Ціна питання – $150 млн на рік. Чому Україна зупинила транзит російської нафти трубопроводом «Дружба» і хто втратить найбільше  /Фото Getty Images
Категорія
Гроші
Дата

Ціна питання – $150 млн на рік. Чому Україна зупинила транзит російської нафти трубопроводом «Дружба» і хто втратить найбільше 

Нафтопереробний завод Duna, що в Угорщині, на який надходить російська нафта через трубопровід «Дружба». Фото Getty Images

Україна зупинила транзит російської нафти трубопроводом «Дружба». Причина – Росія не перерахувала попередню оплату. Хто втратить найбільше, якщо поставки не відновляться? 

Держкомпанія «Укртранснафта» 4 серпня припинила транзит російської нафти до Угорщини, Словаччини та Чехії трубопроводом «Дружба», оскільки російська «Транснєфть» не перерахувала попередню оплату за транспортування. 

Біля 90% доходів «Укртранснафти» – це плата за транзит російської нафти, каже Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центра Разумкова. Прибуток «Укртранснафти» в 2021 році – 298 млн грн за виторгом 4,8 млрд грн.  

«Транснєфть» заявила, що перевела кошти ще 24 липня, але «Газпромбанк», який обслуговує платежі, 28 липня повернув їх назад, пояснивши це «сьомим» пакетом санкцій Євросоюзу. 

В липні цього року Європейський Союз затвердив сьомий пакет санкцій проти Росії. Ним передбачено заборону на імпорт російського золота та посилення контролю над російським експортом. Європейські банки також більше не можуть самостійно приймати рішення про проведення операцій з Росією, а для підтвердження законності оплати необхідно отримати спеціальний дозвіл, каже російська держкомпанія. 

«Транснєфть» вже звернулась за дозволом до європейського регулятора, а також шукає варіанти альтернативної оплати, повідомили в компанії. 

Forbes звернувся за коментарем до «Укртранснафти», але не отримав відповідь на момент публікації.

Ціна питання 

«Укртранснафта» прокачує російську нафту за десятирічним контрактом від 2019 року. Україна за 10 років мала отримати $1,5 млрд доходів за транзит, або в середньому $150 млн у рік, за даними російського «Інтерфаксу», Для порівняння: Росія заробляє на постачанні нафти через Україну близько $6 млрд на рік, підрахував Bloomberg.

Експорт нафти та нафтопродуктів у 2021 році приніс Росії третину її експортних доходів – $180 млрд. Майже половину, або $75 млрд, Росія заробила на ринку ЄС, свідчать дані Євростату.

Цього року РФ заробляє на поставках нафти ще більше через зростання світових цін. Тільки з початку війни Росії проти України Євросоюз заплатив за російську нафту та нафтопродукти майже $45 млрд, або в середньому по $270 млн за кожен день війни, за даними Центру досліджень енергії та чистого повітря (CREA).

Удар по Угорщині 

З обсягу, який Росія постачає до ЄС, третина нафти йде трубопроводом «Дружба». Він у Білорусі ділиться на дві гілки: південну – через Україну до Словаччини, Угорщини, Чехії, та північну – до Польщі та Німеччини. 

На початку червня ЄС погодив часткове нафтове ембарго проти Росії, яке охопить морські поставки нафти з початку 2023 року. Німеччина та Польща, які отримують російську нафту північною гілкою «Дружби», планують відмовитись від неї до кінця цього року.  

Ціна питання – $150 млн на рік. Чому Україна зупинила транзит російської нафти трубопроводом «Дружба» і хто втратить найбільше  /Фото 1

Північна та південна гілки нафтопроводу «Дружба»

Для постачання російської нафти в ЄС з 2023 року залишається тільки українська частина «Дружби». Угорщина та Словаччина наполягали на цьому винятку при узгодженні нафтового ембарго, нагадує Олександр Харченко, директор Центру досліджень енергетики. Ці країни залежать від трубопровідного постачання російської нафти і не можуть її швидко замістити, каже він. 

Україна у 2021 році протранзитувала 12,7 млн т російської нафти, за даними держкомпанії «Укртранснафта». Пропускна здатність української частини нафтопроводу – 16,7 млн т нафти на рік; північної гілки – 49,8 млн т. У минулому році постачання російської нафти через обидві гілки «Дружби» становило 35,9 млн т, за даними російської «Транснєфті».

Якщо зупинка транзиту затягнеться, Угорщині доведеться використовувати свої стратегічні запаси, пише Bloomberg. Угорська нафтогазова компанія MOL, один із найбільших покупців нафти за південним маршрутом «Дружби», має запасів нафти на декілька тижнів. 

Як вплине на Україну 

Зупинивши постачання нафти, Росія намагається тиснути на ЄС, щоб зменшити підтримку України у війні та домогтись помʼякшення санкцій, каже Омельченко з Центра Разумкова. 

Також Росія, за його словами, розраховує, що зупинка постачання нафти ускладнить для України імпорт бензину та дизелю зі Словаччини та Угорщини. 

Втім Харченко з Центру досліджень енергетики не бачить злих намірів Росії у зупинці транзиту. «Транснєфть» не змогла заплатити за транзит, відповідно, «Укртранснафта» не може його здійснювати, – каже він. – Жодної конспірології». Питання оплати буде вирішено найближчим часом, і транзит відновиться, прогнозує він. 

Найбільш вірогідний сценарій вирішення проблеми, за його словами, щоб європейські компанії-покупці нафти, а не російська держкомпанія, сплачували Україні за транзит. Угорська MOL вже заявила, що хоче самостійно сплачувати Україні за транзит нафти

Також Харченко не прогнозує повернення в Україну дефіциту пального, якщо транзит не відновиться. «Можуть бути невеликі збої, але не критичні, – каже він. – Європейський ринок нафтопродуктів достатньо наситився».  

Матеріали по темі
Спеціальний воєнний випуск Forbes до Дня Незалежності

Спеціальний воєнний випуск Forbes до Дня Незалежності

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні