Засновники Near Protocol: Олександр Скіданов (позаду) та Ілля Полосухін (попереду). Фото: Near Protocol
Категорія
Картина дня
Дата

Стартап Near Protocol українця Іллі Полосухіна залучив $150 млн, капіталізація його токена – понад $11 млрд. Як він планує кинути виклик Ethereum

Засновники Near Protocol: Олександр Скіданов (позаду) та Ілля Полосухін (попереду). Фото: Near Protocol

Українець Ілля Полосухін та росіянин Олександр Скіданов залучили $150 млн у стартап Near Protocol, який розробляє блокчейн нового покоління. Серед інвесторів – фонди Three Arrows Capital, Dragonfly Capital, Mechanism Capital і Andreessen Horowitz. Раніше вони інвестували у великі криптостартапи, зокрема криптобіржі ByBit і Coinbase. Чим інвесторів зацікавила технологія колишніх інженерів Google та Microsoft

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Деталі раунду

  • Лід-інвестор раунду на $150 млн – фонд Three Arrows Capital, який інвестує у криптовалюту та блокчейн-компанії, зокрема Avalanche та Anchor Protocol. Також серед інвесторів – Dragonfly Capital, Mechanism Capital та Andreessen Horowitz, який у липні запустив фонд на $2,2 млрд, щоб інвестувати у криптокомпанії.
  • Гроші підуть на розширення регіональних офісів та запуск нових проєктів, зокрема тих, що стосуються інтернету нового покоління – Web3. У травні минулого року компанія залучила $21,6 млн від Andreessen Horowitz, щоб запустити блокчейн, який за швидкістю та вартістю випереджає всесвітньо відомий Ethereum.
  • Коли компанія оголосила про раунд інвестицій 13 січня, токен Near Protocol виріс за добу на 7,5%, до $19,7, на біржі Binance. Його капіталізація досягла рекордних $11 млрд.

Чим особливий Near Protocol

Near – це блокчейн для створення децентралізованих додатків (daaps). Як порівняти з іншими блокчейнами, Near простіший у використанні, дешевший та швидший. Також Near має відкритий початковий код – кожен користувач може зробити внесок у його розвиток.

Швидкість. Створити додаток на основі Near можна за пʼять хвилин, кажуть його розробники. Блокчейн опрацьовує понад 100 000 транзакцій в секунду і створює один блок інформації усього за секунду. Для порівняння: заснований українцем блокчейн Solana за секунду опрацьовує близько 3000 транзакцій, а у пікові періоди – понад 65 000.

У Ethereum ця цифра сягає близько 15 транзакцій в секунду, а в Bitcoin – 5–7 транзакцій. Один блок інформації Solana створює за 0,4 секунди, Ethereum – за 10 секунд, а Bitcoin – за 10 хвилин. 

Що таке блокчейн?

Блокчейн – це база даних, у якої нема одного власника. Нею керують багато компʼютерів, які додають туди інформацію у вигляді цифрового коду. Цей цифровий код називають блоком. Основна вимога до нього – містити частину попереднього цифрового коду, щоб блоки були об'єднані, ніби ланцюгом (chain – ланцюг).

Його використовують, щоб переказувати кошти, оскільки усі транзакції у блокчейні легко відстежити і неможливо підробити.

Ціна. Блокчейни на зразок Near беруть комісію за транзакції. Розробники Near кажуть, що їхня комісія у 10 000 разів нижча, ніж в Ethereum. Вона вимірюється у декількох центах в той час як комісія Ethereum – $25–53, залежно від ціни на електроенергію.

Використання. Near створений для тих, хто майже нічого не знає про блокчейн. Наприклад, щоб створити dapps користувачі повинні пройти звичний процес реєстрації – «вони можуть і не здогадатися, що працюють із блокчейном», – кажуть розробники. Таким чином вони зможуть охопити більш широку аудиторію.

Власники додатків на блокчейні Near платять за дві послуги: за зберігання даних та за виконання транзакцій, наприклад, передачу токенів. Вартість послуг залежить від складності транзакцій.

Що відомо про фаундерів

Співвласник стартапу Олександр Скіданов розпочав свою кар’єру в Microsoft у 2009 році, а потім приєднався до компанії MemSQL у 2011 році як головний інженер.

Українець Ілля Полосухін працював у підрозділі Google, який займався вивченням глибокого навчання та природної мови, – ці знання використовують сервіси перекладу Google.

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні