Херсон на декілька днів накрив інтернет-блекаут. Поки обійшлося. Як росіяни можуть влаштувати цифрову окупацію  /AP
Категорія
Картина дня
Дата

Херсон на декілька днів накрив інтернет-блекаут. Поки обійшлося. Як росіяни можуть влаштувати цифрову окупацію 

3 хв читання

AP

На початку травня у тимчасово окупованому Херсоні зник інтернет-зв‘язок. Через кілька днів місто знову вийшло онлайн, але частина трафіка пішла через російську інфраструктуру. Чи відбувається цифрова окупація.

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Порушення у роботі інтернет-провайдерів спостерігаються від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну, але тепер проблема набуває нового характеру.

30 квітня – 1 травня Генштаб ЗСУ та неурядовий проєкт Netblocks повідомили про різку втрату доступу в окупованому Херсоні. «Було перебито волоконну оптичну мережу між Херсоном і Миколаєвом, близько 20 км від Миколаєва», – заявив голова Держспецзв’язку Юрій Щиголь. Мережа постраждала через бої у регіоні.

Херсон став одним із перших міст, захоплених ворогом. Як повідомляють іноземні ЗМІ та розвідка, окупанти планують провести там «референдум» та створити чергове квазідержавне утворення, а також уже почали вводити в обіг рублі замість гривень. Зараз із Херсону тимчасово поїхало понад 40% населення, повідомляв міський голова Ігор Колихаєв.

Після інтернет-блекауту зв’язок за декілька днів відновився. Але регіональний провайдер Skynet (Херсонтелеком) почав направляти трафік через канал у Криму, його контролюють оператори Miranda-Media та Ростелеком. Це не одиничний випадок.

«Є факти, коли місцеві провайдери починають співпрацювати з окупантами і перетерміновують трафік саме на Крим. – переконує Щиголь. – Це є порушенням міжнародного законодавства». Частково проблема також охопила Запорізьку область.

Угрупування Anonymous попереджає, що після цього незашифрована інформація фактично може опинитись у руках ФСБ. З 2019 року в Росії діє закон «про суверенний рунет», за яким створена національна система маршрутизації інтернет-трафіку.

Він зобовʼязує операторів встановлювати обладнання із можливостями глибокої фільтрації трафіку (DPI). Це ефективний елемент цензури – так можна надійно обмежувати доступ до «неблагонадійних» ресурсів. VPN-сервіси не завжди можуть пройти через DPI-фільтрацію, але поки успішно працюють у Херсоні, повідомив Forbes співрозмовник у місті.

Що говорять у SkyNet та яка ситуація у регіоні

5 травня директор SkyNet Дмитро Гудзь прокоментував ситуацію. Він пояснив підключення до Miranda спробою прорвати інформаційний вакуум та розповів, що по місту також встановили близько 20 роутерів із безкоштовним Wi-Fi для усіх охочих. Під’єднатися до кримської мережі він був вимушений через відсутність альтернатив.

«Компанія Miranda – приватний кримський оператор. Крим – це Україна?! Ніяких грошей у РФ я не оплачував, не був чиновником … Я виконував свій обов’язок як оператор зв’язку», – написав Гудзь. Вже 4 травня інтернет у SkyNet повернули «до України» після того, як полагодили магістральний зв’язок із Миколаєвом. «Мені не соромно за свій вчинок, я допоміг десяткам тисяч громадян, і якщо ситуація, не дай Боже, повториться, хоч поштових голубів відправлятиму, аби допомогти містянам бути на зв’язку», – написав Гудзь.

Херсон на декілька днів накрив інтернет-блекаут. Поки обійшлося. Як росіяни можуть влаштувати цифрову окупацію  /Фото 1

Інтернет в області повернули й інші провайдери. Велика трійка мобільних операторів запрацювала у регіоні 4 травня, повідомив Щиголь. «Укртелеком» повернув надання послуг у 85% населених пунктів області та самому Херсоні, розповів Forbes директор компанії Юрій Курмаз. «Звісно, усі наші клієнти користуються легальним українським інтернетом через наші канали та вузли, – наголосив Курмаз. – Ми віддалено, але уважно слідкуємо за цілісністю нашої інфраструктури». На інших напрямах ситуація гірша. Так, у Донецькій області «Київстар» може обслуговувати лише 25% абонентів, у Луганській – 10%.

Окупанти у Херсоні звинувачують у тимчасовій втраті зв’язку Україну, Держспецзв’язку спростовує ці звинувачення. На час обмеженого доступу до телекомунікацій та інтернету рекомендують використовувати радіоприймачі, налаштовані на хвилі 1278, 1404, 873, 657 kHz або супутникове ТВ.

Наступний крок – апеляції до Міжнародного союзу електрозв’язку (МСЕ), говорять учасники ринку. «Ситуація потребує постановки питання про глобальне ембарго на російських телеком-операторів», – каже Курмаз. За словами Щиголя, Україна написала до організації щодо санкцій «аж до позбавлення членства».

Невдовзі після вторгнення, 28 лютого, Український державний центр радіочастот (УДЦР) уже звертався до МСЕ із проханням припинити усувати перешкоди на тих радіочастотах, до яких РФ має доступ на території України. Поки організація лише заявила, що кандидати із Росії не зможуть займати керівні посади, й оголосила про підтримку відновлення телеком-інфраструктури України після ударів по телевежі у Києві.

Навіть попри те, що у Херсоні зараз тимчасово «український» інтернет, це не привід для оптимізму, розповів Forbes співрозмовник у одному із найбільших провайдерів. «Окупація не стається миттєво, але усе необхідне вони знають», – каже він. У так званих ДНР та ЛНР росіяни свого часу захопили телеком-апаратуру, налаштували маршрутизацію трафіку через свої мережі та навіть відкрили власних мобільних операторів.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд