Категорія
Новини
Дата

Як позбавити Росію $40 млрд нафтогазових доходів у 2023 році. Пʼять санкційних кроків від експертів KSE

Комбінація з посилення наявних санкцій та нових обмежень може позбавити Росію $40 млрд нафтогазових доходів у 2023 році. Експерти KSE Institute у новому дослідженні запропонували пʼять кроків для посилення тиску на енергетичний сектор агресора.

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

Ключові факти

  • Перший крок. Експерти пропонують знизити верхню межу ціни на російську нафту з $60 до $50 за барель з 5 лютого, коли набуде чинності ембарго на нафтопродукти. Це призведе до скорочення доходів Росії при незначному ризику зростання цін на нафту, оскільки Росія матиме потужний стимул для продовження постачання нафти, враховуючи собівартість видобутку, яка оцінюється в $10–15 за барель. Фактично експерти пропонують знизити верхню межу ціни до $30 за барель у найближчі місяці.
  • Другий крок. Пропонується встановити граничні ціни на нафтопродукти (дизельне пальне, мазут, авіаційний керосин), на які припадає близько третини російського експорту нафти. Межа має бути визначена на основі нижчої граничної ціни на нафту та цін до вторгнення, які, як правило, були нижчими.
  • Третій крок. Експерти пропонують заборонити імпорт російського газу до ЄС трубопроводами, контрольованими РФ. Це повністю заблокує будь-які спроби агресора перезапустити газопроводи «Ямал» та «Північний потік», а також перекриє газопровід «Турецький потік», залишивши продаж через українську ГТС єдиним каналом трубопровідного постачання російського газу до Європи. Це підвищить енергетичну безпеку та доходи України, водночас зменшивши обсяги продажу газу Росією та звівши нанівець мету РФ продавати газ до Європи в обхід України.
  • Четвертий крок. Імпорт скрапленого природного газу з Росії до ЄС має бути заборонений. Таке рішення вже ухвалили США, Велика Британія, Канада та Польща.
  • Пʼятий крок. Експерти пропонують запровадити повні санкції проти «Газпрому», Газпромбанку та російських нафтових компаній. Незначні винятки з обмежень можуть бути зроблені для фінансових операцій, повʼязаних з торгівлею нафтою в межах цінового ліміту. Досі санкційна коаліція була обережною через залежність Заходу від російських енергоносіїв. Але тепер, коли ця залежність фактично ліквідована, немає жодних підстав не запроваджувати широкі санкції проти російських нафтогазових компаній. Санкції повинні торкнутися всіх російських нафтогазових компаній: як державних («Газпром», «Роснефть», «Газпромнефть», «Зарубежнефть»), так і приватних («Сургутнефтегаз» і «Лукойл»).
  • В KSE вважають, що реалізація цих заходів зменшить нафтогазові доходи Росії приблизно на $40 млрд у 2023 році, що призведе до зниження доходів від експорту нафти і газу до рівня, який раніше спричиняв фінансову та валютну кризи в Росії.

Контекст

Минулого року російська економіка була стійкою, попри жорсткий санкційний тиск, оскільки рекордні доходи від продажу нафти й газу допомогли уникнути глибокої кризи. Однак в умовах падіння цін на енергоносії та блокування значної частки міжнародних резервів економіка агресора стає фундаментально крихкою. Нові санкції наближають критичну межу, за якою Росія не зможе продовжувати війну.

16 грудня Євросоюз запровадив девʼятий пакет санкцій проти РФ. Він передбачає нові заходи експортного контролю та обмеження на товари і технології подвійного призначення. Також санкції торкнулися товарів і технологій, які можуть сприяти технологічному вдосконаленню російського сектору оборони та безпеки.

Санкції введено проти 168 російських компаній, повʼязаних із військово-промисловим комплексом.

Також запроваджено індивідуальні санкції (у повідомленні прізвища не наводяться). Забороняється експорт до Росії двигунів для авіації, зокрема для дронів.

Десятий пакет санкцій ЄС проти Росії має бути готовим до кінця лютого, повідомили дипломати із Польщі та Литви. Він може включати обмеження в атомному секторі, заборону російських ЗМІ та відключення більшої кількості банків від системи SWIFT.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні