Категорія
Свій бізнес
Дата

Просто натисніть червону кнопку. Як стартап Tasso вигадав набір для домашнього забору крові і вцілив у больову точку медринку

4 хв читання

От якби ви могли брати у себе кров удома, а не йти до лікарні, щоб це зробив лікар? З відповіді на це запитання виник Tasso, сіетлівський стартап, що скористався хвилею буму телемедицини. Компанія нещодавно залучила $100 млн у раунді, який очолила фірма управління інвестиціями в охорону здоровʼя RA Capital, на розробку технології забору крові. Про це розповів Forbes співзасновник і гендиректор Tasso Бен Касавант

Співзасновники Tasso Ірвін Бертьє і Бен Касавант на заводі компанії у Сіетлі.  Фото YURI MIYAMOTO FOR TASSO

Співзасновники Tasso Ірвін Бертьє і Бен Касавант на заводі компанії у Сіетлі. Фото YURI MIYAMOTO FOR TASSO

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Після цього раунду загальні інвестиції в капітал компанії складають $131 млн. Касавант відмовився говорити про оцінку вартості, але PitchBook, база даних венчурного капіталу, у липні 2020-го оцінила компанію у $51 млн.

«Це неймовірна галузь, яка дуже швидко змінюється, – каже Касавант. – Ці $100 млн – яскраве свідчення цього».

Їхні пристрої для забору крові – Tasso+ (для рідкої крові), Tasso-M20 (для висушеної крові) і Tasso-SST (для рідкої крові, яку взяли без додавання антикоагулянтів) – усі працюють за схожою схемою.

Це пристрій, не більший за мʼячик для пінг-понгу, з кнопкою. Пацієнти приліпляють його (на ньому є невелика кількість клейкої речовини) до руки і натискають велику червону кнопку, яка утворює вакуум. Ланцет у пристрої проколює поверхню шкіри, а вакуум «витягує» кров із капілярів у невелику трубочку, що знаходиться внизу пристрою.

Пристрій забирає лише капілярну кров, як у випадку, коли вам пальця проколюють, а не венозну, яку можуть забирати лише медичні спеціалісти. Компанія повідомила, що учасники клінічних випробувань казали, що відчували менший біль, ніж за стандартного забору крові. 

Tasso сподівається наступного року отримати схвалення Управління з контролю за харчовими продуктами і лікарськими засобами (FDA) для своїх пристроїв як медичних пристроїв другого класу (Class II).

«Ми можемо отримати консультацію лікаря віртуально, але ця завіса віртуальності падає, коли треба особисто прийти в лікарню для здавання аналізів, – каже директор RA Capital Анураг Кондапаллі, який приєднається до ради директорів Tasso. – Коли ми прибираємо барʼєри для охорони здоровʼя, то сприяємо більшій відкритості медичної системи і, сподіваємося, вдосконаленню результатів і рівності в доступі до медичних послуг».

Касавант, 34, який отримав докторський ступінь з біомедичної інженерії Університету Вісконсин-Медісон, заснував компанію у 2012-му разом із колегою по університетській лабораторії Ірвіном Бертьє, 38, головним технічним директором компанії. Вони вивчали мікрогідродинаміку, тобто поведінку і контроль дуже малих обʼємів рідини в мережах каналів, у лабораторії викладача Університету Вісконсин-Медісон Девіда Біба.

Під час роботи в лабораторії вони задумалися про нові техніки для забору крові в лабораторії і про те, як іноді складно взяти кров. Їхати до центру здоровʼя, щоб спеціаліст із забору крові або медсестра/брат взяли кров, було дорого й незручно, а кров із пальця – це справа брудна й часто ненадійна.

«Уявіть світ, у якому, замість того щоб їхати кудись, ви знаходите на порозі коробку зі спеціальним пристроєм, а результати отримуєте в електронному вигляді, – розповідає він. – Ми сказали, що якщо можливо створити такий пристрій, то буде круто».

Касавант і Бертьє ночами й вихідними працювали над розробкою пристрою спочатку у вітальні Касаванта, а після того, як сусід по квартирі Касаванта попросив їх припинити, вони перенесли майстерню до вітальні Бертьє. У 2017-му вони пройшли Techstars, спеціальний акселератор для медичних стартапів, і отримали ґрант на $2,9 млн від Агентства передових оборонних дослідницьких проєктів.

Серед їхніх інвесторів Cedars-Sinai і Merck Global Innovation Fund, а також венчурні фірми Hambrecht Ducera, Foresite Capital і Vertical Venture Partners. Касавант розповів, що під час розробки пристрою він перевірив його на собі сотні разів. «Мені подобається розуміти суть продукту до найменших деталей».

Джим Таненбаум, лікар, який заснував фірму Foresite Capital, що розпоряджається активами на $4 млрд, каже, що саме шукав компанію, яка розвʼяже проблему забору крові за межами спеціалізованих закладів, коли познайомився з Касавантом близько трьох років тому. «Це дійсно складна проблема», – запевняє він.

Складність полягає в тому, пояснює лікар, що коли брати кров із капілярів, тиск розриває червоні кровʼяні тільця, що робить їх непридатними для використання. «Вони знайшли дійсно розумне технічне рішення. Існує низка компаній, які намагаються зробити щось схоже, але їм так і не вдається розібратися з технічною складовою».

Коли йдеться про продукти для забору крові, то багатьом одразу спадає на думку компанія Theranos, яка обіцяла проводити аналізи з краплин крові, перш ніж піти на дно у 2018-му. Наразі справу знеславленої засновниці компанії 37-річної Елізабет Голмс розглядають у суді за звинуваченнями в шахрайстві; якщо її визнають винною, то можуть увʼязнити на термін до 20 років.

Просто натисніть червону кнопку. Як стартап Tasso вигадав набір для домашнього забору крові і вцілив у больову точку медринку /Фото 1

Просто натисніть велику червону кнопку: пристрій Tasso дає змогу пацієнтам брати кров удома без спеціального медичного навчання. Фото TASSO

Продукти для забору крові від Tasso зараз використовують у різних клінічних випробуваннях Pfizer, Eli Lilly, Merck та принаймні з пів десятка біофармацевтичних компаній, розповідає він. Минулого року Центр ракових досліджень Фреда Гатчинсона запустив дослідження COVID-19, щоб перевірити темпи зараження, час передачі вірусу й потенційне повторне зараження за допомогою пристроїв від Tasso.

«Багатьом групам, які проводять дослідження під час пандемії, потрібні кращі способи доступу до пацієнтів», – каже Касавант.

Таненбаум, який входить до списку Forbes «Мідас», стверджує, що в майбутньому Tasso зможе збільшити обсяг виробництва до сотень мільйонів пристроїв на рік, коли ціни на них впадуть, що сприятиме значному поширенню продукту. «Вони починають із того, де вони найбільш необхідні, і з бізнесів, які забезпечать найбільшу маржу», – каже він.

Tasso планує використати нові інвестиції на розширення виробництва. Під час пандемії вони викупили фабрику в Сіетлі, на якій раніше West Marine виробляла запчастини до човнів. Так компанія змогла припинити виробництво в офісах. Розміри фабрики дають можливість виробляти максимум 150 000 пристроїв на місяць або 1,8 млн на рік.

«Якщо врахувати кількість заборів крові і аналізів крові у США, то нам точно знадобиться більше місця», – каже Касавант.

Він вважає, що в США на рік роблять приблизно 1 млрд заборів крові, з яких лабораторії проводять 10 млрд аналізів. Велику кількість таких аналізів здійснюють в рамках контролю хронічних захворювань осіб літнього віку.

«Ми думаємо про те, яких масштабів хочемо досягти і як нам це втілити у життя», – розповідає він. RA Capital – один із найбільших інвесторів у сферу охорони здоровʼя, який станом на кінець жовтня управляв активами на $9,4 млрд. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні