Європейський Союз наприкінці тижня може домовитися про обмеження цін на природний газ. У планах також перегляд традиційного цінового бенчмарку, який формується на голландському хабі TTF. Серед причин – спроба позбавити Росію надприбутків. Як від цього може виграти Україна
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Лідери країн ЄС 20–21 жовтня зберуться в Брюсселі на щоквартальному саміті, щоб серед іншого обговорити заходи подолання енергетичної кризи, яка була спровокована Росією.
Пакет заходів, розроблений Європейською комісією, за даними Bloomberg, містить:
- Тимчасове обмеження ціни природного газу на основному європейському газовому хабі – голландському TTF.
- Обмеження рівня добових коливань цін на газ.
- Обмеження діятимуть, поки ЄС напрацьовує новий ціновий індекс для скрапленого природного газу, який має доповнити TTF. Очікується, що новий індекс буде запроваджено до кінця 2022 року.
ЄК сподівається, що це рішення допоможе згладити стрибки цін та подолати спекуляції на газовому ринку. Ще одна мета – зменшити надприбутки Росії, які вона отримує за поставки газу в ЄС за рекордними цінами. Тільки з початку війни Росії проти України, з 24 лютого, Євросоюз заплатив за російський газ €46,6 млрд, за даними Центру досліджень енергії та чистого повітря (CREA).
«Ми маємо урізати доходи Росії, які Путін використовує для фінансування війни в Україні», – цитує слова голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн Reuters.
На початок жовтня щонайменше 15 з 28 держав-членів ЄС, включаючи Іспанію, Італію, Бельгію, Польщу та Грецію, підтримували обмеження цін на ринку газу, пише Bloomberg.
Історичні зміни на газовому ринку ЄС
У 2022 році європейський газовий ринок радикально трансформувався, каже експерт енергетичних програм Центру Разумкова Максим Білявський. «Переважна частка газу в ЄС сьогодні постачається не з Росії трубами, а морем через СПГ-термінали», – каже він.
Поставки газу з Росії до ЄС у січні–серпні, за даними ЄК, впали на 39 млрд кубометрів. За цей же час поставки скрапленого газу зросли на 28 млрд кубометрів. На кінець вересня частка Росії в поставках газу в ЄС впала до 9%, тоді як в минулому році цей показник був 40%.
Скільки Росія заробляє на експорті газу
Росія у 2021 році експортувала 203,5 млрд кубометрів газу, його середня вартість була $274 за 1000 кубометрів, свідчать дані Федеральної митниці Росії. На цьому Росія заробила $55 млрд.
Цьогоріч Росія заробить ще більше – близько $80 млрд, прогнозує президент Центру глобальних досліджень «Стратегія XXI» Михайло Гончар. Причина – рекордне зростання світових цін на природний газ.
Левову частку газу РФ продає до Євросоюзу – близько 150 млрд кубометрів на рік. Третина цього газу йде через Україну. Минулого року «Газпром» прокачав до ЄС через Україну 42 млрд кубометрів і заробив $11,5–12 млрд, за оцінкою директора енергетичних програм Центру Разумкова Володимира Омельченка.
При цьому в ЄС занепокоєні тим, що цінова премія між TTF і ціною скрапленого газу, який прибуває кораблями в Європу, збільшується. Це викликає питання щодо репрезентативності голландського індексу. «Газовий ринок ЄС змінився, але TTF не адаптувався, – каже фон дер Ляєн. – Росія навчилася ним маніпулювати».
Як зміни на європейському газовому ринку вплинуть на Україну
Щоб комфортно пройти зиму, Україні потрібно імпортувати 2–2,5 млрд кубометрів газу, прогнозує Білявський. За діючих цін такий обʼєм коштує $3–4 млрд. Якщо ЄС обмежить ціни, Україна зекономить суттєві кошти, каже він. Для України ініціатива ЄС вигідна не менше, ніж для самого Євросоюзу, погоджується президент Центру глобальних досліджень «Стратегія XXI» Михайло Гончар.
Єдиний ризик – це реакція Росії, яка у відповідь може зупинити транзит газу через Україну. «У відповідь на обмеження цін Росія зупинить поставки газу в Європу», – заявив 16 жовтня генеральний директор «Газпрому» Олексій Міллер. Рішення ЄС, за його словами, буде порушенням діючих контрактів.
Зупинка транзиту в зимовий період ускладнить газопостачання, але Україна готувалася до такого сценарію останні роки, каже Гончар.
У такому випадку газотранспортна система працюватиме в реверсному режимі – газ із українських підземних газових сховищ, що знаходяться на Заході країни, прямуватиме на Схід. Зараз потік російського газу у трубах йде навпаки – зі Сходу на Захід.
Для цього важливо мати достатньо газу не з Росії – обсяг власного видобутку, відбір зі своїх запасів та імпорт мають відповідати обсягам споживання.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.