З 28 лютого Україна отримала тисячі терміналів для супутникового інтернету Starlink як допомогу Ілона Маска у війні з Росією. Ними користуються військові, «Укрзалізниця» та інтернет-провайдери. Обладнання продовжує надходити, але конкретики мало. Відповідаємо на найпоширеніші запитання
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Якщо я скачаю додаток Starlink, відразу зможу підключитися до інтернету?
Коротка відповідь: ні.
SpaceX відкрила передзамовлення на супутниковий інтернет Starlink в лютому 2021-го. Україна за планом мала стартувати в 2022-му. Напад Росії значно прискорив процес.
«Ми працювали з українцями приблизно півтора місяця», – заявила під час виступу в Каліфорнійському технологічному інституті президентка SpaceX Гвінн Шотвелл. Компанія чекала на офіційний лист із дозволом на роботу в країні, але його замінив обмін твітами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова з Ілоном Маском.
Перші 500 комплектів обладнання Starlink надійшли до України 28 лютого. За наступних два тижні однойменний додаток, за статистикою аналітичної платформи Sensor Tower, завантажили 98 000 українських користувачів. Він не надає доступу до інтернету, лише допомагає керувати обладнанням.
Головна складова Starlink – сузір’я невеликих супутників, що літають над планетою на низькій орбіті близько 550 км. Зараз їх понад 2000, положення кожного можна побачити в інтерактивному режимі.
Щоб зловити супутниковий сигнал, потрібна антена-тарілка та Wi-Fi роутер, цей комплект коштує $499. З травня 2022-го розцінки злетять: термінали – до $599, абонплата – до $110 на місяць.
В Україну завезли понад 10 000 терміналів – це багато чи мало?
Для Маска Starlink – проєкт на $20–30 млрд. За перший рік він хотів підключити пів мільйона користувачів, але поки що план виконаний на 50%. У Starlink 250 000 приватних та корпоративних користувачів, повідомив віцепрезидент SpaceX Джонатан Хофеллер наприкінці березня 2022-го.
«Напевно, ми одна з країн, де найбільше Starlink у світі», – казав Федоров у інтерв’ю «Суспільному». В Україні вже 10 000 терміналів, а це 4% аудиторії Starlink.
Хто й скільки платить за термінали та послуги Starlink для України?
Коротка відповідь: десятки мільйонів доларів та безліч неназваних донорів
Частина терміналів – допомога від Ілона Маска. Найбільша публічно відома поставка Starlink – 5000 терміналів, доставлених Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
Скільки це коштувало? За словами речниці USAID Ребекки Чаліф, доставку партії забезпечила «низка зацікавлених сторін», що зібрала $15 млн. До суми входять логістичні витрати, саме обладнання та оплачені послуги зв’язку. «Пожертвування приватного сектору вартували близько $10 млн», – йшлося в заяві USAID, де співпраця зі SpaceX називається державно-приватним партнерством.
Хто саме ці зацікавлені сторони та який їхній внесок, у USAID не конкретизують. Гвінн Шотвелл згадувала в своїх заявах допомогу Франції та Польщі. Ймовірно, близько $3 млн від загальної суми профінансували США, випливає з документів, що отримало видання The Washington Post.
Закупками Starlink займаються й неурядові організації. Львівський IT-кластер купив термінали зі знижкою та забезпечує критично важливі підприємства в західних регіонах. 25 комплектів передали Львівській міськраді, по 10 – до Івано-Франківської області й Закарпаття.
За мінімальними комерційними розцінками SpaceX 10 000 терміналів та пів року користування послугами коштували б майже $11 млн без врахування доставки. Чи брала Україна безпосередню участь у закупівлях? На момент публікації Forbes не отримав відповіді від Мінцифри та Держспецзв’язку, що опікуються Starlink в Україні.
Як купити Starlink приватній особі?
Прямий шлях – оформити замовлення на офіційному сайті SpaceX та внести $99 депозиту.
Для України доступний базовий пакет, швидкість – до 250 Мбіт/с. Проте є питання доставки. Логістичний оператор DHL закрив українські відділення на початку березня. Один із можливих варіантів – оформити замовлення до сусідньої Польщі і привезти його самостійно.
Оновлено: 27 квітня в Україні зареєстровано офіційне представництво SpaceX – Starlink Ukraine.
Хто може отримати термінал Starlink від держави?
У першу чергу – ЗСУ. Плюс для військових: обладнання можна живити від генератора чи портативних сонячних батарей. Проте є й опції для цивільних. Супутниковий інтернет – технологія для віддалених місць без оптоволоконного зв’язку. У воєнних умовах Starlink – резервний канал зв’язку.
Другий у країні термінал отримала «Укрзалізниця», що займалася масовою евакуацією. У більш спокійних західних областях Starlink передають медикам, рятувальникам, держустановам, комунальникам та іншим критично важливим службам на випадок, якщо основні канали відключать.
У звільнених регіонах Starlink використовують мобільні оператори та інтернет-провайдери. Так повертають зв’язок до Бучі й ущент розбомблених сіл на Чернігівщині.
Мобільні оператори лагодять зв’язок за допомогою Starlink. Так буде завжди?
Коротка відповідь: навряд.
Конвергенція – поєднання технологій Starlink та мобільних операторів – допомогла швидко оживити базові станції в Бучі, Ірпені, Бородянці. Після відходу окупантів усі канали зв’язку були пошкоджені, і трафік пустили через супутники Ілона Маска. Це аварійне рішення.
У Vodafone Україна не виключають, що в мирному житті доставлятимуть інтернет за допомогою Starlink у віддалені міста та села. Так партнерство з Маском реалізували їхні японські колеги з KDDI. Компанія планує встановити 1200 базових станцій у важкодоступні населені пункти, куди складно або дорого прокладати звичайний широкосмуговий інтернет.
Starlink – це вигідно?
Коротка відповідь: як альтернатива кабелю – навряд.
Україна – у топі країн із найдешевшим широкосмуговим інтернетом. Середній місячний тариф – $7,4 на місяць, свідчить дослідження Cable.co.uk, дешевше тільки в Сирії та Судані. Для порівняння, у США – $55, у Канаді – $68.
У Гренландії, де за доступ до мережі платять у середньому $119 на місяць, Starlink виглядає як співставна альтернатива оптоволокну. В Україні компанія Маска може конкурувати лише на супутниковому ринку. Послуги «Датагруп» коштують близько $52 на місяць, але швидкість досягає всього 20 Мбіт/с.
Чи безпечно використовувати Starlink?
Коротка відповідь: невідомо
Starlink – цивільна технологія, яку не тестували у воєнних умовах. Маск публічно попереджав, що термінали можуть стати ціллю окупантів, адже в деяких регіонах України це єдина неросійська система зв’язку. Його порада – ставити обладнання якнайдалі від людей та вмикати лише за необхідності.
Задовго до Маска такі побоювання висловив Ніколас Вівер із Каліфорнійського університету в Берклі. Спеціальні літаки можуть засікти супутниковий сигнал із висоти та влучити у його джерело, казав Вівер CNN. Російські війська мали подібну практику в Сирії. Зламувати сигнал не потрібно – достатньо визначити координати.
Про спроби російської армії цілити в термінали наразі не повідомлялося. Проте Росія намагалася глушити сигнал Starlink засобами радіоелектронної боротьби. Загрозу таких атак вдалося швидко нівелювати. Для цього інженери SpaceX додали один рядок коду, повідомив директор з питань електронної боротьби Пентагону Дейв Тремпер.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.