Черговий з'їзд Компартії Китаю завершився обранням Сі Цзіньпіна главою держави на третій термін. В оточенні Сі більше не залишилося людей, здатних йому суперечити, пише The New York Times. Підсумком стане більш жорсткий зовнішній курс та згортання економічних свобод.
Forbes вибрав головне.
Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного!
Мало хто сумнівався, що Сі знову оберуть генеральним секретарем Компартії та главою держави. Але навіть досвідчених політологів вразило, як жорстоко він вичистив найвищий партійний ешелон у КНР. «Сі й раніше домінував у політиці, але зараз він всевладний», – каже професор університету Чикаго Далі Янг.
Керівний орган китайської Компартії – Постійний комітет політбюро – тепер складається виключно з вірних соратників Сі. У владні структури рангом нижче китайський лідер також призначив відданих людей: співробітників служби безпеки, військовиків, ідеологів, інженерів, керівників промислових підприємств. Усі вони мають прискорити перетворення Китаю на військово-технологічну наддержаву під незмінним контролем Комуністичної партії.
Для світу це означає, що Китай із новими силами візьметься до реалізації програми «технологічної незалежності» від Заходу. Пекін продовжить демонструвати жорсткий зовнішній курс і прагнути самодостатності у стратегічно важливих галузях.
Китай хоче стати головною військовою силою в регіоні та реалізувати свої претензії на Тайвань. Багато жителів Китаю сприйняли всевладдя Сі як ознаку того, що країна стане сильнішою. Пропагандисти малюють картини розрухи, до якої призвела пандемія в інших країнах. Вони розповідають, що хаосу Заходу протистоять величезні мобілізаційні ресурси Китайської держави під керівництвом Сі.
Сі дав зрозуміти, що брав найактивнішу участь у виборі нової когорти чиновників, а головним критерієм вважав особисту відданість вождю. У звіті матеріалів з'їзду КПК йдеться, що нові керівники повинні йти в ногу із Сі в усьому: «стилі думок, політиці та діях».
Концентрація влади в одних руках може зіграти з Китаєм злий жарт. За десятиліття перебування Сі на чолі Китаю було достатньо прикладів того, як він перевищував повноваження або катастрофічно зволікав із рішеннями. Наприклад, на початку 2020-го в Китаї намагалися приховати, що коронавірус швидко поширюється. Тепер, коли в політбюро не залишилося людей, які мають власну думку, такі ризики зростуть.
«Ніхто не посміє сказати Сі про мінуси його політики та проблеми, які вона створює, – вважає колишня заступниця помічника держсекретаря при адміністрації Клінтона Сьюзан Ширк. – Усі будуть зі шкіри лізти, щоб показати, наскільки вони лояльні».
Навіть у підцензурних китайських соцмережах звучало завуальоване невдоволення тим, що Сі зосередив владу у своїх руках. Наприклад, деякі користувачі запитували, чому Ху Чуньхуа, якого вважали потенційним наступником прем'єра Лі Кецяна, вивели зі складу керівництва.
Головна небезпека для Китаю
Позбавившись потенційних опонентів у найвищому ешелоні партії, Сі може виявити, що найбільшою небезпекою для нього стає він сам. Тепер відповідальність за всі проблеми лежатиме лише на ньому.
«Сі тепер одноосібно керує системою. Тепер тільки він відповідатиме за власні помилки, – каже професор Янг з університету Чикаго. – Донедавна, якщо в економіці виникали якісь проблеми, він міг скинути їх на інших. Тепер уже не вийде».
Сі почав готуватися до партійного з'їзду понад рік тому. Він упевнено заявляв, що Китай подолав COVID, а за темпами економічного зростання випереджає західних конкурентів. На тлі цих переможних заяв економіка зазнавала невдач, частина з яких сталася через прорахунки Сі. Двомісячний карантин на початку цього року паралізував бізнес у Шанхаї та порушив глобальні ланцюжки постачань. А за темпами економічного зростання Китай із квітня по червень фактично відставав від США.
Ринок житла впав після того, як Сі спробував приборкати «спекуляції з нерухомістю»: на думку китайського лідера, вони підривали довгострокове зростання ринку. Через наслідки цієї «боротьби» десятки забудовників оголосили дефолт. Винятково жорсткий підхід Сі до карантинів під час спалахів COVID-19 призвів до того, що споживчий сектор – від дешевих перекусних до дорогих бутиків – утратив виторг.
Підприємці тікають із Китаю. Вони побоюються репресій та підвищення податків на тлі обіцянок Сі забезпечити «загальне благоденство». Китайський лідер запровадив жорстке регулювання сектору технологій та онлайн-освіти. Безробіття серед китайців, молодших 25 років, зросло. 2017-го у межах кампанії зі скорочення шкідливих викидів в атмосферу на північному сході Китаю в наказовому порядку демонтували вугільні котли. Виявилося, що газові системи опалення, які мали їх замінити, не готові, і діти навчалися в промерзлих школах.
Зважаючи на те, що Сі робить ставку на національну безпеку й соціальну стабільність, мало хто з експертів очікує, що Китай повернеться до ідеї вільного бізнесу. У своїй вступній промові на з'їзді партії Сі значно більше говорив про марксизм, ніж про ринки. Але саме економічна свобода була локомотивом економічного зростання Китаю до приходу Сі до влади.
Нова китайська еліта
Стикнувшись із загрозою нищівних економічних санкцій з боку США та їхніх союзників, Сі вирощує нове покоління технократів – науковців та інженерів в оборонній та аерокосмічній галузях. Він ставить їм завдання налагодити власне виробництво напівпровідникових компонентів та комерційних літаків. Путівку у вищі ешелони влади отримали два керівники китайської космічної програми – глава одного з найбільших китайських оборонних підприємств та керівник китайського агентства з ядерної безпеки.
Новим прем'єр-міністром Китаю може стати партійний секретар Шанхаю Лі Цян. Імідж Лі зіпсували надмірно жорсткі карантинні заходи в Шанхаї на початку цього року, але він здобув репутацію компетентного фахівця, каже професор Янг.
Але навіть найкваліфікованіші та впевнені чиновники навряд чи припускають думку про те, що можна кинути виклик політиці Сі. Новий склад постійного комітету політбюро, куди ввійшли лише лоялісти Сі, – це сигнал іншим: шлях до успіху пролягає через здатність домовлятися.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.