Категорія
Компанії
Дата

Повний Трускавець. Томаш Фіала об'єднує виробників води «Трускавецька» й отримує контроль над брендом. Скільки це коштує?

Томаш Фіала близький до встановлення повного контролю над продажем «Трускавецької» /Колаж Олександра Карасьова

Томаш Фіала близький до встановлення повного контролю над продажем «Трускавецької» Фото Колаж Олександра Карасьова

Засновник інвестиційної компанії Dragon Capital Томаш Фіала близький до купівлі другого виробника води «Трускавецька» – ТОВ «Фірма Т.С.Б.». Два роки тому він придбав компанію «Аква-Еко». Інвестбанкіри тоді оцінювали угоду в $4 млн. Наступна мета – «Моршинська»?

Отримуйте щоденний лист з останніми матеріалами та новинами від Forbes

Томаш Фіала збільшує свою присутність на ринку мінеральної води. 21 вересня 2023 року Антимонопольний комітет (АМКУ) дозволив компанії Фіали придбати ТОВ «Фірма Т.С.Б.», помітив профільний сайт Nadra.info.

ТОВ «Фірма Т.С.Б.» – один із виробників мінеральної води під торговою маркою «Трускавецька». Ще один – «Аква-Еко» – вже є в портфелі Фіали, саме ця компанія купить конкурента, зазначається в рішенні АМКУ.

У Dragon Capital не коментують рішення відомства, посилаючись на те, що угода не завершена. 

Що відомо про «Фірма Т.С.Б.»

Компанію створено в 1995 році. У 1997-му вона обʼєдналася з заводом мінвод «Нафтуся» й стала його правонаступницею. Виробляє та реалізує мінеральну воду, зокрема під брендами «Трускавецька», «Трускавецька Джерельна», «Трускавецька Курортна», «Нафтуся». Всього – 11 торгових марок, згідно з даними YouControl. Компанія має права на користування двома родовищами води: «Бистрівське» та «Помірки» на Львівщині. Виручка «Т.С.Б.» за 2022 рік – 193,2 млн грн, а чистий збиток – 6,6 млн грн.

Для чеського підприємця це вже друга гучна угода на цьому ринку. «Аква-Еко», яку він придбав два роки тому у IDS Borjomi Михайла Фрідмана, що також випускає «Трускавецьку» і володіє іншими торговельними марками – «Трускавецька Кришталева» і «Трускавецька Бʼюті». Таким чином, за рахунок угоди Фіала консолідує виробництво води під популярним брендом.

За непрямими ознаками, «Фірма Т.С.Б.» вже може грати у єдиній команді. По-перше, за даними YouControl, у березні 2023 року її кінцевим бенефіціарним власником став Сергій Васильєв. Раніше він значився серед бенефіціарів ТОВ «Файненс.юа» (сайт finance.ua), який зараз входить до списку медіаактивів Фіали. 

По-друге, після появи Васильєва «Аква-Еко» та «Фірма Т.С.Б.» виступили єдиним фронтом проти іншого виробника – трускавецької компанії «Водолій С.П.», яка продавала воду під маркою «Трускавецька Класична». Наприкінці вересня позивачі святкували перемогу.

Господарський суд Києва визнав марку «Трускавецька» «добре відомою» стосовно «Аква-Еко» та «Фірма Т.С.Б.» і зобовʼязав «Водолій С.П.» припинити її використання.

Розділення «Трускавецької»

Уперше позначення «Трускавецька» 32-го класу МКТП зареєстроване закритим акціонерним товариством «Фірма Т.С.Б.» у 1997 році, випливає з тексту судового рішення. Наприкінці 1998-го «Т.С.Б.» та «Аква-Еко» уклали договір уступки прав на знак. А з 1999 року – сумісно володіють правами на ТМ «Трускавецька» за свідоцтвом України №8872 та випускають продукцію.

У 2004 році власну марку «Трускавецька Класична» зареєстрував власник «Водолій С.П.» Богдан Притула, але термін її дії закінчився в 2012 році. У 2008-му та 2011-му роках він подавав заяви на реєстрацію схожих марок, але даних про дату їхньої реєстрації немає.

У 2017-му власну етикетку для води «Хіт-продукт» із великою позначкою «Трускавецька Класична» зареєструвала компанія «Фудмережа» Романа Луніна. В магазинах Луніна Walmart під цим брендом реалізовувалась вода, вироблена компанією «Водолій С.П.». Це і стало приводом для позову з боку «Фірма Т.С.Б.» та «Аква-Еко», випливає з судового рішення.

Скільки коштує «Трускавецька»

Сума першої угоди між Dragon Capital та IDS не розголошувалася, але Фіала міг заплатити $4 млн, припускав Олексій Олейников, керуючий партнер InVenture Investment. 

У компанії Dragon Capital відмовилися коментувати нову угоду. Купівлю «Т.С.Б.» можна оцінити у $3–4 млн, вважає керівник аналітичного відділу інвестиційної компанії Concorde Capital Олександр Паращій. «Фінанси у компанії зовсім не фантастичні», – додає він. За перше півріччя 2023-го за виторгу 119,1 млн грн компанія отримала 764 000 грн чистого збитку, зазначає YouСontrol.

До $4 млн оцінює купівлю і власник однієї з компанії-конкурента «Трускавецької», який погодився спілкуватися з Forbes на умовах анонімності. «Найімовірніше, угоду можуть закрити не за ринковою ціною, а за принципом «скільки може заплатити покупець», – припускає він. 

Для єдиного управління бізнесом створене ТОВ «Трускавецька», випливає з дозволу АМКУ. Його єдиним бенефіціаром у держреєстрі зазначений Фіала. Хоча можуть зʼявитися партнери. Ще в серпні АМКУ дозволив придбати 50% у ТОВ «Трускавецька» закритому корпоративному інвестфонду «Лев» львівського бізнесмена Олександра Свіщова. У держреєстрі ці зміни поки що не відображені.

Доєднатися до проєкту «Трускавецька» в майбутньому в бесіді з Nadra.info висловив бажання і колишній голова Львівської ОДА Микола Кміть. На початку нульових він був одним із засновників Моршинського заводу «Оскар», який випускає воду «Моршинська». Нинішній директор ТОВ «Трускавецька» Сергій Таратута – давній знайомий Кмітя. Окрім іншого він очолює компанію РСС «Гідро Львів», яка належить родині Кміть, та є міноритарним співвласником у іншому родинному проєкті – виробнику сирів «Мукко».

Чи буде продовження

«Трускавецькій» доведеться поборотися за місце на ринку. Наразі лідерами ринку є Моршинський завод мінеральних вод «Оскар», Миргородський завод мінеральних вод, «Карпатські мінеральні води» та «Свалявські мінеральні води», каже генеральний директор консалтингової компанії Pro-Consulting Олександр Соколов. 

Станом на жовтень 2023 року, ринок мінеральних вод в Україні можна оцінити приблизно в 1,1 млрд л, або у 25 млрд грн, додає він. У 2022-му ринок зменшився на 11–13%, але за результатами 2023-го очікується зростання на 10%, резюмує Соколов. 

Люди все більше дотримуються здорового способу життя, казав у 2021 році Томаш Фіала. «У тандемі з меншим споживанням мінеральної води в Україні, ніж у країнах Східної Європи, це показує великий потенціал», – зазначав він. 

Фіала вже цікавився купівлею компанії IDS Ukraine (виробник «Моршинської», та «Миргородської»). 10 лютого АРМА оголосило конкурс на управителя для арештованих активів заводу «Оскар». У березні стало відомо, що управителем стане компанія-конкурент «Карпатські мінеральні води». 

Проте пізніше АРМА повідомило Liga.net, що арештовані активи IDS Ukraine все одно перейдуть у власність держави. Одним зі способів є стягнення на користь держави в межах санкційного механізму. «Мінʼюст подає заяву ВАКС, а ВАКС стягує активи відповідно до закону про санкції», – зазначали в АРМА. 

7 листопада Володимир Зеленський ввів у дію санкції РНБО проти девʼяти компаній. Зокрема, й проти про IDSystems Limited, якій належить IDS Ukraine – виробник мінвод «Моршинська» і «Миргородська».

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні