Співзасновниці стартапу DressX Наталія Моденова та Дар’я Шаповалова /надано пресслужбою
Категорія
Інновації
Дата

Вдягни аватара. Засновану українками платформу цифрового одягу DressX оцінили більш як у $50 млн. Як фаундерки навчилися брати від хайпу все

Співзасновниці стартапу DressX Наталія Моденова та Дар’я Шаповалова Фото надано пресслужбою

Цифровий одяг від DressX «носить» мільйон користувачів на місяць, купити його можна у найвідоміших метавсесвітах. Як планує розвиватися стартап, коли всі вже говорять лише про штучний інтелект?

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

«Ми починали із шістьох дизайнерів і 30 речей, нині це понад 300 дизайнерів і більш ніж 4000 речей», – каже співзасновниця стартапу DressX Наталія Моденова. Разом із кофаундеркою Дар’єю Шаповаловою вони запустили свій маркетплейс цифрового одягу у серпні 2020-го. Тоді технологічний світ, який щойно пристосувався до локдаунів та пандемії, тільки готувався шаленіти за NFT та метавсесвітами. Проте головні тренди 2021-го швидко затьмарив новий хайп за генеративим штучним інтелектом.

Попри це, DressX не змінив курс і закріпився на найупізнаваніших майданчиках – Roblox, Decentraland, Avatar Store від Meta Марка Цукерберга. Бестселер на всіх платформах – цифровий світшот із лого компанії у різних кольорах, каже Моденова.

На початку 2023-го стартап підняв $15 млн від європейського Web3-фонду Greenfield, каліфорнійського Slow Ventures та низки інших інвесторів. Чим вирізняється ця угода й стратегія українок?

Скільки коштує та як прогресує DressX

Загалом на рахунку DressX $19,2 млн інвестицій. За підсумками останнього раунду компанію оцінили більш як у $50 млн, каже Шаповалова. Точну суму, як і більшість метрик, засновниця не озвучує, уточнюючи лише, що вона менш від $100 млн. «Але ми раді своїй оцінці, бо вона вища за середню», – каже Шаповалова.

Час для фандрейзингу справді не найсприятливіший. Венчурні капіталісти остаточно охололи до web3-проєктів – у першому кварталі 2023-го фінансування просіло на рекордних 82%, свідчить дослідження Crunchbase. Наразі це найнижча точка з моменту зародження індустрії, й грошовий потік дедалі уповільнюється.

«Це нова індустрія, тому вона відносно ризикова», – каже Богдан Свиридов, директор з венчурних інвестицій інвесткомпанії Horizon Capital. Її венчурний підрозділ u.ventures – серед нечисленних ранніх українських інвесторів DressX. Під час кризи вливання у ризиковані напрями зменшують у першу чергу, продовжує Свиридов. Виняток – проєкти, що демонструють результати.

Як у цю категорію потрапив DressX? Платформу для торгівлі цифровими футболками, сукнями й аксесуарами, які можна «приміряти» на фото чи у доповненій реальності, розробляє близько 40 людей. Головний офіс – у Лос-Анджелесі, команду з України евакуювали до Європи за два тижні до російського вторгнення. Та попри турбулентність 2022-го, стартапу вдалося укласти низку знакових партнерств і наростити продажі.

Одне з найбільших – із Meta, а точніше із запущеним улітку 2022-го магазином Avatar Store. У ньому можна придбати цифровий одяг для аватарів для Instagram, Facebook, Messenger та Oculus VR. Опція поки що доступна не у всіх країнах, найбільші регіони – США й Канада. Статистику продажів Meta не оприлюднювала.

«Це можливість на 2 млрд людей, у якийсь момент усі зірки складуться правильно», – оцінює потенційну аудиторію Шаповалова, додаючи, що до виконання плану продажів ще далеко. З 2020-го компанія реалізувала понад 1 млн цифрових предметів одягу. Щоправда, це і платні, і безкоштовні позиції, що роздаються під час промо-акцій. Ціновий діапазон – від $25 за набір прикрас чи футболку до $1500 за сукню від українського бренда TTSWTRS.

Вдягни аватара. Засновану українками платформу цифрового одягу DressX оцінили більш як у $50 млн. Як фаундерки навчилися брати від хайпу все /Фото 1
Вдягни аватара. Засновану українками платформу цифрового одягу DressX оцінили більш як у $50 млн. Як фаундерки навчилися брати від хайпу все /Фото 2
Вдягни аватара. Засновану українками платформу цифрового одягу DressX оцінили більш як у $50 млн. Як фаундерки навчилися брати від хайпу все /Фото 3
Вдягни аватара. Засновану українками платформу цифрового одягу DressX оцінили більш як у $50 млн. Як фаундерки навчилися брати від хайпу все /Фото 4
Вдягни аватара. Засновану українками платформу цифрового одягу DressX оцінили більш як у $50 млн. Як фаундерки навчилися брати від хайпу все /Фото 5
Вдягни аватара. Засновану українками платформу цифрового одягу DressX оцінили більш як у $50 млн. Як фаундерки навчилися брати від хайпу все /Фото 6
Вдягни аватара. Засновану українками платформу цифрового одягу DressX оцінили більш як у $50 млн. Як фаундерки навчилися брати від хайпу все /Фото 7
Попередній слайд
Наступний слайд

DressX має власний онлайн-магазин і додаток для смартфона, паралельно закріплюється у всіх сервісах, які претендують на звання метавсесвітів.

Окрім Meta стартап українок запустив продажі на ігровій платформі Roblox, у «всесвітах» аватарів Zepeto й Ready Player Me, на NFT-платформі Decentraland і готується стартувати на The Sandbox. Це найбільш «заселені» майданчики, підсумовує Моденова.

За підсумками 2022-го виторг DressX зріс уп’ятеро рік до року, стверджує Шаповалова, відмовляючись назвати точну суму. Цифровими речами стартапу на всіх майданчиках користується понад 1 млн людей на місяць. Майже 50% зі США, решта – з Європи. Чому цього поки що замало для успіху?

Які перспективи у цифрового одягу

Цифрова мода – екстремально молода індустрія, і основні її заробітки, вочевидь, у майбутньому. В 2021–2022 роках це був ринок на $119,5 млн, оцінюють аналітики дослідницької компанії Research Reports World. Проте через сім років галузь вартуватиме вже понад $67 млрд, ідеться у дослідженні. Інший прогноз значно скромніший – зростання до $4,8 млрд у 2031-му, свідчить дослідження американської Allied Market Research.

Дотепер засновниці DressX успішно лавірували між технологічними трендами – NFT та метавсесвітами. Проте пік хайпу для обох уже минув, констатують автори березневого дослідження Activate Consulting.

Цьогорічний Тиждень моди, який уже вдруге відбувся у децентралізованому метавсесвіті Decentraland, мав неоднозначні відгуки. У заході взяли участь 60 всесвітньо відомих брендів, проте відвідувачів – замало, описує враження оглядач The Verge Джей Пітерс.

Наскільки «заселені» відомі метавсесвіти

(натисніть «Читати більше»)

Roblox – платформа для створення ігор, популярна серед дітей. Виторг – $2,2 млрд за 2022 рік. Аудиторія – 214,1 млн активних користувачів на місяць на лютий 2023 року.

Horizon Worlds – метавсесвіт від Meta. Початкова мета засновника Марка Цукерберга – пів мільярда активних користувачів на місяць до кінця 2022-го. Станом на жовтень на місячне охоплення платформи було менше 200 000 юзерів, свідчить витік внутрішніх документів у WSJ.

Decentraland – web3-метавсесвіт із віртуальними земельними ділянками. Сервіс побудований на базі блокчейну Ethereum та має власний токен MANA. Його ринкова капіталізація на 25 квітня 2023 року – близько $1 млрд, за даними Coinmarketcap. Вирахувати середню аудиторію сервісу досить складно, вона непропорційно зростає під час подій на кшталт Тижня моди. У жовтні 2022-го сервіс DappRadar заявив, що Decentraland має близько 650 активних користувачів на день. Оцінка самої платформи – 8000 користувачів на день.

The Sandbox – ігрова платформа у форматі Play-To-Earn, де гравці можуть отримувати нагороди у криптоактивах. У жовтні 2022-го DappRadar нарахував у сервісу лише 500 активних користувачів на день. Співзасновник компанії Animoca Brands Corp., якій належить The Sandbox, натомість стверджував у інтерв’ю Bloomberg, що місячна аудиторія платформи – близько 200 000 користувачів.

Ready Player Me – естонський метавсесвіт та сервіс створення аватарів, які можна використовувати у різних відеоіграх та платформах. Стартап заявляє, що аватари в середньому створюють близько 500 000 користувачів на місяць.

Населеність метавсесвітів – не єдина пересторога. Напрям усе ще розвивається, але не так швидко, як хотілося б, каже CEO та співзасновник Elai.io Віталій Романченко. «Зараз інший хайп на генеративний штучний інтелект, в якому перебуваємо ми», – додає він. Продукт дворічного українського стартапу – цифрові відеоаватари, які генеруються з текстового опису. Із менш як $420 000 інвестицій Elai.io має 900 активних клієнтів та вийшов на точку беззбитковості.

Хвилю захоплення ШІ зловив і Марк Цукерберг. У березневому листі про звільнення 10 000 співробітників він незвично рідко згадував метавсесвіт Horizon Worlds, проте назвав штучний інтелект «найбільшою інвестицією Meta».

Бізнес DressX не зав’язаний на трендах, протестує Моденова з DressX. «Ми розвʼязуємо проблему користувача та ринку, й так вийшло, що те, що ми робимо, співпало із хайпом на метавсесвіти чи NFT», – каже вона. Про вихід стартапу на беззбитковість у найближчих пів року не йдеться. Натомість на залучені $15 млн засновниці готують до випуску одразу два нових продукти.

Перший – сервіс, що дозволить «носити» цифрові прикраси й аксесуари під час відеодзвінків. Другий – SaaS-платформа DressX AI для ритейлерів та брендів, яка допомагатиме швидко «приміряти» цифровий одяг на фото у режимі реального часу. Генеруватимуть «примірку» із відразу потрібним ракурсом та світлом машинні алгоритми.

Для чого це все? DressX – один із першопрохідців, якому треба закріпитися на ледве створеному ринку. «Наша мета все ще – продати мільярд цифрових речей», – каже Шаповалова.

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні