Аварії на «Північному потоку – 1» та «Північному потоку – 2» /Getty Images
Категорія
Світ
Дата

Діряві «Потоки»: одночасні аварії на першому й другому «Північному потоку» задирають ставки в газовій війні. Кому це вигідно і які наслідки

2 хв читання

Аварії на «Північному потоку – 1» та «Північному потоку – 2» Фото Getty Images

Ввечері 26 вересня у нитках «Північного потоку – 1» та «Північного потоку – 2» зафіксували падіння тиску, пізніше з’ясували, що результат – пробоїни, які, найімовірніше, були викликані вибухами. Представники низки європейських країн заявили, що це саботаж. Хто за ним стоїть? Діапазон версій широкий: від Росії до США, включаючи Україну та Польщу. Forbes звернувся до очільниці аналітичного центру «Діксі Груп» Олени Павленко з проханням роз’яснити ситуацію

Форум «Енергія бізнесу» у Києві вже 9 жовтня

Бізнес будує нову енергореальність, забезпечуючи незалежність в умовах блекаутів. 9 жовтня на форумі «Енергія бізнесу» обговоримо технології та інвестиції, що змінюють правила гри на енергоринку. Дізнайтеся, як адаптувати бізнес до майбутніх енергетичних викликів, за посиланням. 

Кілька днів тому Європу сколихнули повідомлення про безпрецедентну розгерметизацію одночасно трьох гілок підводних газопроводів у Балтійському морі біля о. Борнхольм: двох гілок зупиненого «Північного потоку – 1» сумарною потужністю в 55 млрд куб. м на рік та гілки його двійника, незапущеного, однак уже заповненого природним газом, «Північного потоку – 2». Урядовці й експерти Данії, Швеції та Польщі вже заявили про зафіксовані вибухи й не виключають саботажу чи спеціального пошкодження інфраструктури. Випадково такі дірки в газопроводах не з’являються.

Ситуація з «Потоками» є частиною стратегії «Газпрому» з «примушення ЄС до миру». Росія послідовно з початку війни застосовує до європейських покупців тактику «салямі»: поетапно скорочує постачання газу. Спочатку від російського газу було відрізано Фінляндію, Польщу, Болгарію. У червні «Газпром» зменшив щоденні поставки на 60% через «Північний потік – 1», почергово оголосивши про скорочення обсягів спочатку до 100 млн куб. м, а потім до 67 млн куб. м на добу, пояснюючи це «неповерненням німецькою компанією Siemens газокомпресорних установок».

Після цього газопровід під різними приводами так і не відновив нормальний режим роботи: з 12 липня обидві гілки зупинилися на щорічне технічне обслуговування, а 31 серпня – вже через «планово-запобіжні роботи» та «витік мастила». Як наслідок, «Північний потік» прокачав лише 29,8 млрд куб. м природного газу з початку року, що на 13 млрд куб. м менше, ніж за аналогічний період минулого року.

Діряві «Потоки»: одночасні аварії на першому й другому «Північному потоку» задирають ставки в газовій війні. Кому це вигідно і які наслідки /Фото 1

Завантаження «Північного потоку-1» у 2021-2022 роках

Аварія на російських газопроводах вигідна російській стороні. По-перше, вибухи в зоні розгерметизації газопроводів, що в Кремлі вже охрестили «саботажем», знову повернули зростання цін на газ в Європі – напередодні спостерігалось зниження на тлі заповнення газових сховищ і готовності ЄС до зими. Росія знову має можливість отримувати додаткові фінансові бонуси за створену нестабільну ситуацію.

По-друге, цей інцидент дасть змогу «Газпрому» не відповідати під час судових розборок з європейськими компаніями за зупинки газопроводів та недопоставлені контрактні обсяги до Європи. В подальшому, компанія, ймовірно, наполягатиме на трактуванні цієї ситуації як «форс-мажору», таким чином знімаючи з себе відповідальність та ухиляючись від необхідності сплачувати пеню.

Окрім очевидної неможливості відновити поставки «Північними потоками» найближчим часом, є й інші наслідки, які створюють проблеми для країн ЄС. Мережею вже поширюється відео зростання плями на морській поверхні, що означає збільшення екологічних ризиків через витік метану в регіоні. Уже зараз йдеться про заборону судноплавства на частині акваторії. Крім того, якщо підтвердяться припущення щодо диверсії на газопроводі, це фактично означитиме перенесення конвенційної війни в територіальні води держав-членів ЄС, що має отримати жорстку відповідь з боку західних урядів.

І доречно згадати, що більше 10 років українські експерти з енергетичної сфери наголошували, що російські морські газові «Потоки» є не лише інструментом для геополітичної боротьби, але й більш небезпечні, ніж наземні газопроводи, в тому числі українська газотранспортна система. У випадку пошкоджень наземна ГТС переорієнтує потоки газу й продовжує транзит, у той час як із морськими газопроводами це неможливо – вони припиняють свою роботу.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд