Категорія
Компанії
Дата

Післявоєнне відновлення житла українців. Як можна використати досвід Сирії, Кувейту та Балкан

2 хв читання

9 квітня 2022 року в Бородянці, Україна, зруйнований житловий будинок. Відступ росіян з міст під Києвом показав десятки загиблих мирних жителів і масштаб руйнувань від спроби Росії захопити столицю

9 квітня 2022 року в Бородянці, Україна, зруйнований житловий будинок. Відступ росіян з міст під Києвом показав десятки загиблих мирних жителів і масштаб руйнувань від спроби Росії захопити столицю

Руйнування цивільної інфраструктури в Україні є одними з наймасштабніших в Європі після Другої світової війни. На 19 квітня через «Дію» уряд вже отримав близько 100 тис. повідомлень від громадян про знищення та пошкодження житла. Як Україні допоможе іноземний досвід

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Сирія

Протягом останніх військових конфліктів найбільш значні втрати нерухомості були зафіксовані у Сиріїпошкоджені або зруйновані понад млн одиниць житла. 

Попри жваве будівництво забезпечити житлом внутрішньо переміщених осіб та компенсувати втрачене житло повністю не вдалося. Це відбулося через санкції, накладені на країну, та значну частку житла без офіційного права власності.

Європейському союзу довелося вжити чимало заходів з забезпечення тимчасовим житлом сирійських біженців. В основному вони стосувалися фінансування будівництва/облаштування житла за межами ЄС. 

Наприклад, проєкт Норвезької ради біженців у Лівані від 2013 року: власникам допомогли добудувати та обладнати житло в обмін на його безкоштовне використання сирійськими родинами протягом певного періоду.

Загалом темою тимчасового житла для регіонів, що постраждали від природних катастроф та військових конфліктів опікується Офіс гуманітарної допомоги Єврокомісії. Зазвичай його ініціативи стосуються житла, що швидко споруджується, по типу гетто.

Кувейт

Детально висвітленим та досить успішним є досвід Кувейту, що постраждав від вторгнення Іраку у 1990 році. 9 лютого цього року Компенсаційна комісія ООН оголосила про завершення відшкодування збитків Іраком Кувейту на загальну суму $52,4 млрд. Усього комісія схвалила понад 1,5 млн заявок від громадян, компаній, урядів та міжнародних організацій з 2,7 млн заявок поданих на суму понад $350 млрд.

Одразу після звільнення та проведення робіт з відновлення критичної інфраструктури уряд Кувейту розпочав програму компенсації власникам пошкодженого житла – через ремонт чи надання нового помешкання в залежності від обсягу пошкоджень. Фінансувалося усе це за рахунок бюджету /резервних фондів нафтової держави.

Пошкодження (від невеликих тріщин до повного руйнування структурних елементів) проаналізували в контексті технологій будівництва та дотримання його стандартів. Попри переважання висоток, збудованих ще у 70-х роках, більшість будівель підлягали відновленню. Загалом підхід Кувейту полягав у максимальній реставрації без претензій на тотальну перебудову та зміну архітектурного стилю.

Проблеми внутрішніх переселенців у маленькій країні не було, більша частина населення (з понад 2 млн людей) без проблем розосередилась у сусідніх країнах та США.  

Після деокупації виникло велике психологічне напруження між тими, хто залишався в Кувейті, та тими, хто благополучно пережив війну за кордоном (у тому числі чоловіки). Щоб стимулювати повернення громадян, влада списала майже всі борги населення за кредитами станом на початок війни. Така політика призвела до моральних ризиків та регулярних боргових криз серед населення.

Балкани

Через етнічний характер конфліктів на Балканах у 1990-х відбувалися примусові виселення та переселення. Така втрата житла населенням сприяла розробці Принципів Пінейру. Бо реституція (поновлення порушених майнових прав) та компенсація, приміром, у Боснії почалися лише через три роки після завершення конфлікту. Потім знадобилося ще шість років, щоб задовольнити 93% заявок на відшкодування майна на рівні місцевих органів влади.

Україна

В Україні населення теж вже втрачало житло, через агресію РФ на Донбасі, що розпочалася у 2014. Станом на лютий 2019 року пошкодження через бойові дії оцінювались у понад 50 тис. одиниць житла. Механізм компенсації збитків громадянам, що проживають на підконтрольній Україні території, був запроваджений лише у 2019-му та фіналізований у 2020 (постанова КМУ № 767). Практичний досвід, інституції/процедури у цій сфері вже є, але вони не визнані міжнародними експертами як ефективні, у тому числі через обмеження суми компенсації на рівні 300 тис. грн.

Маючи негативний досвід, важливо його не повторити. Верховна Рада вже прийняла за основу законопроект №7198, що передбачає компенсації громадянам (у квадратних метрах за зруйноване житло та у грошовій формі за ремонт пошкодженого). Будемо сподіватися, цього разу зволікати з відшкодуванням не стануть. І забезпечення постраждалих дахом над головою здійснюватиметься з дотриманням притаманних ЄС стандартів підзвітності і прозорості розподілу державних коштів.  

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні