Співзасновниця Horizon Capital Олена Кошарна /Григорій Веприк
Категорія
Гроші
Дата

Horizon Capital збирає $250 млн для інвестицій в український бізнес під час війни. Яким компаніям приготуватись. Інтерв'ю Олени Кошарної

4 хв читання

Співзасновниця Horizon Capital Олена Кошарна Фото Григорій Веприк

Засновниця Horizon Capital Олена Кошарна розповіла Forbes про новий фонд прямих інвестицій в Україну на $250 млн. До нього, попри ризики повʼязані з війною, долучилися ЄБРР, IFC, урядові організації Німеччини та Нідерландів, а також один з фондів The Rockefeller Foundation. Хто з українських компаній може отримати фінансування з цього фонду?

За 12 років консалтингова компанія Franchise Group створила 600+ франшиз. Як масштабувати бізнес за допомогою франшизи в часи турбулентності? Отримайте інсайти і стратегії на Форумі підприємців від власниці та СЕО Franchise Group Мирослави Козачук. Купуйте квиток за посиланням.

6 жовтня. Онлайн-конференція Forbes «Без рожевих окулярів»

6 жовтня. Онлайн-конференція Forbes «Без рожевих окулярів»

Що ви дізнаєтесь: Правила розвитку бізнесу в умовах абсолютної невизначеності; Як отримати в клієнти й співпрацювати з Міноборони – найбільшим замовником у країні; Як «воєнні» інновації можуть допомогти вашому бізнесу; 2023-й у цифрах від Мінфіну й НБУ.

Квитки на конференцію за посиланням

20 спікерів: Олексій Резніков, Сергій Марченко, Михайло Федоров, Олександр Конотопський, Алекс Ліссітса, Сергій Ніколайчук, Юлія Бадрітдінова, Тарас Чмут та інші.

Коли: 6 жовтня, з 10:00 до 16:00

26 вересня інвесткомпанія Horizon Capital оголосила про створення нового фонду прямих інвестицій в Україну Horizon Capital Growth Fund IV (HCGF IV). Фонд вже отримав $125 млн, понад половину ($70 млн) надали ЄБРР та IFC.

Незважаючи на війну, вже у першому півріччі Horizon Capital планує подвоїти обсяг фонду, розповідає Forbes головна виконавча директорка компанії Олена Кошарна, 51.

Horizon, як і раніше орієнтуватиметься на технологічні та експортоорієнтовані компанії. Наразі у її портфелі інвестицій – Rozetka, Ajax Systems, Genesis, Biopharma, Make Up та інші відомі українські бізнес-проєкти.

Хто може отримати фінансування з нового фонду Horizon Capital та коли він почне працювати? Кошарна відповіла письмово на запитання Forbes про HCGF IV.

Це скорочена та відредагована для ясності версія інтервʼю.

«Зібрали $125 млн у рекордні для Horizon Capital строки»

Хто є найбільшим інвестором у HCGF IV? Чи можете ви розкрити суму інвестицій від кожного з поточних учасників Фонду? 

ЄБРР є найбільшим інвестором. Це відображає їхній статус у країні як найбільшого інвестора України та довгострокового партнера Horizon Capital, який підтримує три наших фонди, а також надає боргове фінансування ряду наших портфельних компаній, наприклад «Датагруп-Воля»

ЄБРР розглядає можливість розширення своєї інвестиції з поточних $40 млн до $50 млн. Чи розглядають подібні опції інші інвестори? Чи є певні умови для цього від кожного з них?

Це часта практика для фондів прямого інвестування, коли на першому етапі сума комітмента обмежена відсотком – в залежності від суми фонду на даний момент. Коли ви вносите більше грошей у фонд на наступних етапах, комітмент окремих інвесторів збільшується в абсолютному виразі.

Зараз ми зібрали $155 млн, або 62% від цільового розміру. Тому, щоб досягти нашу ціль у $250 млн, нам необхідно зібрати не $125 млн, а нових комітментів на $95 млн. Ми впевнені, що зберемо всі $250 млн досить швидко.

Скільки часу в HCGF IV пішло на те, що залучити перші $125 млн? Коли ви розраховуєте розпочати другий етап фандрейзингу?

Ми зібрали цю суму за вісім місяців (розпочали в жовтні 2021 року) з урахуванням вимушеної тримісячної перерви з кінця лютого, коли почалося повномасштабне вторгнення Росії, до кінця травня.

Вісім місяців – рекордно швидко для нас. Також дуже важливим було сильне бажання всіх інвесторів, які проінвестували у фонд під час першого етапу, стояти пліч-о-пліч з Україною. Ми дуже вражені їхньою швидкістю.

Як швидко, за вашими оцінками, зараз реально досягнути планки у $250 млн? Чи реально побачити на другому етапі приватних інвесторів? Чи маєте вже зацікавленість? Від кого?

Ми віримо, що залучимо решту коштів також у рекордно короткий термін. Зазвичай підписані документи дають 12 місяців після закриття першого етапу для того, щоб зібрати решту коштів, однак наша мета – зробити це протягом шести місяців та закрити фонд вже у першому півріччі 2022 року.

Ми впевнені, що залучимо приватних інвесторів на наступних етапах, наша формула однакова під час кожного фандрейзингу, міжнародні фінансові інституції підтримують перший етап, а потім заходять приватні інвестори.

У цьому сенсі ми навіть випереджаємо план. До HCGF IV долучився фонд, яким керує The Rockefeller Foundation, друга найстарша велика філантропічна установа в Америці з проінвестованими $17 млрд в проєкти по всьому світу з моменту заснування в 1913 році.

Григорій Веприк

Співзасновниця Horizon Capital Олена Кошарна Фото Григорій Веприк

«Будемо інвестувати в IT, fintech та e-commerce»

Коли Фонд планує розпочати власне інвестування? Чи реально побачити перші інвестпроєкти вже цього року? 

Наш пріоритет – запустити фонд до 30 вересня 2022 року. Перші інвестиції ми плануємо зробити протягом перших 100 днів HCGF IV. Деякі компанії вже знаходяться на стадії due diligence та остаточного схвалення інвестиційним комітетом.

Чи маєте ви певний пайплайн компаній, які могли б залучити інвестиції? Яким вимогам треба відповідати?

Ми дуже віримо в українські компанії, які заснували та якими керують представники «нового покоління» підприємців-візіонерів у секторах зі стійкими перевагами собівартості та експортною привабливістю.

Ми плануємо продовжувати інвестиції в ІТ-сектор – ІТ-послуги та ІТ-продуктові компанії, e-commerce, фінтек та інші інноваційні індустрії, а також експортноорієнтовані інноваційні споживчі товари та послуги, легкуа промисловість з доданою вартістю та харчову промисловість, електронну комерцію та багато іншого. 

Як ви плануєте шукати претендентів на інвестиції? 

Ми працюємо в Україні вже 16 років, наша команда постійно будує відносини з підприємцями протягом тривалого часу. В нашому пайплайні близко 80 компаній, які ми наразі розглядаємо. Все шукаємо в основному власними силами, через нашу розгалужену мережу контактів. Ми також відкриті, коли підприємці звертаються до нас безпосередньо для обговорення потенційних інвестицій у свою компанію. Часто це відбувається через рекомендації засновників, яких ми вже підтримали, зокрема Олександра Конотопського з Ajax або Володимира Многолєтнього з Genesis.

Наскільки строгим є критерій стосовно інтересу HCGF IV тільки до IT-галузі? 

В останні 10 років ми насамперед інвестували в технологічні та експортноорієнтовані компанії, що швидко зростають і можуть конкурувати в глобальних масштабах, зокрема Ajax, Creatio, Genesis, airSlate, Intellias та ін.

Водночас ми підтримуємо швидкозростаючих локальних «чемпіонів», таких як інноваційний дискаунтер «Аврора», а також гравців електронної комерції «Розетка-ЕВО», MakeUp, Lіkі24 та багато інших. HCGF IV продовжує цю стратегію.

Horizon Capital збирає $250 млн для інвестицій в український бізнес під час війни. Яким компаніям приготуватись. Інтерв'ю Олени Кошарної /Фото 1

Horizon Capital заснована у 2006-му Наталією Яресько, Оленою Кошарною, Джеффрі Нілом та Марком Івашком

На яку дохідність інвестицій розраховуєте? 

Ми не можемо говорити про доходність через обмеження, пов’язані з фандрейзингом. Хоча цільова прибутковість відповідає очікуванням для ринків регіону (у середині 2020-го Forbes писав, що дохідність інвестицій Horizon перевищує 10% річних). Звісно, з урахуванням викликів, з якими він стикається.

Чи планує Horizon Capital створювати інші фонди, наприклад, з більшою привʼязкою до процесу відбудови України (будівництво житла чи інфраструктурних обʼєктів), чи до інших галузей української економіки? Коли можливий запуск таких проєктів?

Розширення нашої стратегії або запуск нових інвестиційних продуктів є конфіденційними та оголошуються лише тоді, коли та якщо вони запускаються, тому вам доведеться слідкувати за новинами!

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні