Ігар Маханьок і Вадим Роговський. /з особистого архіву
Категорія
Інновації
Дата

Поки венчур став на паузу, цей фонд проінвестував чотири українських стартапи. Як GEEK Ventures вкладає попри війну

3 хв читання

Ігар Маханьок і Вадим Роговський. Фото з особистого архіву

Американський венчурний фонд GEEK Ventures, заснований білорусом Ігарем Маханьком у партнерстві з одеським підприємцем Вадимом Роговським, запустився у грудні 2021 року та не припинив роботу під час війни. Фонд оголосив про чотири нові інвестиції в стартапи з українськими засновниками, вперше про них повідомив AIN.UA. Ось як працює венчурний капітал в умовах повної невизначеності

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

GEEK Ventures вклав у платформу для пошуку новобудов Propertymate, сервіс для страхування Spokk, платформу для демонстрації цифрового мистецтва V-Art та Competera, яка розробляє систему динамічного ціноутворення для ритейлерів. Фонд не називає своїх чеків, але зазвичай інвестує від $50 000 до $200 000 спочатку та до $1 млн протягом року. GEEK Ventures намагається бути одним із перших інвесторів, обираючи компанії до того, як вони потраплять у поле зору інших інвесторів.

Подальший фокус – вихід на американський ринок, в цьому допомагає особистий досвід засновників. Маханьок, у якого на рахунку до сотні ангельських інвестицій, живе в Америці понад 10 років. Роговський залучав там гроші для свого стартапу 3DLOOK, а нещодавно переїхав до Нью-Йорка, де будує одну зі штаб-квартир свого стартапу.

Свій нетворк вони використовують, щоб занурити у ділові кола Америки інших засновників. «Ми уже провели декілька івентів у Нью-Йорку та Сан-Франциско, – розповідає Маханьок. – Тепер будемо підсилювати цю компетенцію». Це один з елементів стратегії GEEK Ventures: завойовувати не тільки грошима. «На венчурному ринку багато капіталу і суми раундів відходять на другий план, – говорить Роговський. – Зараз важливіше давати портфельним компаніям користь, працювати над спільнотою та виробляти корисний контент».

Фонд партнери теж називають стартапом, який переживає фазу активного росту. Найближчим роком команда Geek Ventures розшириться щонайменше до п’яти людей: з’являться аналітики, відповідальні за ком’юніті, івенти та контент. «На першому етапі ми хочемо проінвестувати щонайменше 40 компаній, а це значна робота із засновниками, – пояснює Роговський. – Наші аналітики будуть не тільки займатись відбором, а й супроводжувати компанії далі». Зараз на рахунку GEEK Ventures уже 15 угод.

Поки венчур став на паузу, цей фонд проінвестував чотири українських стартапи. Як GEEK Ventures вкладає попри війну /Фото 1

Вадим Роговський (зліва) та Ігар Маханьок

Крім розширення команди фонд працює над створенням екосистеми партнерств. Перше – із рекрутинговою компанією A-Players, що наймає до Reddit, Reface, Wix та Restream. Вона буде допомагати у пошуку талантів й портфельним активам GEEK Ventures. Люди потрібні через активне зростання.

Так, стартап для пошуку житла PropertyMate у березні збільшив виторг на 147% проти останнього місяця та наростив команду до 41 людини. У 2021 році PropertyMate запустив новий продукт, маркетплейс для купівлі новобудов. «Напад Росії на Україну нас мобілізував, і поки українська команда допомагала вимушено переміщеним колегам, американська – викладалась на повну, зоб забезпечувати зростання», – розповідає CEO Богдан Гнатковський. Освоївши ринок Техасу, його стартап цілить у Флориду та Каліфорнію.

Інші портфельні проєкти теж не спинили розвитку. SPOKK, наприклад, раніше фокусувався на швидкому страхуванні домашніх улюбленців, а тепер розробляє продукт для покриття ризиків у метавсесвіті. V-Art евакуював частину команди із Харкова та Києва, проте запустив маркетплейс для роботи із цифровим та фізичним мистецтвом. Competera, що аналізувала ціни для «Алло», «Цитрусу» та Comfy, нарощує темпи експансії у США.

Проходний білет

Як GEEK Ventures обирає проекти

Фонд цікавлять стартапи на ранніх стадіях: pre-seed та seed. Не важливо, чи є прибуток, важливіші наступні критерії:

  • Досвід та команда. Засновник повинен довести себе як фахівець у якійсь галузі, мати лідерські якості та гарні навички комунікації. Для нього стартап – основна робота.
  • Реєстрація компанії. Компанія не повинна існувати на словах – бажано мати американську реєстрацію.
  • Обсяг ринку. Він має починатися від $10 млрд. Добре, якщо компанія розуміє, як відвоювати на ньому значну частку.
  • Готовність до переїзду до США. Хоча б один із засновників компанії має планувати переїзд до Америки.

«Війна добре доказала міцність нашої матриці прийняття рішень», – говорить Маханьок. Жодна із проінвестованих фондом компаній не закрилась та не зіткнулась із критичною нестачею коштів. Все через орієнтованість на людей та стресостійкість, упевнені засновники. «Ми ж обирали засновників не по виторгу чи зростанню, а по креативності та умінню долати перепони», – говорить Маханьок.

Роговський, який разом з управлінням GEEK Ventures керує 3DLOOK, теж у цьому повправлявся. Його стартап скасував плани відкриття офісів у Києві та Львові, релокував частину персоналу та переніс європейську штаб-квартиру до Варшави. Головний український центр залишається в Одесі, наголошує він. «Безумовно віримо у перемогу, а колеги чекають можливості повернутись до офісу», – говорить Роговський. Інша ціль – подарувати світу якнайбільше успішних українських засновників.

Для цього команда GEEK Ventures запустила проєкт Save Ukrainian Startups – це маркетплейс, де стартапи з України можуть заповнити заявку, а у відповідь отримати допомогу із контактами або гроші. «Наша ключова ідея у фонді – таланти є усюди, а можливості розподілені нерівномірно. Над виправленням цієї несправедливості ми й працюємо», – говорить Маханьок. Він хоче зробити із GEEK Ventures венчурну фірму. Від фонду вона відрізняється тим, що системно підіймає кошти для інвестицій та може працювати десятиліттями. «Задача – створювати фундаментально та надовго, а не лише працювати заради грошей», – говорить Маханьок.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд