«Не хочуть наймати». Українське IT відчуло наслідки війни та втрачає нових клієнтів. Наскільки це небезпечно  /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

«Не хочуть наймати». Українське IT відчуло наслідки війни та втрачає нових клієнтів. Наскільки це небезпечно 

3 хв читання

Getty Images

Попри війну, більшість українських IT-компаній зберегли свої замовлення. Актуальна проблема – знайти нові. Невеликі гравці скаржаться, що іноземні клієнти не хочуть брати на проєкти розробників із України та воліють почекати. Чи може це згубити ринок

Команда Forbes відібрала 250 найбільш перспективних компаній. Хто потрапив у перелік NEXT 250? Дізнавайтесь у новому випуску Forbes Ukraine! Купуйте журнал вже зараз!

Хто втрачає контракти

«Із новими замовленнями досить складно», – каже операційний директор київського аутсорсера Devox Software Олександр Шевченко. У компанії близько 140 людей, половину евакуювали до західних областей, половину – за кордон, здебільшого до Польщі й Німеччини. Третина бізнесу зав’язана на якірного британського клієнта.

За час переїздів Devox Software не втратив жодного контракту – допомогла прозора комунікація. Тепер вона мало рятує, а розмови з потенційними замовниками з Ізраїлю та США закінчилися нічим. «Вони не готові зараз працювати із Україною», – каже Шевченко. Хтось остерігається, що розробників мобілізують, хтось переживає, що вони опиняться під російськими обстрілами. За експертними оцінками, до ЗСУ пішло усього 2% IT-спеціалістів.

«Відмови вимірюються десятками», – каже CEO аутсорсера PowerCode із двома сотнями співробітників Владислав Савченко. Через війну він втратив контракт на $1 млн на рік. Отримати проєкт вартістю $20 000 – 40 000 все ще нескладно, каже Савченко. Великі ж корпоративні замовники на кшталт німецьких SAP та Accenture наймати нові команди в Україні не поспішають.

Аналогічна ситуація й у кількох інших компаній, що на умовах анонімності надали Forbes скріншоти листування. Українських розробників наразі не розглядають через війну та невизначеність, аргументує один із потенційних клієнтів. Інший – нажаханий тим, що відбувається у країні, та пропонує повернутися до переговорів, коли все врегулюється.

На проблеми з новими лідами скаржаться здебільшого невеликі сервісні гравці з кількома сотнями співробітників на борту. Вони – основа орієнтованого на аутсорс українського IT. У 2021-му з-понад 5000 компаній на ринку 86% мали у штаті до 80 людей, свідчить дослідження Асоціації IT Ukraine. Ще 11% – знаходили роботу для 80–200 розробників.

Наскільки критична ситуація? Масового тренду наразі немає, запевняє виконавчий директор IT Ukraine Констянтин Васюк. «Це поки що здорова ситуація з боку клієнта – передбачати ризики та працювати з ними», – каже він.

Що можна зробити

Великі компанії більш оптимістичні. Загартований кризами ELEKS готувався до війни близько року, каже член ради директорів Петро Коновалов. Він працює у заснованій у Львові компанії із 1995-го. По 20–30 людей з команд, що працювали на двох ключових замовників, заздалегідь перевезли до Європи – це допомогло зберегти контракти.

Наразі ELEKS завантажений роботою на 90–95%. «У нас теж було просідання нових лідів, а зараз їх насправді стало більше», – каже Коновалов. Зарубіжні клієнти масово відмовляються від російських компаній та програмістів. А назрілий під час пандемії світовий дефіцит кадрів нікуди не зник.

Україна – один із найбільших європейських IT-хабів, на експорт працює 140 000 спеціалістів. Це більше, ніж у Росії та Білорусі разом узятих, підрахували у львівській сервісній компанії N-iX. Які прогнози під час повномасштабної агресії?

З 2014-го по 2021-й IT-експорт зріс більш ніж учетверо, із $1,5 до $6,8 млрд. «Якщо не буде погіршення – все буде нормально», – каже Васюк. Конкретніше він говорити не готовий – «треба два-три місяці, щоб зрозуміти тренд». Обсяг експорту прямо корелює із кількістю людей у індустрії. Зникнуть замовники – є ризик масових скорочень. А поки ринок балансує у невизначеності.

Виторг PowerCode просів на 10%, без активних проєктів зараз майже третина команди замість звичних 15%. Замовників турбує не громадянство, а локація розробників, каже Шевченко. Один клієнт відмовився брати у Devox Software на проєкт українця, що переїхав у Польщу вже під час війни – буцімто через пригнічений емоційний стан. «Але якщо людина з України живе і працює у Польщі вже який час, це вже підходить», – пояснює Шевченко.

З 2000 співробітників ELEKS 30% працює у закордонних офісах. «Для великих замовників хоча б 10–30% команди мало перебувати не в Україні», – розповідає антикризовий рецепт Коновалов. Його колеги з першої десятки аутсорсерів думають у тому ж самому напрямі. З 2014-го SoftServe найняв для зарубіжних офісів вже близько 2000 локальних талантів та шукає ще 80 для нового центру розробки у Бухаресті. Intellias нарощує присутність у Польщі та готується виходити в Болгарію й Хорватію.

Шевченку з Devox Software європейські розробники не завжди по кишені – їх зарплати з’їдають всю маржу. Його план – вдаритися в аутстаф і прилаштувати людей, що залишилися без діла, на чужі проєкти.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні