Вчора у Люблінському воєводстві у Польщі ракета спричинила вибух, який забрав життя двох поляків. /Getty Images
Категорія
Війна
Дата

Як суспільство у Польщі сприйняло ракетний удар. Розповідає польський журналіст

Вчора у Люблінському воєводстві у Польщі ракета спричинила вибух, який забрав життя двох поляків. Фото Getty Images

Польський журналіст Роберт Мазурек розповів, чи налякані поляки після того, як вперше спочатку війни ракети впали на території Польщі та чи змінилося ставлення до українців за вісім місяців війни

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 до 28.04 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Наскільки вчорашній обстріл Польщі та вбивство мирних жителів обурили польське суспільство?

На мою думку, всі в шоці. Про звичайне політичне життя сьогодні ніхто не говорить. Ніхто не говорить про щось інше, всі говорять лише про те, що сталося біля кордону. Навіть ситуація в Україні залишилася на другому плані. Поляки стали запитувати один одного, що це може означати.

Я не можу сказати, що змінилося все, тому що життя швидкоплинне і все забувається. Може бути таке, що через два-три дні все забудуть, але поки що всі тільки про це і говорять. Це головна тема новин, медіа, людей, які тут мешкають, соцмедіа теж говорять про це.

Якщо ти запитуєш, що поляки відчувають, то я думаю, що вони відчувають страх. Людей це лякає, бо вони не знають, що може статися далі.

Як змінилася реакція людей? Спочатку була інформація, що це російська ракета, згодом – що українська ППО?

Спочатку всі думали, що росіяни зробили це навмисно, якби це було так, ніхто б не називав цю ситуацію випадковістю. Усі б стверджували, що це російська провокація.

Але якщо ракета з українського боку прилетіла, то ЗМІ говоритимуть, що це трагічний випадок і це сталося ненавмисно, оскільки всі розуміють обставини, чому її випустили.

Навіть у Польщі є люди, які не бажають допомагати Україні. І якби ми почали звинувачувати Україну в тому, що вони вже не знають, куди подіти ці ракети, то кількість негативно налаштованих людей лише зросла б. Їх мало, але ніхто не хоче, щоб їх побільшало.

RMF FM

Роберт Мазурек Фото RMF FM

Чи може змінитися ставлення до допомоги Україні, якщо розслідування доведе, що це частина нашої ракети?

Я не думаю, що стануться кардинальні зміни. Перший ентузіазм допомоги українцям у Польщі вже минув. Спочатку всі казали, що ми не маємо іншого виходу, як тільки допомагати Україні. Вторгнення відбулося вісім місяців тому, в людей своє життя, інші проблеми, настає зима.

Звісно, ситуація не настільки трагічна, як в Україні, але проблеми є. У Польщі інфляція, і люди переважно турбуються про це. Але я не думаю, що це змінить ставлення до українців. Поляки знають українців, це не чужа нам, не далека нація. У Польщі багато українців, кожен поляк зустрічав їх. Вони працюють скрізь, у малих та великих містах. Україна стала нам близькою. Це не означає, що випадок із ракетою мине сам собою, але це війна, і це ніяк не вплине на ставлення до українців.

Наскільки була б радикальна Польща, якби з'ясувалося, що Росія обстріляла Польщу цілеспрямовано? Чи були б якісь дії з боку Польщі?

У політиці це нічого не змінить, бо Польща мало що може зробити зараз. На мою думку, у польській політиці все вже ясно. Польща не розпочне війни проти Росії, це неможливо, тому що ми у складі НАТО, ми є частиною ЄС. Поки НАТО не дасть згоди, війни не буде. А жоден член НАТО не розпочне війни так просто. Це може бути лише у випадку, якщо Росія сама нападе на нас.

Це означало б лише одне – початок третьої світової. Ніхто цього не хоче, бо ніхто не знає, як це закінчиться. Польща як частина НАТО може бути головним героєм у цій війні, але це не буде польсько-російською війною.

відкриті джерела

Вибух у Пшеводові, Польща, 15 листопада 2022 Фото відкриті джерела

Росія повсякчас загрожує Польщі на телебаченні. Ці погрози сприймаються у Польщі всерйоз?

Думаю, що не дуже. Але якщо з людьми говорити про це, їх може турбувати питання про ймовірність початку ядерної війни. Я зараз у Варшаві, тут комфортне, безпечне життя, люди поводяться так, ніби війни й не було. Якщо подивитися їм у вічі, то там немає страху, що росіяни почнуть бомбити Варшаву.

Думаю, що люди не сприймають російську пропаганду серйозно. Люди мають свої проблеми: інфляція, економічні проблеми, повсякденність. Ці речі набагато важливіші за російську пропаганду.

Інфляція та ціни на газ впливають на втому від війни? Польща багато українців прихистила. Чи є відчуття втоми від біженців?

На мою думку, в Польщі немає біженців. Ще до війни у Польщі було багато українців. Ніхто не дивився на них як на біженців, бо вони не мешкають у якомусь таборі, вони приїхали і тут працюють.

У Польщі є українці, котрі живуть тут багато років. Нині їх більше, ніж раніше, але ніхто не вважає українців біженцями. Це як поляки в Англії, вони поїхали працювати і там залишилися.

Зараз майже ніхто вже не допомагає українцям у Польщі, бо вони більше не потребують допомоги. Вони мають роботу, вони більш-менш нормально живуть.

Звісно, ми допомагаємо українцям в Україні. Є люди, які збирають гроші, гуманітарну допомогу, щоб надіслати в Україну, навіть дрони закупили. Якщо запитати поляків, чи хочуть вони вплинути на українців, щоб розпочалися мирні перемовини, щоб якнайшвидше закінчити цю війну, то ні.

Ми знаємо, що це Росія розпочала війну, і навіть якщо виявиться, що це була українська ракета, то всі зрозуміють, що українці це зробили ненавмисно.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні