Категорія
Компанії
Дата

На Європу чекає непроста зима. Тому зараз саме час для інвестицій у зелену енергетику

4 хв читання

Війна проти України та ймовірність енергетичної кризи прискорила розвиток «зелених» ініціатив. І це вже не данина моді чи орієнтація на 10-15-річні екологічні прогнози. Як інвестору використати можливості альтернативної енергетики

Російського газу немає, наближається складна зима в Європі. Подальші будуть такі самі. Наразі зелена тема заграє новими барвами, а головне – від неї захочуть швидких результатів. Інвесторам важливо зважати на цю обставину під час формування та коригування своїх довгострокових інвестиційних стратегій.

Водень

Європі потрібно якнайшвидше злізти з нафтової та газової голки. У травні 2022 року було представлено масштабний план Євросоюзу щодо розвитку енергонезалежності REPowerEU. До 2027 року на його реалізацію планується виділити близько €210 млрд. Основна увага в цьому документі надається водню, який є дуже екологічним та ефективним видом енергії.

Згідно з планом, до 2030 року виробництво водню становитиме 20 млн тонн (100 000 тонн на сьогодні). Будуть побудовані досконаліші електролізери (отримання водню за допомогою електроенергії).

Водню надано увагу і в іншому важливому документі, ухваленому в США, – Inflation Reduction Act. Він подвоює ефект податкових пільг для учасників індустрії зеленої енергетики з 26% до 30% на 10 років замість очікуваного зниження до 22% 2023-го. Сума, що виділяється на підтримку та розвиток зеленої енергетики, становить приблизно $369 млрд.

Inflation Reduction Plan приведе до введення перших виробничих пільг на водень на початку 2023-го в обсязі $3/kg (наприклад, водень від PEM електролізера коштуватиме не $4.81/kg, а $1.81/kg, порівняно з $1.37/kg за сірий водень).

Вартість виробництва водню неймовірно важлива, оскільки має два слабких місця. Для його виробництва та дистрибуції потрібна складна та дорога інфраструктура. Зниження собівартості прямо пропорційне до економічної доцільності водню як альтернативного виду енергії. Для видобутку лише 10 млн тонн водню потрібно встановити щонайменше 300 ГВт альтернативних джерел енергії. Переважно це буде сонячна енергетика.

Сонячна енергетика

Це один із найбільш зрілих секторів зеленої енергії, оскільки це фактично працюючий та промислово вигідний альтернативний спосіб отримання енергії.

Напередодні багато секторальних індексів та акції компаній зеленої енергетики показали реактивне зростання. Наприклад, індекс TAN (до якого входять компанії, що працюють у сфері виробництва та дистрибуції сонячної енергетики) зріс більш ніж на 20% на тлі фундаментальних податкових змін у сфері зеленої енергетики у США. Ще одна обставина, що грає на руку американським виробникам сонячних батарей, – запровадження обмежень на імпорт із Сіньцзян, де виробляється близько половини сонячних панелей у Китаї.

Вітроенергетика

Щодо вітроенергетики, то активізація її розвитку особливо помітна в Європі. По суті, їй дав поштовх той самий REPowerEU. Частину російського газу планують замінити саме на енергію вітру. На сьогодні це зріла працююча технологія, яка, однак, теж страждає від зростання вартості матеріалів: алюмінію, міді, бетону – всього того, що потрібне для створення та встановлення вітряків.

Що це означає для інвесторів

Зелені ініціативи безпосередньо впливають на оцінку компаній. Почали зʼявлятися «зелені» рейтинги, «зелені» бонди – боргові інструменти, які дають змогу залучати капітал під зелені ініціативи: розвиток довкілля та екологічні проєкти. Очікується, що до 2025–2027 років ринок зелених бондів зросте більш ніж у 5 разів – до $5 трлн.

З інвестиційного погляду європейські компанії у сфері зеленої енергетики повернулися до ціни до запровадження REPowerEU. З моменту анонсу плану 18 травня 2022 року низка компаній злетіла в ціні. Наприклад, NEL ASA, компанія з виробництва, зберігання та дистрибуції водню, у моменті зросла на 48%. Orsted, найбільша енергетична компанія Данії, що активно розвиває видобуток енергії вітру, зросла на 24%. Vestas Wind Systems, один із найбільших у світі виробників вітрогенераторів, показав зростання на 36% на піку. Це повʼязано зі складною економічною ситуацією та інфляцією в Європі, яка чинить значний тиск на валову рентабельність. Потенційно ці компанії можуть бути цікавими для довгострокових стратегічних інвестицій. У Європі багато невеликих компаній, які освоюють технології, менше технологічного монополізму, ніж у США.

Серед американських компаній із сектору альтернативної енергетики не всі акції значно зросли, і можна розглядати різні варіанти. Найбільш перспективними стали компанії, які орієнтуються на виробництво водню і тільки розвивають свої водневі гілки бізнесу. Наприклад, Air Products & Chemicals, Cummins.

Ці акції знизилися з пікових значень річної давності на 25% за спадом загального ринкового хайпу біля цієї теми, а також на тлі загального зниження фондових індексів. Наразі вони перебувають на цінових рівнях осені 2020-го.

На сьогодні багато компаній зеленої енергії залишаються на привабливих цінових рівнях (за винятком сонячної енергетики, яка як основний прямий бенефіціар стимулювальної програми найбільше злетіла в ціні 30+%). Натомість у США також багато говорять про рецесію і свого роду венчурні інвестиції, нехай і в компанії, що торгуються, – це гарне стратегічне рішення, але потрібно завжди дивитися на великі індекси на кшталт S&P500 і промислові Dow-Jones.

Оцінка ESG компонента бізнесу досі дуже субʼєктивна. Є безліч метрик, якими компанія вписується чи ні в тему і має якусь кількісну оцінку цього параметра. Останнім часом ринок оцінював зелені акції, порівняно з технологічними компаніями, де сама технологія ще в процесі дозрівання, а компанії глибоко збиткові. Секторальні зелені ETF у моменті з піку 2021-го просідали на 40–60%.

Натомість є багато компаній, які є структурно важливими для зеленого ринку. Це як виробники зеленої енергії (вітрової, сонячної), так і компанії, які постачають сировину (рідкоземельні метали, компоненти для технологічних рішень тощо). Наприклад, Orsted, SolarEdge Technologies, Albemarle Corporation.

Матеріали по темі

 

Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд