Категорія
Компанії
Дата

Гучні банкрутства і пандемія змінили ландшафт найбагатшого ринку житла. Хто тепер контролює девелопмент в Києві?

На прохання Forbes дослідницька компанія M4U підрахувала обсяги і вартість житла, виставленого в Києві на продаж. /Ярослав Дебелий

На прохання Forbes дослідницька компанія M4U підрахувала обсяги і вартість житла, виставленого в Києві на продаж. Фото Ярослав Дебелий

На прохання Forbes дослідницька компанія M4U підрахувала обсяги і вартість житла, виставленого в Києві на продаж. Раніше дані про це не публікувалися

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Як зʼясувалося, на кінець квітня 2021 року в Києві продається житло в новобудовах на 120 млрд грн. Ринок дуже конкурентний, у жодної з будівельних компаній немає навіть близько того, що можна вважати монопольним становищем. 47% нового житла в Києві продають компанії, які не увійшли до першої десятки забудовників.

У лідера ринку, муніципального «Київміськбуду», трохи більше 13%, другий за обсягом – «Інтергал-Буд» Володимира Зубика з 10% (97-й номер у списку найбагатших, статки – $135 млн). На третьому місці – Perfect Group Дмитра Ісаєнка 6%.

«Київміськбуд» залишається найбільшим будівельником уже не перший рік. Близько третини того, що нині пропонує компанія, – квартири в будинках, які починав будувати «Укрбуд», що збанкрутував.

До 2009 року «Інтергал-Буд» будував у Західній Україні – у Львові, Чернівцях, Рівному. На столичний ринок компанія вийшла із масштабним проєктом – житловим комплексом «Паркові озера» на лівому березі Києва. Квартири пропонувалися з ремонтом, що й нині часто є унікальною торговою пропозицією. У багатьох забудовників готове для заселення житло – опція, яку може обрати покупець. «Інтергал-Буд» здає будинки, в яких, за словами Зубика, 60% квартир уже з типовим ремонтом.

Інфографіка Леонід Лукашенко

Інфографіка Леонід Лукашенко

Спочатку компанія орієнтувалася на масового покупця. «Щоб динамічніше продавати, ми багато експериментували, – говорить Зубик. – Коли у нас була ставка за іпотекою 3–4%, черги до відділу продажів стояли, як свого часу в Мавзолей».

Нині Зубик продає у Києві 290 000 кв. м житла. У чому відмінність його компанії від великих забудовників, які зазнали краху за останні роки, – «Укрбуду» й «Аркади»?

«Вони не стали повторювати їхніх помилок, – каже про «Інтергал-Буд» комерційний директор Saga Development Володимир Даниленко. – Не допускали касових розривів, не перекидали стрімголов прибуток із поточного будівництва на нову ділянку». Завдяки цьому компанія здавала обʼєкти вчасно і зберегла довіру покупців.

Схожих принципів дотримуються й інші лідери ринку. «Ми не женемося за кількістю, наш підхід – створювати нове середовище, житло, в якому захочеться жити, а не перепродувати його, – говорить власник компанії «КАН Девелопмент» Ігор Ніконов. – До того ж ми здаємо все вчасно, жодного разу навіть на день не спізнилися». У КАН виставлено на продаж 104 000 кв. м на 5,1 млрд грн.

Інфографіка Леонід Лукашенко

Інфографіка Леонід Лукашенко

Закріпившись на ринку житла економ-класу, Зубик тепер фокусується на більш забезпечених клієнтів. У 2022 році його компанія планує добудувати «Інтергал-Сіті» на Печерську – це 704 квартири елітного класу у пʼяти будинках футуристичного дизайну. «У такому сегменті набагато вища маржинальність – близько $500 на кв. м, а не $120–150 як в економ-класі», – каже Зубик. У цьому сегменті він продає житла на 4,2 млрд грн. На другому місці після «Інтергал-Буду» – Perfect Group (2,5 млрд грн), на третьому – Taryan Group Артура Мхітаряна (2,2 млрд грн).

Ситуація на ринку грає на руку забудовникам. Житла здається мало, і при стабільному попиті це веде до зростання цін. Подорожчанню квартир сприяв і карантин. «Люди залишаються в Україні, менше витрачають на подорожі, і хтось на гроші, що звільнилися, купує житло, – говорить Даниленко із Saga Development. – Скорочується й цикл покупки – клієнтові, який прийняв рішення купити квартиру, потрібно менше часу на операцію».

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні