«Всі розуміють, що Україна має право на захист». Ексміністр МЗС Павло Клімкін пояснює наслідки ракетного удару по Польщі /Getty Images
Категорія
Війна
Дата

«Всі розуміють, що Україна має право на захист». Ексміністр МЗС Павло Клімкін пояснює наслідки ракетного удару по Польщі

2 хв читання

Getty Images

Чи будуть наслідки для України, якщо підтвердиться, що Польщу вразила українська ракета? Чи готове НАТО воювати, якщо б це був удар Росії? Пояснює ексглава МЗС України Павло Клімкін.

Чи вплине на перебіг війни вчорашній ракетний удар по Польщі?

Безумовно, це абсолютно новий етап війни. Вперше ракетний обстріл зачепив не тільки Україну, а й членів ЄС та НАТО. Польща зазнала ракетного удару, загинули люди. Через російський обстріл зупинився транзит російської нафти трубопроводом «Дружба», постраждала Угорщина. У Молдові були масові відключення світла. Це сколихнуло партнерів, одразу були скликані державні ради безпеки. 

Це змусило їх відчути конкретні наслідки від російських масованих ударів, а не гіпотетичні, чи відтерміновані у часі. 

З різних джерел лунає інформація, що в Польщі впала українська ракета ПВО. Які наслідки для України, якщо це підтвердиться?

Для України ні геополітично, ні економічно не буде ніяких наслідків. Всі розуміють, що Україна має право на захист. Єдиний винуватець того, що відбулося – Російська Федерація, яка вчинила масовану атаку на Україну. Якщо слідство доведе, що ракета, або її рештки, які впали на Польщу, належать Україні, партнери розумітимуть, що це трагічний збіг обставин. 

Якби слідство підтвердило, що цю ракету по Польщі випустила Росія, якою б була відповідь НАТО? Ви думаєте Альянс готовий застосувати 5 статтю статуту?

Треба чітко розрізняти дві різних ситуації. Це був цілеспрямований удар, або випадковість. Якщо йдеться про випадковість, наслідки одні, вони не були б масштабними. Якщо б довели, що Росія свідомо вибрала обєкт у Польші та скерувала туди свою ракету, то НАТО б задіяв 5 статтю уставу про військову відповідь на атаку одного з членів НАТО. 

Тобто ви впевнені, що в такому випадку НАТО вступило б у війну, використовуючи своє військо та зброю?

Безумовно. Іншої відповіді б не було. 

Проте, для того, щоб таку відсіч дати, має бути згода кожної з країн – членів Альянсу. Серед них не всі одностайні у підтримці України. Наприклад, Туреччина, не дочекавшись результатів слідства заявила, що це не російська ракета

В цьому випадку вже немає значення ставлення кожної з країн НАТО до України. Це стосується як Туреччини, так і будь-кого іншого. Це все б відступило на другий план, бо йдеться про безпеку країни – члена Альянсу. 

Чи можна після цього інциденту розраховувати на зміну військової допомоги Україні? Надання винищувачів А-16, далекобійних ракет ATACMS або американських систем ПВО Patriot? 

Є запит адміністрації Байдена на новий пакет допомоги Україні на $37,7 млрд, який Конгрес має схвалити окремо. У цьому пакеті ведеться дискусія про ракети більшого радіусу дії. Але формального рішення по ним не прийнято. 

Але, враховуючи можливу атаку з півночі, з Білорусі, це могло б бути засобом стримування та надати сигнал, що такі ракети можуть бути використані в разі подальшої атаки на Україну. Тут можливо багато опцій. 

Україні також зараз би були вкрай необхідні системи Patriot та винищувачів F-16, але зараз дискусії щодо їх надання Україні немає. Але є дискусія щодо ракет великого радіусу дії та броньованої техніки. Думаю, саме з цього і можуть почати США, а не з літаків. 

Чи може НАТО закрити небо над Україною з тієї ж Польщі? Коли винищувачі НАТО підніматимуться у польське небо і звідти перехоплюватимуть російські ракети?

З технічного боку, винищувачів недостатньо, навіть з точки зору часу підльоту. Наприклад, якщо крилата ракета стартує з Чорного моря, яким чином винищувачі здатні зреагувати на це? 

Партнери з НАТО можуть закрити небо над Україною, але це питання політичного рішення. Зараз НАТО може це зробити через загрозу гуманітарної катастрофи в Україні. Росія бʼє по критичній інфраструктурі, забираючи в українців електрику, опалення, воду – те, що є базовими потребами. 

Але поки ця дискусія триває, рішень не прийнято. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд