Категорія
Компанії
Дата

Чому в Україні так і не налагодили виробництво вакцини. Forbes поговорив із декількома головними дійовими особами цієї історії

3 хв читання

Ілюстрація Getty Images.

Ілюстрація Getty Images.

Чому українські фармкомпанії не поспішають випускати вакцину проти COVID-19

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

На початку березня 2021 року в США сталася подія, яку президент Джо Байден порівняв із духом національного співробітництва часів Другої світової. Фармкомпанія Merck погодилася випускати вакцину проти COVID-19, розроблену її історичним суперником Johnson & Johnson. Щоб конкуренти домовилися і країна отримала більше вакцин, доклав зусиль Білий дім. За даними дослідження McKinsey, передача технологій для виробництва вакцини на майданчиках багатьох фармвиробників – єдиний шанс швидко провести глобальне щеплення та перемогти пандемію.

В Україні власне виробництво змогло би пришвидшити вакцинацію, вважає завідувач відділу загальної та молекулярної патофізіології Інституту фізіології імені Богомольця Віктор Досенко. На його думку, в цьому випадку ситуація була б як в Індії, де виробляють вакцину AstraZeneka і де імунізацію почали 16 січня. В Україні щеплення почалося лише наприкінці лютого. Станом на 18 березня його прошли понад 80 000 чоловік, з яких лише одна людина отримала дві необхідні дози, свідчать дані МОЗ. Поки що завезено 500 000 доз індійської вакцини CoviShield, ще 1,9 млн мають надійти від китайської Sinovaс Biotech. Непахане поле для вітчизняних виробників вакцин. 

Локалізація і в інтересах держави. Затягування щеплення посилює ризики щодо запровадження нових локдаунів, каже старший економіст Dragon Capital Олена Білан. За її оцінкою, один місяць жорсткого локдауну може загрожувати українській економіці мінусом в 1 п. п. ВВП на рік. Додаткові втрати економіка понесе через захворюваність громадян активного віку, каже виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлинський. «Це втрата людського капіталу, робочих рук, які могли створювати додану вартість», – каже він. За його прогнозом, якщо третину цього населення вакцинувати до жовтня, восени 2021 року можна запобігти новому локдауну. 

Проте вітчизняні фармкомпанії не поспішають випускати вакцину проти COVID-19. Що не так?

В Україні випуском вакцин не займається жодна компанія. «Виробництво припинили ще у 1990-х, ми фактично втратили цю галузь», – каже Досенко. В середині 2000-х спробували налагодити випуск на «Фармаку», розповідала Forbes співвласниця компанії Філя Жебровська. 

Працювати почали, заручившись підтримкою держави, оскільки на нове виробництво потрібні були інвестиції. «Підготували спеціальну програму, затвердили її на засіданні РНБО і взялися до роботи», – згадувала Жебровська. За два роки розробили з ЕБРР програму фінансування, і коли все було майже готово, МОЗ несподівано змінило календар щеплень. Зусилля і витрати «Фармака» виявилися марними. «Для мене це безцінний урок того, як потрібно підходити до партнерства, передусім із державою», – каже Жебровська.

Ця історія вже стала легендарною. У рамках підготовки статті її розказали Forbes декілька керівників вітчизняних фармкомпаній. 

Запуск виробництва вакцин дуже капіталоємний процес. Китайська Sinovac Biotech у грудні 2020-го заявляла, що інвестує в розширення потужностей для виробництва вакцини CoronaVac близько $500 млн. Ще одна особливість – складність і довготривалість виробництва, розповідає голова ради директорів Darnitsa Group Дмитро Шимків. «До 70% часу займає моніторинг якості, який передбачає проведення кількох сотень тестів. Тому в середньому між виготовленням вакцини та її дистрибуцією проходить від 7–12 до 36 місяців», – каже він.

Від уряду зверталися до «Дарниці» з запитанням, чи може компанія налагодити виробництво вакцин, розповідає Шимків. «Відповідаю: не може», – каже він. Питання не в грошах, а в ринку збуту. Вакцина – тендерний препарат, пояснює співвласник та президент компанії «Інтерхім» Анатолій Редер. «Якщо держава гарантує закупівлю всіх цих вакцин, то ми матимемо український завод із найкращими технологіями, – говорить Шимків, – і «Дарниця» готова в це інвестувати». За словами члена наглядової ради компанії «Фармак» Петра Чернишова, гарантія потрібна, щоб не сталося ситуації, коли вакцин стане багато, а МОЗ вирішить купити їх подешевше в іншому місці і скаже фармвиробнику: «Ви нам більше не потрібні». 

А вже через рік вакцини проти COVID-19 у світі буде «навалом», прогнозує Чернишов. Зараз у світі понад 70 угод щодо об'єднання зусиль у виробництві чи розробці вакцин проти COVID-19, йдеться в зібраних даних некомерційною неурядовою організацією Knowledge Ecology International (KEI). Вакцини проти коронавірусу от-от почнуть виробляти в Казахстані, Швейцарії, Німеччині та інших країнах.

У лютому 2021-го заступник міністра МОЗ Віктор Ляшко заявив, що відомство розробило програму відновлення виробництва вакцин, її має затвердити уряд. Як розповів голова експертної групи з питань імунопрофілактики МОЗ Сергій Литовка, в програмі немає конкретних заходів щодо відновлення виробництва. Документ описує загальну політику держави. До того ж він не має відношення до ситуації з COVID-19. 

Гарантії закупівель? Держава не може їх надати, оскільки немає продукту, каже Литовка. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд