Засновники Near Protocol: Олександр Скіданов (позаду) та Ілля Полосухін (попереду). Фото: Near Protocol
Категорія
Картина дня
Дата

Стартап Near Protocol українця Іллі Полосухіна залучив $150 млн, капіталізація його токена – понад $11 млрд. Як він планує кинути виклик Ethereum

Засновники Near Protocol: Олександр Скіданов (позаду) та Ілля Полосухін (попереду). Фото: Near Protocol

Українець Ілля Полосухін та росіянин Олександр Скіданов залучили $150 млн у стартап Near Protocol, який розробляє блокчейн нового покоління. Серед інвесторів – фонди Three Arrows Capital, Dragonfly Capital, Mechanism Capital і Andreessen Horowitz. Раніше вони інвестували у великі криптостартапи, зокрема криптобіржі ByBit і Coinbase. Чим інвесторів зацікавила технологія колишніх інженерів Google та Microsoft

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Деталі раунду

  • Лід-інвестор раунду на $150 млн – фонд Three Arrows Capital, який інвестує у криптовалюту та блокчейн-компанії, зокрема Avalanche та Anchor Protocol. Також серед інвесторів – Dragonfly Capital, Mechanism Capital та Andreessen Horowitz, який у липні запустив фонд на $2,2 млрд, щоб інвестувати у криптокомпанії.
  • Гроші підуть на розширення регіональних офісів та запуск нових проєктів, зокрема тих, що стосуються інтернету нового покоління – Web3. У травні минулого року компанія залучила $21,6 млн від Andreessen Horowitz, щоб запустити блокчейн, який за швидкістю та вартістю випереджає всесвітньо відомий Ethereum.
  • Коли компанія оголосила про раунд інвестицій 13 січня, токен Near Protocol виріс за добу на 7,5%, до $19,7, на біржі Binance. Його капіталізація досягла рекордних $11 млрд.

Чим особливий Near Protocol

Near – це блокчейн для створення децентралізованих додатків (daaps). Як порівняти з іншими блокчейнами, Near простіший у використанні, дешевший та швидший. Також Near має відкритий початковий код – кожен користувач може зробити внесок у його розвиток.

Швидкість. Створити додаток на основі Near можна за пʼять хвилин, кажуть його розробники. Блокчейн опрацьовує понад 100 000 транзакцій в секунду і створює один блок інформації усього за секунду. Для порівняння: заснований українцем блокчейн Solana за секунду опрацьовує близько 3000 транзакцій, а у пікові періоди – понад 65 000.

У Ethereum ця цифра сягає близько 15 транзакцій в секунду, а в Bitcoin – 5–7 транзакцій. Один блок інформації Solana створює за 0,4 секунди, Ethereum – за 10 секунд, а Bitcoin – за 10 хвилин. 

Що таке блокчейн?

Блокчейн – це база даних, у якої нема одного власника. Нею керують багато компʼютерів, які додають туди інформацію у вигляді цифрового коду. Цей цифровий код називають блоком. Основна вимога до нього – містити частину попереднього цифрового коду, щоб блоки були об'єднані, ніби ланцюгом (chain – ланцюг).

Його використовують, щоб переказувати кошти, оскільки усі транзакції у блокчейні легко відстежити і неможливо підробити.

Ціна. Блокчейни на зразок Near беруть комісію за транзакції. Розробники Near кажуть, що їхня комісія у 10 000 разів нижча, ніж в Ethereum. Вона вимірюється у декількох центах в той час як комісія Ethereum – $25–53, залежно від ціни на електроенергію.

Використання. Near створений для тих, хто майже нічого не знає про блокчейн. Наприклад, щоб створити dapps користувачі повинні пройти звичний процес реєстрації – «вони можуть і не здогадатися, що працюють із блокчейном», – кажуть розробники. Таким чином вони зможуть охопити більш широку аудиторію.

Власники додатків на блокчейні Near платять за дві послуги: за зберігання даних та за виконання транзакцій, наприклад, передачу токенів. Вартість послуг залежить від складності транзакцій.

Що відомо про фаундерів

Співвласник стартапу Олександр Скіданов розпочав свою кар’єру в Microsoft у 2009 році, а потім приєднався до компанії MemSQL у 2011 році як головний інженер.

Українець Ілля Полосухін працював у підрозділі Google, який займався вивченням глибокого навчання та природної мови, – ці знання використовують сервіси перекладу Google.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні