Попри війну, більшість українських IT-компаній зберегли свої замовлення. Актуальна проблема – знайти нові. Невеликі гравці скаржаться, що іноземні клієнти не хочуть брати на проєкти розробників із України та воліють почекати. Чи може це згубити ринок
Даруємо 40% знижки на річну підписку Forbes Digital. Пропозиція діє за промокодом SEPT40 до 18 вересня включно. Оформлюйте за посиланням.
Хто втрачає контракти
«Із новими замовленнями досить складно», – каже операційний директор київського аутсорсера Devox Software Олександр Шевченко. У компанії близько 140 людей, половину евакуювали до західних областей, половину – за кордон, здебільшого до Польщі й Німеччини. Третина бізнесу зав’язана на якірного британського клієнта.
За час переїздів Devox Software не втратив жодного контракту – допомогла прозора комунікація. Тепер вона мало рятує, а розмови з потенційними замовниками з Ізраїлю та США закінчилися нічим. «Вони не готові зараз працювати із Україною», – каже Шевченко. Хтось остерігається, що розробників мобілізують, хтось переживає, що вони опиняться під російськими обстрілами. За експертними оцінками, до ЗСУ пішло усього 2% IT-спеціалістів.
«Відмови вимірюються десятками», – каже CEO аутсорсера PowerCode із двома сотнями співробітників Владислав Савченко. Через війну він втратив контракт на $1 млн на рік. Отримати проєкт вартістю $20 000 – 40 000 все ще нескладно, каже Савченко. Великі ж корпоративні замовники на кшталт німецьких SAP та Accenture наймати нові команди в Україні не поспішають.
Аналогічна ситуація й у кількох інших компаній, що на умовах анонімності надали Forbes скріншоти листування. Українських розробників наразі не розглядають через війну та невизначеність, аргументує один із потенційних клієнтів. Інший – нажаханий тим, що відбувається у країні, та пропонує повернутися до переговорів, коли все врегулюється.
На проблеми з новими лідами скаржаться здебільшого невеликі сервісні гравці з кількома сотнями співробітників на борту. Вони – основа орієнтованого на аутсорс українського IT. У 2021-му з-понад 5000 компаній на ринку 86% мали у штаті до 80 людей, свідчить дослідження Асоціації IT Ukraine. Ще 11% – знаходили роботу для 80–200 розробників.
Наскільки критична ситуація? Масового тренду наразі немає, запевняє виконавчий директор IT Ukraine Констянтин Васюк. «Це поки що здорова ситуація з боку клієнта – передбачати ризики та працювати з ними», – каже він.
Що можна зробити
Великі компанії більш оптимістичні. Загартований кризами ELEKS готувався до війни близько року, каже член ради директорів Петро Коновалов. Він працює у заснованій у Львові компанії із 1995-го. По 20–30 людей з команд, що працювали на двох ключових замовників, заздалегідь перевезли до Європи – це допомогло зберегти контракти.
Наразі ELEKS завантажений роботою на 90–95%. «У нас теж було просідання нових лідів, а зараз їх насправді стало більше», – каже Коновалов. Зарубіжні клієнти масово відмовляються від російських компаній та програмістів. А назрілий під час пандемії світовий дефіцит кадрів нікуди не зник.
Україна – один із найбільших європейських IT-хабів, на експорт працює 140 000 спеціалістів. Це більше, ніж у Росії та Білорусі разом узятих, підрахували у львівській сервісній компанії N-iX. Які прогнози під час повномасштабної агресії?
З 2014-го по 2021-й IT-експорт зріс більш ніж учетверо, із $1,5 до $6,8 млрд. «Якщо не буде погіршення – все буде нормально», – каже Васюк. Конкретніше він говорити не готовий – «треба два-три місяці, щоб зрозуміти тренд». Обсяг експорту прямо корелює із кількістю людей у індустрії. Зникнуть замовники – є ризик масових скорочень. А поки ринок балансує у невизначеності.
Виторг PowerCode просів на 10%, без активних проєктів зараз майже третина команди замість звичних 15%. Замовників турбує не громадянство, а локація розробників, каже Шевченко. Один клієнт відмовився брати у Devox Software на проєкт українця, що переїхав у Польщу вже під час війни – буцімто через пригнічений емоційний стан. «Але якщо людина з України живе і працює у Польщі вже який час, це вже підходить», – пояснює Шевченко.
З 2000 співробітників ELEKS 30% працює у закордонних офісах. «Для великих замовників хоча б 10–30% команди мало перебувати не в Україні», – розповідає антикризовий рецепт Коновалов. Його колеги з першої десятки аутсорсерів думають у тому ж самому напрямі. З 2014-го SoftServe найняв для зарубіжних офісів вже близько 2000 локальних талантів та шукає ще 80 для нового центру розробки у Бухаресті. Intellias нарощує присутність у Польщі та готується виходити в Болгарію й Хорватію.
Шевченку з Devox Software європейські розробники не завжди по кишені – їх зарплати з’їдають всю маржу. Його план – вдаритися в аутстаф і прилаштувати людей, що залишилися без діла, на чужі проєкти.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.