Категорія
Картина дня
Дата

Розсипається найбільша напівпровідникова угода: Nvidia та ARM. На кону десятки мільярдів та бізнес одного з найбагатших людей Японії

4 хв читання

Розсипається найбільша напівпровідникова угода: Nvidia та ARM. На кону десятки мільярдів та бізнес одного з найбагатших людей Японії /Shutterstock

Shutterstock

Виробнику чипів та відеокарт Nvidia не вдається домовитися про покупку британської компанії ARM. Угода на $40 млрд мала стати найбільшою в історії напівпровідникової індустрії, а тепер наближається до колапсу. Що вона говорить про ринок високотехнологічного виробництва

За 107 років існування Forbes логотип змінювався 18 разів, але таким авангардним і вільним світ його бачить вперше. В новому числі журналу Forbes Ukraine: сучасне мистецтво, топ-50 благодійних фондів, альтернативна енергетика, 30 до 30. Замовляйте вже зараз!

Ключові факти

  • У вересні 2020 року американський чипмейкер Nvidia оголосив про покупку британської компанії ARM. Вона розробляє технології для виробництва чипів та інших напівпровідникових компонентів, та потім ліцензує їх. Nvidia погодилася заплатити за ARM близько $40 млрд – точна сума залежала від фінпоказників та вартості акцій покупця. Це найбільша угода в історії напівпровідникової промисловості.
  • Через півтора роки стало зрозуміло, що шансів на успішне поглинання майже немає, пише Bloomberg, посилаючись на близьке до ситуації джерело. Винен регуляторний тиск – транзакцію блокують дуже багато антимонопольних органів. Натомість нинішній власник ARM, японський конгломерат SoftBank, планує вивести компанію на IPO. У 2016 році він заплатив за британську компанію $31 млрд.
  • В ARM і Nvidia не втратили надію завершити злиття, в офіційних відповідях пресслужби компаній також розповіли, що розраховують на закриття угоди.

Контекст – чому не хочуть продавати ARM

ARM – порівняно невеликий гравець високотехнологічної індустрії. Принаймні на папері. Вона не має жодної фабрики чи заводу, а штат налічує приблизно 6000 осіб. Заробляє вона трохи більше $2,5 млрд на рік – крихти від сукупного продажу на ринку напівпровідників, які у 2021 році вперше перевищили $500 млрд. Чому тоді за неї готові переплатити? Розробки ARM так чи інакше використовують близько 70% світового населення, з них вироблено понад 200 млрд чипів.

Усі сучасні смартфони працюють на процесорах, зроблених з архітектури ARM. Нещодавно Apple почала переводити на чипи з цим дизайном та свої компʼютери. Фішка ARM – у технологічній нейтральності та готовності працювати з усіма гравцями. Це і ставить під загрозу угоду, на яку зголосилася NVIDIA — другий у світі чипмейкер, що поступається капіталізації тільки тайванській TSMC.

Розсипається найбільша напівпровідникова угода: Nvidia та ARM. На кону десятки мільярдів та бізнес одного з найбагатших людей Японії /Фото 1

Процесор NVIDIA DRIVE Altan, який використовується в автомобільних бортових комп'ютерах

Гравці ринку (CNBC повідомляє про тиск Qualcomm, Google та Microsoft) та регулятори побоюються, що новий власник не зможе зберегти незалежність ARM. У лютому 2021 року своє розслідування розпочали антимонопольні органи ЄС та Великобританії, у грудні підключилася американська Федеральна комісія з торгівлі. Є питання і у китайських регуляторів – КНР є найбільшим споживачем напівпровідників у світі. На тлі торгової війни та санкцій, у Пекіні не хочуть, щоб американські компанії концентрували у себе ще більше ключових активів.

Останнім часом справи у NVIDIA і так йдуть приголомшливо через попит на її чипи, які використовуються у відеокартах, автомобільній індустрії, обчисленнях в галузі штучного інтелекту. Її виторг у 2021 році зріс на 52% і склав $16,6 млрд. Зростання дозволить розщедритися на таланти: за версією агрегатора Glassdoor, Nvidia – найкращий роботодавець США. Середня зарплата розробника там становить понад 220 000 доларів на рік. Apple платить близько $140 000.

Якщо у червні 2019 року ринкова капіталізація NVIDIA становила близько $100 млрд, то в листопаді 2021 року вже перевалила за $800 млрд. Незабаром ринок розпочав корекцію – останні кілька місяців котирування йдуть униз, погані новини про поглинання лише прискорили справу. У вівторок акції NVIDIA впали на 3,5%, і компанія «подешевшала» до $582 млрд.

Чому угода настільки важлива для продавця

Незрівнянно більше на кону в SoftBank. Спочатку японці домовилися про те, що понад $20 млрд отримають в еквіваленті акцій NVIDIA. Відтоді вони подорожчали майже на 92%, і самі собою коштують понад $40 млрд.

До того ж в корпоративній звітності SoftBank вартість ARM — близько $24 млрд. Якщо вивести компанію на біржу, перевершити цей показник не вдасться через охолоджений інтерес до технологічних активів. Наприклад, виробник чипів та модемів Qualcomm торгується за мультиплікатором 5,7 до виторгу, а напівпровідниковий індекс PSES — близько 7. Але гроші SoftBank потрібні: холдинг Масайосі Сона дуже навантажений боргами через його ризикові інвестиції. Раніше він зібрав два венчурні фонди на $100 млрд, але прогорів на низці великих угод: наприклад, WeWork, що збанкрутував і не виправдав надій Uber. У результаті у SoftBank найгірше за останні три роки співвідношення боргів до вартості активів — близько 0,68.

Getty Images

Масаєсі Сон Фото Getty Images

Раніше Сон відгороджувався від фінансових проблем своєю найкращою знахідкою, часткою в холдингу Alibaba, під яку можна було вигідно позичати гроші під нові інвестиції. Але й цей щит схуд. За останній рік Alibaba подешевшала майже на 40% через тиск з боку китайських регуляторів, а її засновник Джек Ма потрапив в опалу до влади. Якщо ARM все ж таки не вдасться продати NVIDIA, Сону доведеться потягтися в кишеню за іншими скарбами свого портфоліо: це міноритарні частки в Amazon, TSMC і PayPal, а також кілька перспективних єдинорогів.

Поки що японський мільярдер рятується класичними інструментами: у січні SoftBank анонсувала продаж семирічних бондів на $4,8 млрд, оскільки наступного місяця має виплатити близько $3 млрд за старими зобовʼязаннями. Заманювати інвесторів доводиться порівняно високими ставками до 2,75%, підраховує Bloomberg. Сону не звикати до такої турбулентності: наприклад, у квітні 2020 року Forbes оцінював його статки у $16,6 млрд, через рік – у $45 млрд, а зараз знизив оцінку до $24 млрд. Сон – третій найбагатший японець.

Початкова угода між Nvidia та ARM діє до 13 вересня і автоматично продовжиться, якщо схвалення угоди затягнеться. Спочатку в Nvidia розраховували на 18 місяців бюрократичної боротьби, але встигнути до березня 2022-го точно не вийде. Головна ставка – успішний результат у боротьбі з американською FTC. Якщо транзакція остаточно розсипеться, Nvidia віддасть SoftBank і ARM стягнення в розмірі $2 млрд, яке перерахувала після оголошення угоди.

Поки Nvidia тупцює у високих кабінетах, своєю хвилиною слави насолоджується тайванський виробник TSMC. Він виготовляє близько 90% всіх найскладніших процесорів світу і вже став найдорожчою компанією в Азії з капіталізацією понад $600 млрд. Допомагають дефіцит чипів та хороші фінансові показники. У 2022 році TSMC намагатиметься відповісти на попит, піднявши на 50% капітальні інвестиції у виробництво до $40–44 млрд. Виторг за підсумками 2021 року має зрости на чверть і перевищити $57 млрд.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд