Ігор Мазепа: «Говорити, що криптовалюта — це фуфло, все одно, що заперечувати інтернет-технології на початку нульових». /з особистого архіву
Категорія
Гроші
Дата

Медичний АТБ, народний інвестфонд і деурбанізація. Як інвестує гендиректор Concorde Capital Ігор Мазепа

Ігор Мазепа: «Говорити, що криптовалюта — це фуфло, все одно, що заперечувати інтернет-технології на початку нульових». Фото з особистого архіву

Ігор Мазепа, гендиректор компанії Concorde Capital і один з найвідоміших інвестбанкірів країни, уміє заробляти навіть у кризу. Під час пандемії Мазепа інвестував у нерухомість, газовидобуток, медицину і провів первинне публічне розміщення (IPO) акцій футбольного клубу «Верес» (Рівне). Інвестбанкір розповів Forbes про свої головні вкладення і найцікавіші активи

🎂 День народження у нас — подарунки вам. Forbes Ukraine чотири роки, тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом FORBES4 до 31 березня. Оформлюйте зараз за цим посиланням

Я вкладаюся у дуже різні сектори української економіки — нерухомість, e-commerce, енергетику, IT, будівельні матеріали, ресторанно-готельний бізнес та інше. Нещодавно з партнерами інвестували в компанію Навігатор Майницьке (розвивати будемо під брендом «Села Енерджі»), яка має ліцензії на видобуток газу у Львівській області та постачання природного газу. Моя доля — 50%.

Медичний ринок України — «блакитний океан», який за потенціалом співмірний із агроринком або навіть металургією. Оцінюємо його у $8 млрд.   Тому ми з Олегом Калашніковим викупили у Horizon Capital міноритарний пакет акцій Добробуту за декілька десятків мільйонів доларів. Мета — побудувати медичний АТБ. Ми виходимо за межі Києва і починаємо регіональну експансію. CAPEX для Добробуту на наступні пʼять років оцінюємо у $200-230 млн.

Останні шість років Добробут щорічно зростає у продажах на 40-45%. Очікуємо, що у 2022 році компанія заробить $20 млн EBITDA. Тобто, вартість компанії за цей час повинна вирости до $200 млн. Наша ставка, яку ми 5 років тому зробили на медицину, починає серйозно справджуватися. Сподіваюсь, через певний час цей бізнес коштуватиме більше $500 млн. У медицині досі домінує держава. Але майбутнє за приватними компаніями і через пʼять років саме вони вийдуть на перший план.

Заміська нерухомість — одна з найміцніших інвестиційних історій. У сегменті хороша маржа і стабільний попит. Тренд на деурбанізацію почався задовго до коронавірусу і не через нього, але Covid-19 його посилив. За моїми оцінками, орендні ставки на заміську нерухомість за 2020 рік зросли у півтора раза. У нас є два закінчених проєкти — Goodlife Park та Shelest. У найближчі кілька місяців презентуємо ще три проєкти. Shelest та Goodlife вже потягли на $30-35 млн кожен. Нові проєкти вимагають приблизно такого ж обсягу інвестицій.

IPO рівненського ФК «Верес» — наш проєкт по створенню прошарку роздрібних інвесторів в Україні. Ми зібрали більше тисячі заявок на купівлю акцій від фізосіб, у тому числі від уболівальників. Загальна сума заявок у перший день продажу акцій на біржі — 35,7 млн грн. Невеликі інвестори хочуть вкладати гроші і заробляти. Донедавна у них було всього три варіанти: банківський депозит, ОВДП, які зараз складно назвати суперяскравим вкладенням, і купівля нерухомості під оренду. Але після всіх матеріальних і тимчасових витрат дохід на інвестицію — 3-5%. А іноді не отримують нічого, адже 20-30% обʼєктів залишаються неліквідними.

Ми хочемо відродити ідею інститутів спільного інвестування (ІСІ) і зробити це правильно. Обʼєднати капітал роздрібних інвесторів і зібрати інвестфонд під управлінням незалежних адміністраторів. З аудитом від компаній великої четвірки. Поріг входу у такий «народний фонд» — $100. Під цей проєкт розробляємо платформу, яка буде зводити власників-продавців земельних паїв із цільовим призначенням під сільськогосподарські роботи з інвесторами-покупцями. Дохід від таких інвестицій може становити від 8-10%.

Інвестиції в американський фондовий ринок тримають мене в тонусі і дозволяють розширювати світогляд. Є декілька мільйонів доларів, які вкладені у західні ринки і перспективні компанії, що виходять на IPO. На фоні всього нашого портфеля — це несуттєва сума. Але ми в Concorde Capital ухвалюємо колегіальне рішення — як і куди інвестувати ці кошти. За останній рік західний фондовий ринок добре виріс, інвестори непогано заробили.

Говорити, що криптовалюта — це фуфло, все одно, що заперечувати інтернет-технології на початку нульових. Вартість кріптовалютної біржі Coinbase після IPO була вищою за ринкову капіталізацію будь-якої з традиційних бірж. Глобальна капіталізація ринку криптовалют вже вище $2 трлн. А в Україні проникнення «крипти» на душу населення — одна з найвищих у всьому світі.

Свого часу я не міг сам для себе розібратися, у чому ж полягає економічна сутність криптовалюти. Це засіб заощадження чи засіб платежу? Зараз це в першу чергу засіб платежу. Локальним бізнесменам часто закривають рахунки за кордоном тільки тому, що вони з України. Лютує і місцевий комплаєнс. Тому багато серйозних бізнесменів переходять у криптовалюту. Нею почали повсюдно розраховуватися навіть у побутових питаннях. Тим більше, коли зʼявилися стейблкоїни, завдяки яким немає валютного ризику. Я теж використовую криптовалюту. Упевнений, за нею велике майбутнє.

У 2020 році e-commerce підірвав ринок не гірше криптовалют. Частково причина полягає у пандемії. Пишаюся, що ми інвестували в компанію Makeup, яка подвоює показники практично щороку. Вони змогли розширити свою бізнес-модель за межі України. Після відкриття складу в Польщі компанія торгує в ЄС. Думаю, що через декілька років вартість Makeup перевищить мільярд доларів.

Матеріали по темі

Найбільша особиста стаття витрат нині — витрати на паливо для вертольота. Хоча воно порівняно недороге, але я літаю багато. Іноді навіть на роботу. Якщо треба кудись в інше місто або далеко за місто — це зручно, дає більшу незалежність, економить час. Взагалі я веду досить аскетичний спосіб життя. Та й куди сьогодні витрачати? Заклади закриті, поїздки за кордон здулися в рази. З останніх великих покупок — хороший велосипед.

Порада для інвесторів — не сидіти в «готівці» або банківських депозитах. Це не принесе доходу через інфляцію, яка зараз розганяється в рази не тільки в гривні, але і в валюті. Рекомендую дивитися в бік криптовалют і західних фондових ринків. Є сенс вкладатися в аграрні паї. Точно варто купити акції ФК «Верес». Якщо клуб увійде до Премʼєр-Ліги, акції подвояться в ціні. І обовʼязково варто диверсифікувати. Три-чотири класи активів повинні бути у портфелі кожного інвестора.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні