Саудівська Аравія оголосила про грандіозний проєкт із будівництва сонячних та вітряних електростанцій. Боротьба зі змінами клімату – не єдина і, схоже, не головна мета. Королівство хоче експортувати більше нафти, а для цього її слід перестати спалювати на електростанціях, які обслуговують внутрішніх споживачів.
Forbes вибрав головне з матеріалу FT.
⚡️ Лише 3 дні! Отримайте доступ до річної підписки Forbes Digital зі знижкою 40%. Промокод: MORNING. Оформлюйте підписку за посиланням.
Коли 2007-го гендиректор державної енергетичної компанії ACWA Power з Ер-Ріяда Педді Падманатан вперше озвучив ідею використовувати в Саудівській Аравії поновлювані джерела енергії, держава визнала її дивною. Саудівські виробники електроенергії отримували паливо для ТЕЦ за дуже низькими цінами: палити нафту на електростанціях та опріснювальних установках було набагато дешевше, ніж будувати сонячні електростанції.
15 років по тому ACWA – учасник найсміливішої програми зеленої енергетики на Близькому Сході. Один із головних емітентів вуглекислого газу на планеті Саудівська Аравія обіцяє стати зеленою.
Мета королівства – до 2030 року виробляти половину електроенергії на зелених потужностях. Для цього йому доведеться за сім років збільшити виробництво сонячної та вітрової енергії з сьогоднішнього 1 ГВт до 58 ГВт. ACWA розробляє для держави проєкти впровадження відновлюваних джерел енергії.
«Так, це смілива мета, але Китай зміг запровадити зелену енергетику, можна сказати, миттєво. Індія теж далеко просунулася. Значить, і ми можемо, – каже Падманатан. — Гроші не проблема. Дефіцит обладнання? Так, це проблема. Але її можна вирішити.
Якщо державний план впровадження зеленої енергетики спрацює, то для королівства це стане радикальною зміною. Саудівська Аравія залежить від викопного палива, але, за словами її чиновників, серйозно налаштувалась на боротьбу зі змінами клімату. Крім того, вона давно думає, як адаптуватися до енергетичного переходу, коли вуглеводні перестануть бути основним джерелом енергії.
Експерти з клімату скептично ставляться до того, що королівство виконає свої обіцянки. Принаймні попередні заяви уряду про інтерес до відновлюваних джерел енергії не давали практичного результату. І навпаки, історично склалося, що Саудівська Аравія перешкоджала міжнародним переговорам щодо зміни клімату. А на останньому саміті щодо кліматичних змін COP27 вона разом з іншими країнами домоглася того, щоб із підсумкової декларації прибрали формулювання про поступову відмову від усіх видів викопного палива.
Потрійна вигода
Держчиновники в Ер-Ріяді стверджують, що цього разу говорять про поновлювані джерела енергії цілком серйозно. І що на кону стоїть набагато більше, ніж намагання догодити міжнародному зеленому лобі.
Більшість країн прагнуть перейти на чисту енергію, щоб уповільнити кліматичні зміни. Саудівська Аравія стверджує, що для неї це також важливо. Але важливим є й те, що при переході на зелену енергетику вивільниться багато сирої нафти для експорту. Чим менше королівство спалює нафти для внутрішнього споживання, тим більше зможе експортувати за світовими цінами, отримуючи більше нафтодоларів для фінансування грандіозних планів розвитку економіки.
«Це потрійний виграш», – каже міністр енергетики Саудівської Аравії принц Абдулазіз бін Салман: економія грошей королівству, підвищення доходів від нафтового експорту та зниження шкідливих викидів. За його оцінками, до 2030 року завдяки впровадженню відновлюваних джерел енергії та вивільненню нафти для світового ринку країна може заробити $130 млрд.
Сьогодні близько половини електроенергії в Саудівській Аравії виробляється шляхом спалювання нафти та нафтопродуктів. Решта припадає на газ. За день енергетики спалюють у середньому 1 млн барелів нафти.
Незважаючи на те що Ер-Ріяд прагне знизити залежність від нафтодоларів, нафта залишиться важливою частиною економіки країни. Компанія підтримує програму «стійкого споживання» та шукає нові способи використання вуглеводнів у виробництві не тільки палива, а й різноманітних матеріалів – від пластику до будівельної плитки.
На частку домогосподарств припадає близько 40% споживання електроенергії країни, причому понад дві третини споживають кондиціонери. 2020-го країна з населенням близько 34 млн осіб стала 11-м найбільшим споживачем енергії на планеті, підрахувало Енергетичне агентство США.
Дванадцять років тому Халід аль-Фаліх, тодішній глава нафтового гіганта Saudi Aramco і нинішній міністр інвестицій, попередив, що до 2028 року внутрішній попит на електроенергію в нафтовому еквіваленті зросте приблизно з 3,4 млн до приблизно 8,3 млн барелів на день. Якщо нічого не робити, нафти для експорту стане на 3 млн барелів на добу менше, передбачив він.
Тоді уряд серйозно задумався про розвиток зеленої енергетики.
Поворотна точка
Гендиректор ACWA Падманатан згадує, що розпочалися дебати, чи зможуть поновлювані джерела конкурувати з нафтою за вартістю енергії. Часом було незрозуміло, яка організація стане рушійною силою програми. Переломним моментом, за його словами, став 2015 рік, коли ціни на сонячну енергію сильно впали. Особливо помітним падіння стало у Перській затоці, де зараз діють одні з найнижчих у світі тарифів.
Наступного року спадкоємний принц Мухаммед бін Салман оприлюднив план Ер-Ріяда щодо реорганізації економіки. Він поставив початкову мету – наростити виробництво з допомогою відновлюваних джерел до 9,5 ГВт і розпочати розвивати місцеві сервісні компанії обслуговування цього сектора.
За словами Падманатана, політики швидко зрозуміли, що буде важко досягти своєї мети без відомства, яке візьме на себе управління планом та його фінансування. Ним став Державний інвестиційний фонд – суверенний фонд добробуту з капіталом $620 млрд. Він відповідає за досягнення 70% цільового показника генерації за допомогою поновлюваних джерел. Решту потужностей буде побудовано за допомогою тендерів.
ACWA, яка на 44% належить Державному інвестиційному фонду, стала основним інструментом будівництва 42 ГВт потужностей до 2030-го. Зараз у королівстві будуються сонячні та вітроелектростанції потужністю близько 3 ГВт. На тендер виставлено будівництво генеруючих підприємств потужністю ще 7,1 ГВт. Цього та наступного року фонд може провести тендер ще на 15 ГВт потужностей.
У що вірити
Багато хто сумнівається в тому, що королівство вкладеться в графік. Нік Мейбі, співзасновник організації «Екологія третього покоління», каже, що цілі Саудівської Аравії технічно здійсненні, але ставить під сумнів «політичну волю». «Ніхто не думає, що Ер-Ріяд стане прихильником Грети Тунберг і затятим борцем зі змінами клімату», – говорить він. Але королівство може похвалитися величезними ділянками пустелі – ідеальним місцем для розміщення сонячних ферм.
«Перевага Саудівської Аравії у сонячній енергетиці майже така сама, як і у видобутку нафти. Це найдешевше місце для виробництва сонячної електроенергії у світі», – каже Джим Крейн, експерт з енергетики Перської затоки в Інституті державної політики Бейкера при Університеті Райса. – Поруч із містами просто безліч порожніх земель, які контролюються державою».
Але, додає він, «словам чиновників краще не довіряти». 2018-го принц Мухаммед підписав попередню угоду з SoftBank на суму $200 млрд про розробку проєкту цілих парків сонячних електростанцій для вироблення 200 ГВт. Він обіцяв, що ця угода є «величезним кроком в історії людства». Але ніякого поступу за цим проєктом так і не було.
Падманатан, навпаки, абсолютно впевнений: до 2030-го енергопідприємства Саудівської Аравії не спалять «ні краплі» рідких вуглеводнів.
«Для Саудівської Аравії збудувати 40 ГВт або 60 ГВт потужностей за 10 років – не проблема. Ця країна вміє реалізувати мегапроєкти, – каже він. – Потрібен час, щоб стартувати, але темпи почнуть зростати дуже швидко».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.