Перт Толле. /Jamel Toppin
Категорія
Інновації
Дата

«Не годуйте монстра». Як інвестфонд Freedom ETF заробляє на тому, що ігнорує російські та китайські активи

Перт Толле. Фото Jamel Toppin

Російська агресія обвалила інвестиції в ринки, що розвиваються. Проте фонд Перт Толле не постраждав і навіть подвоїв активи. Її секрет – ніколи не вкладати у диктатури і формувати інвестиційний портфель на основі Індексу свободи людини. Стратегія вкладати тільки у вільні ринки, що розвиваються, довела ефективність набагато раніше, ніж розраховувала засновниця.

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 до 28.04 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Головним речам навчають не у школі. 2003-го мешканка Х'юстона Перт Толле поїхала до батька в Гонконг з новим дипломом фінансиста в кишені. Вона вирішила помандрувати Китаєм – країною, де колись жила її родина. У Шанхаї Толле потоваришувала з дівчиною на ім'я Меггі. Трагічна доля нової подруги її вразила. Обом тоді виповнилося по 23, але Толле провела дитинство у благополучному Техасі, а Меггі жила так, ніби зовсім не народжувалась на світ. Ні свідоцтва про народження, ні документів про освіту, ні медичної картки, ні страховки: для китайського уряду Меггі не існувало. Як і десятки мільйонів дітей, вона стала жертвою політики «одна сім'я – одна дитина», яку компартія Китаю проводила з 1980 по 2015 рік. Батьки вже мали сина, і вони приховували існування Меггі.

«Ця політика змінила культуру мого покоління. Наслідки демографічної катастрофи в Китаї незворотні», – каже Толле, 42, уродженка Пекіна, яка приїхала до США у дев’ятирічному віці. – Я зрозуміла, що свобода змінила і моє життя, і ринки».

Більшість фондів, що інвестують у ринки, які розвиваються, роблять серйозну ставку на китайські активи. На Китай припадає 30% індексу MSCI Emerging Markets. Але в інвестиційному портфелі фонду Freedom 100 Emerging Markets ETF немає жодної китайської акції. Цим фондом Толле управляє разом з емітентом ETF Alpha Architect із Пенсільванії.

Фонд поки не надто великий, але з початку 2021-го виріс із $30 млн до $200 млн. Російських активів у його портфелі теж немає. Якщо індекс ринків MSCI, що розвиваються, впав за рік на 17%, то фонд Толле скоротився всього на 7,5%. За підходами Freedom ETF близький до популярних ESG-фондів. Але якщо в основу ті ставлять екологічне, соціальне та корпоративне управління, то Толле важливо, щоб інвестиції не дісталися режимам, що порушують особисті й економічні свободи.

Ризики стали очевидними минулого року, коли Китай без виразної причини наклав штрафи на свої найбільші технологічні компанії. Alibaba оштрафували на $2,8 млрд. Tencent та Alibaba під тиском уряду віддали понад $30 млрд на ініціативи «загального процвітання» (таке задобрення Толле називає «грабунком акціонерів»). Їхні акції впали. Потім Китай змусив процвітаючі платформи онлайн-навчання стати некомерційними. Багатомільярдні статки вмить зникли: один тільки засновник Gaotu Techedu Ларрі Чен минулої весни втратив $10 млрд. Через проблеми в Китаї індекс ринків MSCI, що розвиваються, в 2021-му втратив 2,5%, а фонд Толле зріс на 6,9%.

Чим володіє Freedom ETF? 21% портфеля припадає на чилійські компанії на кшталт найбільшого виробника літію та йоду Sociedad Química y Minera de Chile. Велика частка фірм із Тайваню, Південної Кореї та Польщі.

«Вільні ринки зростають стійкіше. Вони швидше відновлюються після спадів, ефективніше використовують капітал і працю, – каже Толле. – Я завжди знала, що вони почнуть вигравати, але не очікувала, що так швидко».

Спочатку Толле збиралася вступати на юридичний факультет. Але, попрацювавши рік у Гонконгу, влаштувалася фінансовим консультантом у компанії Fidelity, спочатку в Лос-Анджелесі, а потім у Х'юстоні. Її клієнти з Росії, Ірану та Саудівської Аравії говорили, що не хочуть інвестувати у свої країни: вони прирівнювали такі вкладення до фінансування тероризму. Те саме Толле думала про інвестиції в Китай.

2014-го після народження доньки вона звільнилася з Fidelity, але продовжувала відвідувати галузеві конференції та думала про створення «фонду свободи». У 2016-му її запросили до лісового кемпінгу Camp Kotok на закриту зустріч інвестиційних менеджерів, трейдерів та економістів Cumberland Advisors. Вона летіла туди на гідролітаку із засновником і головою ради директорів Research Affiliates Робом Арноттом, відомим прихильником альтернативних фондових індексів.

«З літака нікуди не дінешся, тож він мене вислухав. Ідея йому сподобалася», – згадує Толле.

Провівши з Толле три дні за рибалкою та вином, Арнотт вирішив її підтримати. Потім став інвестором компанії Life & Liberty Indexes. Толле створила власний індекс і запропонувала його компаніям BlackRock та State Street. Ті відмовилися. У 2018-му вона уклала угоду з Alpha Architect, а у травні наступного року запустила ETF під тикером FRDM. Фонд Freedom 100 Emerging Markets ETF бере комісію у розмірі 0,49%, більша частина якої йде Толле.

Толле щорічно коригує свій індекс з урахуванням Індекса свободи людини, який розраховують для 165 країн Інститут Катона та Інститут Фрейзера. Індекс оцінює економічну та особисту свободу за шкалою від 0 до 10 з урахуванням 82 параметрів, від кількості журналістів у в'язницях до міжнародної торгової політики.

Найвільнішими країнами, що розвиваються, з ліквідними ринками в 2021-му стали Тайвань (19 місце), Чилі (28) та Південна Корея (31). Толле бере десять чи 11 кращих ринків, що розвиваються, і ранжирує їх за ступенем свободи. Потім розглядає акції десяти найбільших недержавних компаній у кожній країні та зважує їх за капіталізацією.

З 2019 по 2021-й Росія та Китай займають у її індексі 126-те та 150-те місця. Індія опустилася з 94 на 119-те місце, коли відключила інтернет для придушення фермерських протестів. Толле мало хвилює екологія й інші важливі для ESG-фондів речі. Вона вклалася в акції бразильського гірничодобувного гіганта Vale та чилійського конгломерату Empresas Copec, який торгує лісом і паливом.

Порівняно з 2021-м активи в управлінні Freedom ETF подвоїлися. Причина – рекордний приплив інвесторів після вторгнення Росії до України.

«Після того, що зробила Росія, інвестори розплющили очі на ризики, пов'язані з Китаєм, – каже Толле. – Зважені за капіталізацією індекси погано підходять для ринків, що розвиваються. Фонди, що їх використовують, перетворюються на монстрів, які годують диктатуру. Ми хочемо вирішити цю проблему».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні