Президент Китаю Сі Цзіньпін /Getty Images
Категорія
Світ
Дата

Менше реформ та більше «безпеки» (і технологічна незалежність). Що означає промова Сі Цзіньпіна на Зʼїзді Комуністичної партії

Президент Китаю Сі Цзіньпін виступив на 20-му Зʼїзді Комуністичної партії у Пекіні Фото Getty Images

Цієї неділі відбулося відкриття 20-го Зʼїзду Комуністичної партії у Пекіні, на якому делегати партії повинні обрати наступного президента країни. Захід відкрила промова нинішнього президента країни і очільника Комуністичної партії Сі Цзіньпіна, в якій він оцінив попередні пʼять років свого правління і поговорив про майбутнє. Forbes зробив огляд міжнародних видань, які проаналізували промову китайського лідера.

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 до 28.04 Оформлюйте зараз за цим посиланням

The Economist пише, що коли Сі Цзіньпін відкривав 19-й Зʼїзд Комуністичної партії пʼять років тому, у Китаї справи йшли значно краще, ніж сьогодні: економіка була на підйомі, COVID-19 ще не захопив світ, а Китай мав змогу поширювати свій вплив у світі майже безперешкодно.

Тепер же ситуація значно похмуріша: економіка почала шкутильгати завдяки політиці «ніякого ковіду» і проблемам на ринку нерухомості, а ще – відносини з Америкою суттєво погіршилися.

Ось про що говорив нинішній лідер Китаю перед близько 2300 делегатами, які зібралися в Пекіні 16-го жовтня:

COVID-19

Китайський народ вже втомився від політики «ніякого ковіду», а підприємці і закордонні інвестори налякані різними обмеженнями. Втім Сі сказав, що «повномасштабна війна проти поширення вірусу» продовжиться, а партія завжди вважала «людей і їхні життя важливішим за все».

Реформи

І Bloomberg, і The Economist, і Reuters зауважують, що промова Сі вказує на те, що радикальних реформ у наступні пʼять років очікувати не варто. За підрахунками Reuters, вживання слова «реформа» знизилося з 68 до 48 разів порівняно з промовою на попередньому зʼїзді.

«На цьому зʼїзді вони хочуть узагальнити всі здобутки – принаймні те, що Сі вважає здобутками – яких партія досягла за останні 10 років, – сказав Віктор Ші з Університету Каліфорнії The Economist. – Сі не в настрої змінювати щось занадто радикально».

Звіт президента Китаю, на якому ґрунтується його промова, «аж ніяк не можна назвати крутим поворотом від попередніх напрямів політики», написав Bloomberg, цитуючи групу економістів, що спеціалізується на Китаї.

Хоча буде одна суттєва зміна: за словами Сі, країна вживе заходів для стимулювання народжуваності, адже законотворці хвилюються, що зниження кількості працездатного населення нашкодить другій у світі економіці.

Економіка

Агресивна політика Китаю у боротьбі з коронавірусом призвела до зростання безробіття серед молоді, зниження ділової активності і впевненості споживачів. Проте Сі у своїй промові наголосив на тому, що країні минулого року вдалося досягти того, що вийшли з-за межі бідності (за мірилом 2011-го, за межею бідності перебувають ті, чий щоденний заробіток на людину становить менше $2,30).

Сі похвалив те, що він назвав «модернізацією у китайському стилі», а також знову пообіцяв «процвітання для всіх».

Лідер Китаю проголосив, що економічний розвиток і надалі залишатиметься «головним пріоритетом» Комуністичної партії, а це означає, що уряд продовжить на перше місце ставити зростання ВВП. Bloomberg пише, що деякі економісти не вважають, що Сі дотримається цього слогану, а натомість більше зосередиться на національній безпеці. Двічі у своїй промові він згадав про необхідність знайти рівновагу між безпекою і розвитком.

Як зазначили економісти, яких опитав Bloomberg, на Китай цього року очікує лише 3,3% зростання ВВП – другий найповільніший для країни рік за понад 40 років.

Графік. ВВП Китаю: попередні показники і прогнози /BLOOMBERG FINANCE LP

Графік. ВВП Китаю: попередні показники і прогнози. Джерело: Bloomberg Фото BLOOMBERG FINANCE LP

Сі також сказав, що хоче до 2035-го досягти ВВП на душу населення рівня країн середнього розвитку – в Китаї так називають такі країни, як Чехія і Словаччина.

У своїй промові Сі представив оптимістичне бачення зростання Китаю у довготривалій перспективі, якому сприятимуть збільшення кваліфікованих кадрів, технологічні інновації та ринкові реформи, спрямовані на збільшення виробництва.

Китайський лідер наголосив на тому, що країні треба стати потужним виробником високих технологій і збільшити «незалежність» в індустрії технологій. Трейдери сподіваються, що це свідчить про те, що технологічний сектор може розраховувати на додаткову підтримку.

Крім того, Сі закликав до «регулювання» розподілу доходів і накопичення багатства, що, як написав один із економістів для Bloomberg, може «спровокувати розмови про введення нових податків на спадок».

Головний висновок із промови Сі на відкритті Зʼїзду полягає у тому, що зростання залишається ключовим економічним пріоритетом. Але використання нових понять, таких як «процвітання для всіх», вказує на продовження жорсткого контролю і потенційне запровадження податкових змін для більш рівномірного розподілу багатства, розповіли економісти Шань Шу і Девід Ку для Bloomberg.

Безпека

Сі попереджає про «небезпечні вітри, темні води і навіть руйнівні шторми, які чекають на нас попереду». Він не повʼязує ці проблеми із якимись своїми прорахунками, а радше із «несприятливою і складною міжнародною ситуацією».

Reuters підрахував, що у звіті, на якому заснована промова, слово «безпека» і синоніми до нього звучали 89 разів – у 2017-му їх було лише 55.

Шквал тривалих овацій викликали слова Сі про те, що саме китайський народ повинен вирішувати тайванське питання і що Китай ніколи не відмовиться від свого права застосувати силу, але буде прагнути до мирного врегулювання. Сі заявив, що Китай повинен «прискорити» модернізацію своїх збройних сил.

Згадуючи про придушення демократичних протестів у Гонконгу, лідер Китаю сказав, що «ми допомогли Гонконгу увійти у нову фазу, під час якої порядок було відновлено».

Дім народних зборів у Пекіні – будівля китайського парламенту /Getty Images

Дім народних зборів у Пекіні, де 16 жовтня почався 20-й Зʼїзд Комуністичної партії Китаю Фото Getty Images

Партія – це наше все

The Economist пише, що недільній промові Сі передували місяці нескінченної похвали лідеру Китаю в державних ЗМІ. Все заради того, щоб переконати народ у тому, що лише Сі може привести Китай до «великого відродження», а тому він повинен залишитися на чолі партії і не підпадати під нещодавно введені норми для виходу на пенсію.

Та не всі в Китаї поділяють таке оптимістичне бачення попередніх 10 років. За кілька днів до промови в одному з районів Пекіну на мосту вивісили банер із написом: «Ми не хочемо тести на ковід – ми хочемо їсти; ми не хочемо карантинів – ми хочемо бути вільними». На них також написано, що Сі «диктатор» і «зрадник».

Такі протести – це рідкість для Китаю. Людям, які на своїх сторінках поділилися фотографіями цих банерів, відрізали доступ до месенджерів. Чоловіка, якого визнали відповідальним за створення цих банерів, затримала поліція.

Китайська Комуністична партія завжди була схиблена на контролі, але за Сі ця схибленість досягла нових висот. У своїй промові чинний президент Китаю запропонував рішення для усіх майбутніх проблем: «підтримувати керівництво партії».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні