 за 1000 кубометрів така станція буде приносити річний дохід близько $10 млн. Собівартість виробництва 1000 кубометрів біометану приблизно $550, каже Кравчук. «У цьому бізнесі достатньо високі операційні витрати», – каже він.

Першопрохідці 

«Галс Агро» володіє шістьма біогазовими станціями в Чернігівській області. Дві з них будуть переобладнані та почнуть виробляти біометан замість електроенергії орієнтовно в кінці цього – на початку наступного року. Інвестиції у переобладнання двох станції – €4 млн. Загальна потужність – 6 млн кубометрів на рік.

Основна сировина, яку використовує «Галс Агро», – силос кукурудзи. Також використовують буряковий жом, курячий послід, відходи крохмального виробництва.

«Юзефо-Миколаївська біогазова компанія» планує до кінця року переобладнати частину своєї станції під виробництво біометану. За рік вона буде виробляти 18 млн кубометрів.

Ця станція майже не використовує силос, роблячи ставку на жом, курячий послід, корінці, ботву та жмих.

В Україні зʼявляються перші біометанові заводи. Чи варто інвестувати в цей бізнес і скільки можна заробити? /Фото 1

Заготівля кукурудзяного силосу

Вироблений біометан компанії планують постачати на експорт. «Галс Агро» вже домовилася з нідерландською компанією STX про постачання біометану за ціною €1500 за 1000 кубометрів.

«Юзефо-Миколаївська біогазова компанія» веде перемовини з компаніями з Німеччини, Данії, Нідерландів. Європейські компанії, за словами Олега Джурика, готові викупити його біометан наперед, як тільки станція запуститься. Він не розголошує ціну, оскільки перемовини ще тривають.

На час війни уряд заборонив експорт газу з України, проте ця заборона не стосується біометану, каже заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький.

У наступному році можуть запрацювати ще 5–10 станцій, за оцінкою РГК та Біоенергетичної асоціації. 

Чому тільки зараз?

Через рекордно високі ціни на газ, дохідність від продажу біометану зараз мінімум вдвічі вища, ніж від продажу електроенергії з біогазу за зеленим тарифом, каже Гелетуха. 

Крім того, тільки в жовтні 2021 року парламент ухвалив закон про створення державного реєстру та гарантій підтвердження походження біометану. «Закон відкрив можливості для розвитку цього напряму в Україні», – каже Гелетуха. 

В очікуванні буму 

Потенціал України з виробництва біометану, за оцінкою Біоенергетичної асоціації, – близько 10 млрд кубометрів на рік. Це третина довоєнного споживання газу в Україні. Найбільш перспективні Вінницька, Київська, Черкаська, Полтавська, Дніпропетровська та Донецька області.

Україна зможе реалізувати цей потенціал, але в довгостроковій перспективі, не раніше ніж до 2030 року, каже перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький.

Після закінчення війни Гелетуха з Біоенергетичної асоціації прогнозує бум будівництва нових потужностей із виробництва біометану, який зараз спостерігається в Європі. У Франції щотижня здається в експлуатацію новий біометановий завод, додає він.

Будувати, за його словами, в першу чергу будуть великі українські агрохолдинги та західні компанії.

Уряд України, за словами Висоцького, поки що не бачить необхідності додаткового стимулювання цього напрямку, враховуючи привабливі для біометанових станцій ціни на газ. «Інше питання, якщо ціна різко впаде, але ми поки що цього не прогнозуємо», – каже він.

Єдине, що може зупинити біометановий бум в Україні, – падіння цін на газ нижче $700 за 1000 кубометрів, каже Гелетуха. Якщо ціна опуститься нижче $700, то будувати біометанову станцію стане невигідно, погоджується Кравчук із «Галс Агро».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні