Категорія
Світ
Дата

2021-го Росія експортувала до Італії товарів на $19 млрд. Санкції обрушили товарообіг. Як Італія його врятувала, але вже без РФ

Італійському уряду вдалося покращити зовнішньоторговельний баланс країни за рахунок обнулення дефіциту торговельного балансу з Росією

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

Російський імпорт до Італії 2022 року обрушився майже на 63%, а експорт з Італії до Росії – на третину.

Ці статистичні дані за підсумками 2022-го, оприлюднені Національним інститутом статистики Італії (Istat), показують глибину впливу міжнародних санкцій на економіку Росії.

Сьома у списку найкращих торгових партнерів

Італія для Росії у 2021 році була торговим партнером №7 із часткою у зовнішньоторговельному обороті 4%. Російський експорт на Апенніни стабільно зростав останні кілька років, аж до 24 лютого 2022-го.

2021 року експорт Росії до Італії становив $19,32 млрд, збільшившись на величезні 93% ($9,31 млрд) порівняно з 2020 роком, за даними митної служби Російської Федерації.

Загалом товарообіг Росії з Італією в 2021 році збільшився на 55,04% (на $11,13 млрд) порівняно з 2020-м і досяг $31,35 млрд.

Причому Росія 2021 року мала позитивне сальдо торгового балансу з Італією в розмірі $7,29 млрд. Італія в якийсь момент була головним покупцем російських товарів у Європі й обігнала за цим показником Німеччину.

Усе змінилося у 2022 році після рішення президента Росії Путіна розпочати широкомасштабне вторгнення в Україну.

Без російського газу торговельний баланс став кращим

Перше, що зробили італійці, – максимально скоротили закупівлю енергоносіїв у Росії. 2021 року Італія імпортувала з Росії близько 40% усього споживаного газу (29 млрд куб. м із 76 млрд куб. м загального обсягу споживання), а 2022-го закупівлі російського газу скоротилися більш ніж удвічі.

Наприклад, у жовтні 2022 року обсяг постачання газу з Росії до Італії становив лише 0,029 млрд куб. м, або менше відсотка (0,57%) від загального обсягу імпорту газу.

Енергоносії становлять 82,2% від усього обсягу експорту Росії до Італії (2020 року – 79,59%). Ще 7,9% обсягу російського експорту до Італії займають метали. Саме стосовно цих товарних груп запроваджено санкції ЄС у середині березня 2022 року.

Тоді російські експерти прогнозували ефект бумерангу від введених обмежень – мовляв, санкції боляче вдарять по економіці європейських країн.

Через 10 місяців на прикладі Італії можна стверджувати, що прогноз не виправдався. Обвалення товарообігу з Росією відбулося на тлі значного зростання італійської торгівлі з країнами, які не входять до ЄС27. Як повідомляє Istat, експорт італійських товарів до цих країн зріс у річному обчисленні на 18,2% (у листопаді +22,5%). Імпорт до Італії також зріс на 11,3% (з 27,7% у листопаді), чому сприяло збільшення закупівель енергоресурсів (+30,9%).

У річному обчисленні спостерігалося зростання італійського експорту практично в усі основні країни-партнери, які не входять до ЄС27, крім Росії. Найбільш помітно експорт італійських товарів зріс до Туреччини (+38,4%), країн Південної Америки (+33,8%), Швейцарії (+24,5%), США (+22,4%) та Японії (+22, 0%).

За підсумками минулого року італійському уряду вдалося значно покращити зовнішньоторговельний баланс країни, насамперед за рахунок практично повного обнулення дефіциту торговельного балансу з Росією, який був протягом останніх кілька років.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні