Кантон Цуг, Швейцарія /ілюстрація Getty Images / Анна Наконечна
Категорія
Інновації
Дата

Український стартап Global Ledger робить криптовалюти зрозумілими для банків. На що він витратить $3,5 млн швейцарських інвестицій

3 хв читання

Кантон Цуг, Швейцарія Фото ілюстрація Getty Images / Анна Наконечна

Заснований українцями стартап Global Ledger розробляє технологію, яка допомагає відстежувати підозрілі транзакції з віртуальними активами. У жовтні стартап продав частину своїх акцій швейцарському інвестфонду Promethiem та отримав $3,5 млн інвестицій. Чим особлива ця угода

Як створити продукт, який полюблять клієнти? Отримайте цінні поради від співвласника monobank™ – Олега Гороховського. Купуйте квиток на Форум підприємців, який відбудеться 27 червня.

Від застав під біткоїни до аналізу транзакацій – звідки з’явився Global Ledger

Співзасновники Global Ledger Олексій Фісун та Дімітрій Білоконь познайомилися в Харкові в 2013 році – разом ходили на «стартап-тусовки». Білоконь працював веброзробником, Фісун мав власне маркетингове агентство Epidemia та цікавився криптоекономікою. 

Його перша спроба робити на цьому бізнес – робота у компанії Money Token, яка видавала кредит під заставу біткоїна. Фісун протримавсь у цьому бізнесі близько року – жаліється на відсутність регулювання.

Працювати над Global Ledger він почав у 2019 році з Білоконем та Андрієм Лазоренко. Останній – керівник ІТ-компанії IdeaSoft, яку в 2021 році поглинула Sigma Software Group. У запуск Global Ledger трійка співзасновників вклали $400 000 із власної кишені. Що придумали?

Global Ledger розробляє продукти, які дають змогу банкам, правоохоронцям та фінтехкомпаніям відстежувати транзакції у криптовалюті та оцінювати ризик роботи з клієнтами. Це адаптація KYC та AML-процедур – стандартного для банківської справи регулювання – до реалій децентралізованої економіки, де всі дані зберігаються в блокчейні. 

Алгоритми Global Ledger знаходять номер криптогаманця та показують, скільки на його рахунку коштів, звідки вони перераховані та наскільки ризиковано з ним працювати. Наприклад, якщо власник криптовалюти розраховувався у даркнеті, Global Ledger дає йому низьку оцінку надійності.

Український стартап Global Ledger робить криптовалюти зрозумілими для банків. На що він витратить $3,5 млн швейцарських інвестицій /Фото 1

Справа наліво: Петро Коломієць, Oлексій Фісун, Герман Стогнієв та Андрій Лазоренко

На глобальному ринку є як мінімум вісім великих компаній, які розробляють схожий продукт. Перша та найпопулярніша – американська Chainalysis, каже Семен Каплоушенко, CEO криптообмінника Kuna Exchange. Kuna натомість використовує українсько-грузинську Crystal.

Перевага харківського стартапу перед конкурентами? Засновники кажуть, що він дешевший і краще захищає дані користувачів. «У одного з наших конкурентів обслуговування віртуального сервера коштує близько $17 000 на місяць, а ми можемо все зробити і за $100, не втрачаючи якість», – каже Фісун. Ціна на сам сервіс ринкова: середній чек для великих бізнесів – $250 000, для стартапів – $18 000.

Основна проблема цього ринку, за словами Каплоушенка, у відсутності стандарту – компанії по різному оцінюють надійність гаманців, мають різні бази даних. Зате точно є потенціал для росту – та ж Chainalysis восени 2021-го залучила $100 млн інвестицій та обслуговує понад 400 клієнтів із 60 країн.

Щоб зібрати свою базу для аналізу транзакцій, Global Ledger у тому числі реєструвався на хакерських форумах та нелегальних маркетплейсах. Завдяки такому підходу Global Ledger може встановити джерело доходу у 70–80% випадків, каже Фісун. Загалом технологію вони тестували близько року, а заробляти почали з 2021-го і вже отримали $600 000 виторгу та окупили інвестиції.

Послуги з фінансового криптомоніторингу потрібні урядовим органам, банкам та фінтехбізнесам. У Global Ledger клієнти з Німеччини, Швейцарії, Франції, Іспанії та Естонії, але називати їх засновники відмовляються, посилаючись на договори про нерозголошення. Базується Global Ledger в Харкові, там у нього 15 людей.

Що таке M&A-договір для стартапу – деталі угоди Global Ledger зі швейцарцями

У жовтні цього року стартап за $3,5 млн продав частину своїх акцій швейцарській фінтехкомпанії Promethiem. Ні Фісун, ні Promethiem не розповіли Forbes, як розділили володіння компанією. Global Ledger просуває угоду як M&A-договір. Чим це відрізняється від стандартного інвестраунду?

Замість традиційного поглинання чи венчурних інвестицій, компанії вирішили утворити joint venture – спільне підприємство. «Ми самі запропонували партнерам такий формат, бо розуміли, як він працює», – каже Фісун. За його словами, таким самим шляхом пішли IdeaSoft та Sigma. 

У joint venture компанія продає суттєву частину своїх акцій одному інвестору і зазвичай більше не піднімає інвестицій, пояснює Олександр Сорока, голова платформи Startup.Network, яка допомагає молодим бізнесам залучити інвестиції. Від M&A угода відрізняється тим, що інвестор не бере на себе управління компанією, але дає юридичну підтримку, допомагає вийти на новий ринок, знайти гроші та клієнтів.

У Швейцарії прийнято інвестувати тихо, каже Володимир Люлька, засновник українсько-швейцарського стартапу Blocksport. «Тут не люблять публічно говорити про угоди, особливо, якщо вони стосуються фінансів», – каже він. Так і у випадку з Global Ledger. За даними швейцарського реєстру компаній, Promethiem – молодий фонд, зареєстрований у серпні 2020-го року. На сайті немає портфоліо чи інформації про засновників, але, згідно з даними LinkedIn, у компанії працює 15 людей. Представники компанії не відповіли на запит Forbes.

Фісун каже, що фонд йому порадили клієнти. Для Global Ledger це вигідне партнерство: він отримав доступ до нового ринку та підтримку компанії із головним офісом у кантоні Цуг – швейцарській «криптодолині». Там зареєтровано близько 960 компаній, які працюють із віртуальними активами.

«Це Мекка для блокчейн-проєктів», – каже Люлька. Його стартап Blocksport теж має офіс у Цюзі. У Швейцарії зручне законодавство для компаній, які управляють віртуальними валютами, каже Сорока. Там криптовалюта – це легальний актив, з яким працюють банки та інвестфонди; у деяких містах криптовалютою можна розраховуватися в магазині чи кав’ярні.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Передзамовлення нового номеру Forbes Ukraine. Купуйте зараз за 209 грн замість 279 грн

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні