200 лідерів української економіки 2023
«Вдалося залучити великих клієнтів, з банківської сфери та ритейлу», – каже Ярослав Любінець. Через спад на ринках та війну український штат компанії за півтора року просів на 27%. Компанія купила американсько‐італійського конкурента Hoverstate і запустила новий напрям – лабораторію генеративного ШІ.
* (оцінка Forbes)
25 найкращих роботодавців для ветеранів
Співробітник SoftServe Владислав Безручко повернувся з фронту навесні 2023-го. Які виклики перед роботодавцями він вбачав? «Треба буде допомагати людям відновлювати навички», – каже ветеран. Сам Безручко рік не говорив англійською і потребував оновлення знання мови. Програмістам будуть корисні додаткові тренінги, адже на фронті немає часу стежити за змінами в індустрії, додає він.
Після повернення ветерани SoftServe консультуються зі спеціалістами, що допомагають співробітникам шукати нові вакансії всередині компанії. Мета комунікації – організувати необхідне навчання, щоб демобілізовані колеги надолужили втрачені знання або здобули нові. До персональної освітньої програми можуть входити мовні курси або тренінги з технічних спеціальностей.
50 найкращих роботодавців воєнного часу
2022 року глобальний штат SoftServe скоротився на 6% до 12 000 співробітників, український – на 17% до 9451 співробітника. Останнє – переважно наслідок релокації за кордон. Компанії також довелось перевезти в західні регіони України 3000 працівників, витративши на це майже $10 млн.
Успіхи ЗСУ на фронті дозволяють планувати нові проєкти – на них SoftServe залучив близько 400 спеціалістів у 2023 році. «Основне завдання – забезпечити проєктами українські команди», – каже регіональна менеджерка SoftServe в Україні Анастасія Фролова.
Підтримують ментальне здоровʼя за допомогою частіших комунікацій із командою: кілька разів на місяць проводять стрим‐трансляції з керівниками департаментів, стратегічні питання розʼяснюють топменеджери.
«Працівників більше мотивує те, як компанія допомагає Україні, а не те, чи є в офісі безкоштовні обіди», – каже Фролова. Фонд компанії «Відкриті очі» за 2022 рік передав допомоги на $11,7 млн.
50 найбільших експортерів України 2022
«У найближчий рік‑два ми перетнемо позначку в $1 млрд доходу», – казав у інтерв’ю Forbes президент SoftServe Тарас Кицмей. Амбітні плани не потребують зміни експортної стратегії. 75% виторгу від продажу IT‑послуг приносять клієнти з Північної Америки, 20% – з Європи. Натомість триває географічна експансія – до офісів розробки у латиноамериканських Чилі, Мексиці й Колумбії додався центр у Румунії. Та ядро бізнесу SoftServe залишається в Україні, де працює 76% із більш як 12 350 співробітників.
30 стійких компаній
Зазвичай SoftServe закладає річне зростання виторгу на рівні 30% – 2022 рік не став винятком. За словами голови ради директорів SoftServe Ярослава Любінця, компанія його майже виконала. «Допомогла інерція минулого року та результати перших двох місяців 2022-го», – каже Любінець. Фактор стабільності – хороші партнерські відносини з клієнтами та культура прийняття рішень на місцях. Майже 2000 співробітників SoftServe виїхали за кордон, а 3000 переїхали зі сходу на захід. Релокація обійшлася компанії в $10 млн. Понад 30% замовлень SoftServe виконує за кордоном, утім, Україна залишається основним майданчиком для реалізації нових проєктів. «Має перевагу у співвідношенні ціна-якість та можливості швидко зібрати команду», – каже Любінець. У 2023 році SoftServe має намір збільшити виторг на 20–30%.
50 найкращих роботодавців
У 2021 році глобальний штат SoftServe наблизився до 13 000 спеціалістів. Окрім України у компанії є офіси в Європі, США і Великій Британії. Щоб краще розуміти працівників, аутсорсер використовує дві платформи: People Excellence, де працівники оцінюють свою роботу, та Peakon для опитувань і фідбеку.
З командою працюють як Netflix, чий засновник Рід Гастінгс – великий фанат чесного фідбеку. «Збирати разом команду важливо навіть під час карантину, коли послаблюють обмеження», – каже віцепрезидент напряму Global Talent Operations Костянтин Пилипчук. Колектив збирають на тімбілдинги: від хайкінгу в гори та спа‑вихідних до спільного тренінгу чи мандрівок. У багатьох містах SoftServe не має фізичних офісів, зате будує великий кампус у Львові – на місці колишньої виправної колонії. Ділянка обійшлась у 377,5 млн грн, а в реновацію хочуть вкласти понад $50 млн.
25 найрозумніших компаній
Рік заснування: 1993
Рік запуску R&D‑відділу: 2008
Штат R&D‑відділу: 70
Інвестиції в R&D: $5 млн (2021 рік)
Керівник напряму: Микола Максименко
SoftServe має чотири R&D‑офіси, де працює 70 осіб: в Україні, Польщі, Болгарії та Сінгапурі. «Ми працюємо з талантами, які можна знайти лише в конкретній локації через розвиток там певного напряму», – пояснює строкату географію директор R&D‑напряму Микола Максименко.
Ключові напрями – біотехнології, віртуальна реальність, квантова фізика. Що вже зробили? Life Science – сервіси автоматично визначають дозування ліків та аналізують генетичні дані пацієнтів із COVID‑19. Технологія Biosense за допомогою відео вимірює пульс, рівень кисню й частоту дихання. Всі розробки одразу віддають на реалізацію клієнтам – роками тримати інновації в лабораторіях SoftServe не планує. Biosense, наприклад, тестують медичний університет у Флориді та клієнти у сфері телемедицини.
«Наша мета – бути на піку інновацій, – говорить Максименко. – Інакше нас буде легко обігнати».
100 найбільших приватних компаній 2021
Головний клопіт SoftServe – гонитва за кадрами. З початку 2021 року компанія найняла понад 2800 нових співробітників і вперше перетнула позначку в 10 000 фахівців, наблизившись до лідера галузі EPAM. Географія розробки крім звичних Львова, Києва і Дніпра охоплює нові для компанії регіони. «Завдяки переосмисленню офісів і дистанційній роботі ми почали розвиток локацій, які раніше не були у фокусі: Ужгород, Одеса, Черкаси, Луцьк, Хмельницький», – говорить старший віцепрезидент компанії Костянтин Пилипчук.
Новиною року стала для SoftServe купівля занедбаної в’язниці у Львові за 377 млн грн. На її місці компанія побудує креативний кампус із офісами, житлом і школою. До 2026‑го туди інвестують близько $100 млн. Мета – створити «комплексне середовище, де є місце і для роботи, і для проживання, і для відпочинку, і для творчості», говорить співзасновник SoftServe Олег Денис.
50 найкращих роботодавців
У вересні SoftServe пережила хакерську атаку, після якої зломники виклали на загальний огляд 13 ТБ інформації, зокрема й персональні дані співробітників компанії. Аутсорсер пообіцяв кожному потерпілому технічну, юридичну та фінансову допомогу. Якщо в персоналу SoftServe і були побоювання, їх, схоже, вдалося вгамувати: жоден із працівників, що заповнив анкету, не згадав про атаку та її наслідки.
Попри найбільший злом в історії українського IT, бізнес SoftServe продовжував набирати обертів. В третьому кварталі компанія отримала 30 нових клієнтів. Всього в роботі більше проектів, ніж за аналогічний період 2019 року, говорить старший віцепрезидент SoftServe Костянтин Пилипчук, який відповідає за залучення в компанію нових талантів. Чисельність співробітників у вересні‑листопаді зросла більш ніж на пів тисячі фахівців – до 7800. Компанія планує найняти ще 600 працівників.
Молодих спеціалістів у традиційних технологіях SoftServe готує своїми силами – у SoftServe IT Academy та співпрацюючи з університетами. Складніше з досвідченими R&D‑інженерами, спеціалістами з Big Data, Data Science, Computer Vision та інших популярних напрямів. Більшість IT‑фахівців мотивують не так зарплати і соцпакет, як можливості для розвитку, вважає Пилипчук. 85% співробітників компанії працюють дистанційно, але навчальних програм не скоротили – їх перевели в онлайн.
100 найбільших приватних компаній 2020
У 2020 році другий за розмірами роботодавець в українській ITіндустрії SoftServe скоротив 250 осіб. Останні девʼять років компанія тільки розширювала команду. Але на найгіршу новину року для SoftServe поки що претендує хакерська атака, якої компанія зазнала 1 вересня. Невдовзі після інциденту у мережі зʼявилися репозиторії розробок, які SoftServe здійснював для великих клієнтів на кшталт Toyota, Cisco та IBM. Пізніше зломники злили ще й особисті документи сотень співробітників. У блозі SoftServe і досі можна знайти публікацію за 2016 рік із заголовком «Чому хакер має бути вашим новим найкращим другом». Документ присвячений захисту від кіберзагроз.
Головні факти про SoftServe:
- Першими, хто підтримав компанію на шляху розвитку став Політехнічний інститут Ренсселіра, а першим відомим клієнтом — компанія General Electric.
- Компанія SoftServe була заснована у 1993 році у Львові.
- У 2000 році компанія відкрила свій перший офіс у США.
- У 2008 році SoftServe став співзасновником Львівської бізнес-школи при Українському католицькому університеті.
- У 2017 році SoftServe придбав польську компанію-розробника Coders Center, що спеціалізується на системах керування контентом корпорацій та платформ електронної комерції. Цього ж року було відкрито офіс у Харкові.
- У 2011-му, 2013-му та 2014-му роках компанія отримала нагороду «Кращий Роботодавець Центральної та Східної Європи» за міжнародною версією AON Hewitt.
- У 2010-му, 2011-му та 2013-2017 роках компанія SoftServe входила до списку Global Outsourcing 100 list.
- На 2022 рік у компанії налічується 13 000 співробітників та 41 офіс у 12 країнах.