Особливий режим «Дія.City» дає IT-бізнесу низькі податки та гіг-контракти. Чому війна ставить усе під сумнів /Shutterstock
Категорія
Інновації
Дата

Особливий режим «Дія.City» дає IT-бізнесу низькі податки та гіг-контракти. Чому війна ставить усе під сумнів

Shutterstock

8 лютого в Україні запрацював особливий правовий режим для IT-сектору «Дія.City». Резидентами вже стали 205 компаній на 60 000–70 000 співробітників, говорить заступник міністра цифрової трансформації Олександр Борняков. Але вони не поспішають скористатися бонусами «Дія.City» – зниженими податками та новими формами трудових відносин. Що їх зупиняє?

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Україна – перша у списку IT-офшорів у Східній Європі та найкраща в світі для наймання програмістів, визначала у звіті консалтерська фірма Daxx. «Дія.City» повинна зберегти ці переваги, але вивести ринок зі статусу офшору. Головне питання: врегулювання трудових відносин із ФОП, самозайнятими підприємцями. Для великого бізнесу це класичний red flag – попри низькі податки, питання виникають у податкової та аудиторів.

У «Дія.City» прописано поступову відмову від ФОП. Компанії-резиденти, що мають дохід понад 40 млн грн і сплачують податок на виведений капітал, з 2024 року мають витрачати на ФОПів не більше 50% від сукупного розміру усіх витрат. З 2025 року – 20%. Щоб стимулювати компанії, Мінцифри зменшило податкове навантаження. Зарплатний податок резидентів на штатних працівників обмежили 7,5% замість 18%. Спрацювало?

Стримінговий сервіс MEGOGO перевів на нові правила усі 600 співробітників. Економію підраховувати не поспішають. «Зрозуміло, що внаслідок зменшення ПДФО та ЄСВ сума податків буде нижчою, та аналітики в абсолютних і відносних показниках ми не робили, – каже Федір Дроздовський, керуючий партнер MEGOGO. – Заощадження відчуємо вже в травні». У 2021-му компанія сплатила 52,2 млн грн податків із заробітної плати.

Навіщо іти в «Дія.City»

Пояснює Віталій Смердов, партнер Crowe Mikhailenko

1) Зниження ризиків, повʼязаних із перекваліфікацією підприємців у найманих співробітників, з боку Податкової служби та Держпраці;

2) зниження ризиків, повʼязаних зі скасуванням під час перевірок податкових витрат, із винагороди на користь IT-підприємців. Часто формальним приводом для скасування таких витрат виступають посилання на недостатньо деталізовані акти/звіти з боку підприємців, що нібито не дає перевіряючим можливості підтвердити реальність операції;

3) використання податку на виведений капітал для перенесення центру утворення прибутку з іноземних структур в Україні.

Хто не поспішає діяти

Не всі компанії поспішають переводити ФОПів у штат. Стартап Reface, у якому працює 250 осіб, призупинив перевід на гіг-контракти чи трудові договори. Пресслужба повідомила, що основний пріоритет для компанії – безпека спеціалістів, і не відповіла на запитання Forbes. 

Сервісна компанія SoftServe створила окрему юрособу з невеликою кількістю працівників, щоб протестувати «Дія.City». Актуальну ситуацію пресслужба не прокоментувала. У EPAM незначна кількість фахівців працює за трудовим договором у рамках «Дія.City».

«Це стало не в пріоритеті, – пояснює Борняков із Мінцифри. – Війна, операційні витрати й просто труднощі фізично оформити документи в офісі». Компаніям поки що комфортно і на звичних ФОПах. «Важко переходити, коли ти думаєш не про найм нових людей, а про збереження команди й контрактів», – говорить він. 

Сервісна компанія Sigma переводити працівників на гіг-контракти планувала за їхнім бажанням. До 24 лютого назбиралося охочих. «Проте з початком бойових дій на перший план для багатьох працівників вийшли інші речі, а для компанії – збереження бізнесу», – пояснює CEO і співзасновник компаній Валерій Красовський. 

«Дія.City» – прерогатива мирного часу. Конвертована позика, договір опціону та інші практичні сторони англійського права не стоять на порядку денному IT-компаній. Хоча плани в Мінцифри на перший рік роботи правового режиму були серйозні – залучити понад 1000 компаній з охопленням 60–70% ринку праці.

«По другому критерію випередили себе», – каже Борняков. Резидентами «Дія.City» стали великі сервісні компанії. Крім гіганта SoftServe, приєднався EPAM на 13 500 співробітників.

Особливий режим «Дія.City» дає IT-бізнесу низькі податки та гіг-контракти. Чому війна ставить усе під сумнів /Фото 1

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров

Інша причина гальмування «Дія.City» – гіг-контракти. Досі на українському ринку такого поняття не існувало. Закон визначає його як цивільно-правовий договір, за яким гіг-спеціаліст зобов’язується виконувати завдання, які дає йому компанія. Натомість він отримує соціальні гарантії, відпустку тощо. 

Попри те що така форма співпраці існує ще з 2000-х років, узаконили її не так давно. У Каліфорнії – в 2020 році, в Іспанії – у 2021 році. Ідею не підтримують великі корпорації, бо це забов’язує їх перед тимчасовими працівниками, пише BBC.

«Співпраця з ІТ-спеціалістами на умовах гіг-контракту сьогодні не є можливою, бо юридично-правова база для цього виду співпраці вимагає доопрацювання та досі вивчається», – каже Сергій Рожок, виконавчий директор EPAM Ukraine. Forbes намагався дізнатися в Податкової служби, скільки в Україні зараз таких працівників, але не отримав відповіді на момент публікації матеріалу.

Армія та податки. Що ще стає на заваді нового режиму

Ще одна з гіпотез щодо сповільненого старту «Дія.City» – військовий облік. При прийомі на роботу роботодавець зобовʼязаний отримати від працівника чоловічої статі військовий квиток чи посвідчення про приписку й повідомити військкомат. У разі мобілізації повістки надсилаються за місцем роботи. Це лякає IT-компанії, які не мають механізму бронювання. Хвилювання безпідставні, каже юрист Дмитро Скумбрій. «ФОПу повістка може прийти з такою ж долею ймовірності, як і штатному працівникові», – каже він.

Одна з переваг «Дія.City» – податок на виведений капітал. Його запустили в середині березня, тому компанії уже з другого кварталу зможуть платити по-новому – 9% замість 18% податку на прибуток. Скільки компаній виявили бажання оподатковуватися по-новому, Мінцифри не знає, – цим завідує податкова.

Sigma має намір перейти на ПнВК у третьому кварталі, а EPAM – до кінця року. 

MEGOGO переходити на новий податок не поспішає. «Для нас загальна система оподаткування більш зрозуміла з точки зору визнання обʼєкта оподаткування, – каже Дроздовський. – Протягом 2022 року компанії буде комфортніше в межах загальної системи». 

Новачки на податкові пільги дивляться оптимістичніше й мають намір ними скористатися. «Враховуючи, що в нас все зароблене одразу ж вкладається у розвиток, ми кожній копійці будемо раді», – говорить СЕО хмарного оператора GigaCloud Артем Коханевич. 

«Дія.City» вийшло за межі «справжнього IT», жартує він. Мінцифри розширило список компаній на дата-центри, стартапи з оборонних технологій та рішень для міжнародних карткових платіжних систем. Резидентство, на його думку, допоможе GigaCloud боротися за кадри з EPAM і SoftServe. «Членство в «Дія.City» – не лише «знак якості», а й можливість конкурувати зарплатами та іншими умовами роботи», – додає він. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні